Czwarty rozbłysk X w ostatnich kilkudziesięciu godzinach, trwa burza radiacyjna

Kategorie: 

Rozbłysk X1.2 - Źródło: NASA/SDO/Helioviewer.org

Jeśli aktywność słoneczna będzie na takich poziomach jak obecnie, czeka nas czas zórz polarnych i prawdopodobnych zakłóceń elektromagnetycznych. Dzisiaj doszło do kolejnego rozbłysku klasy X a aktywny region, który wyzwala silne flary przemieszcza się w obszar na przeciwko Ziemi.

 

Do tej pory grupa plam oznaczona numerem 1748 wygenerowała aż cztery rozbłyski klasy X, czyli najsilniejsze. Były to kolejno X1.7, X2.8, X3.2 i X1.2, w ostatnim przypadku rozbłyskowi towarzyszył koronalny wyrzut masy, którego fragment może trafić w Ziemię 18 maja.

Doszło też do słabej burzy radiacyjnej na poziomie S1. Może to wpływać na cześć komunikacji radiowej. Aktualnie rośnie ilość protonów docierających do naszej planety. Wydarzenie protonowe osiągnęło w szczycie około 10 MeV. Według specjalistów z NOAA w ciągu najbliższych 24 do 48 godzin jest aż 50% szans na następny rozbłysk X i niezmiennie 80% szans na kolejny rozbłysk M.

Grupa plam 1748 odpowiedzialna za ostatnią dużą aktywność słoneczną.

Wzrastajacy poziom protonów w pewnym momencie się ustabilizował. To z pewnością nie koniec niespodzianek ze strony Słońca.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika smith

Nie każdy pamięta, że 13 maja

Nie każdy pamięta, że 13 maja to rocznica objawień w Fatimie. Fatima słynie z tzw. cudu Słońca. Rozbłyski X zaczęły się dokładnie w ten dzień. Każdy kto trochę interesuje się tego typu zjawiskami i przepowiedniami wie, że powtarza się w nich nagminnie sformułowanie "ogień z nieba" - np.  w przepowiedniach z Akita. Siostra Faustyna Kowalska z kolei głosiła nadejście ciemności i pojawienia się znaku krzyża na niebie. Święta ta, moim zkromnym zdaniem była człowiekiem twardo stopającym po ziemi i absolutnie wiarygodnym. To się stanie, ponieważ siostra przepowiedziała też, że kult Miłosierdzia i obraz Najświętszego Serca przez wiele lat będzie zapomniany itd. Istotnie tak było.
Co do przepowiedni Ojca Pio - która krąży w internecie - nie ma pewności czy to prawda. Natomiast słowa siostry Faustyny to coś w co wierzę bez zastrzeżeń, bo jest to prawda.
Co do samego Słońca, to powiem tak, nie wiem czy tam naprawdę dzieje się coś zagrażającego Ziemi czy też skończy się na tych czterech błyskach . Co natomiast jest ciekawe - wszystkie potencjalnie groźne błyski występowały poza maksimum słonecznym. Rozbłysk może nastąpić kiedykolwiek.
Tak trochę poza tematem osobiście przeraża mnie grad -chodzi o wydarzenie z lutego, w jakiejś wiosce w Indiach spadły gradziny wielkości głazów. To chyba gorzej niż w Pojutrze...I też dziwnie mi się zrobiło na widok sopli zwisających z pomarańczy w Kalifornii. Ale nic nie pobije śniegu po pas i wyżej z początku kwietnia tegoż roku. Czyli jakieś 46 dni temu.

Strony

Skomentuj