Cztery nowe pierwiastki otrzymały oficjalne nazwy

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej ogłosiła 30 listopada, że nowe pierwiastki chemiczne o liczbach atomowych 113, 115, 117 i 118 otrzymały już oficjalne nazwy. Są to odpowiednio nihonium (Nh), moscovium (Mc), tennessine (Ts) oraz oganesson (Og).

 

Zgodnie z tradycją, odkrywcy mogą nadać nazwy elementom, które muszą w jakiś sposób kojarzyć się z jakimś regionem na Ziemi lub nazwiskiem słynnego naukowca, a przede wszystkim każda nazwa musi posiadać charakterystyczną końcówkę. Zespoły, które przyczyniły się do swoich odkryć, nadały nowym elementom odpowiednie nazwy, choć do 8 listopada Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej przyjmowała każde propozycje z zewnątrz.

 

Nihonium, pierwiastek o liczbie atomowej 113, został odkryty przez naukowców z japońskiego instytutu RIKEN. Nazwa powstała na cześć Kraju Wschodzącego Słońca. Słowo Japonia, zapisane w języku japońskim, czyta się właśnie jako "Nihon" (lub "Nippon"). Kolejne nazwy to moscovium (od Moskwy) oraz tennessine (od stanu Tennessee). Pierwiastki te o liczbie atomowej 115 i 117 zostały odkryte wspólnie przez naukowców z rosyjskiego Joint Institute for Nuclear Research w Dubnie oraz amerykańskiego Lawrence Livermore National Laboratory w Livermore i Oak Ridge National Laboratory w Tennessee.

 

Oganesson, czwarty pierwiastek o liczbie atomowej 118, również został odkryty przez badaczy z Dubny i Livermore. Zaproponowana nazwa dotyczy naukowca Juri Oganessiana, fizyka eksperymentalnego znanego ze swoich prac w dziedzinie fizyki jądrowej i badań reakcji jądrowych.

 

Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej otrzymała wiele propozycji z całego świata. Nadanie nazwy dla czterech nowych elementów spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. Jednak pierwsze propozycje nadane przez odkrywców pozostały w niezmienionym stanie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Nie rozumiem po co te

Nie rozumiem po co te zachwyty i te granty dla przemysłu nuklearnego który to coś "produkuje" Te tak zwane pierwiastki nie mają racji bytu w naturze a ich czas połowicznego rozpadu jest błyskawiczny, usilne próby wprodukowania czegoś takiego nic nie wnosi tak samo jak produkcja ludzkich mutantów z sześcioma rękami. Działanie przeciwko naturze czyli Bogu.http://www.model31.pl/img/model31_schemat_duzy.gif

 

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Skomentuj