Cztery gramy DNA wystarczą, aby zapisać wszystkie dane na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Grupa naukowców ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologicznego znalazła sposób na kodowanie danych w DNA, dzięki któremu będą mogły przetrwać tysiąclecia.

 

Według magazynu "New Scientist", zaledwie w jednym gramie DNA można zapisać do 455 eksabajtów danych. Eksabajt to tyle co miliard gigabajtów, a tysiąc eksabajtów to zettabajt. Z szacunków Cloud Computing EMC, z 2011 roku, wynika, że ilość danych wytworzonych na naszej planecie to około 1,8 zettabajtów. To oznacza, że ​​potrzebujemy tylko około 4 gramów DNA, aby zapisać wszystkie dane ludzkości od Platona do czasów współczesnych.

 

Do kodowania informacji w DNA, naukowcy stosują prosty kod binarny, który jest podstawą wszystkich danych cyfrowych w naszym świecie. Nie jest to też nowe podejście ponieważ już wcześniej naukowcy z Uniwersytetu Harvarda zdołali zakodować w DNA książkę. Jednak w 2012 roku, nadal problemem było wydobywanie danych składowanych w taki sposób.

Poprzednie badania wykazały obecność luk w wyodrębnionych danych. DNA reaguje otaczające środowisko i rozkłada się w temperaturze pokojowej. Ostatnio jednak trwają eksperymenty z umieszczaniem zapisanego materiału genetycznego w otulinie kwarcowej. Testy tej technologii przeprowadzane w Szwajcarii, dają dobre rezultaty.

 

Proces składowana danych w DNA nie jest też niestety tani. Tworzenie próbki, w której zakodowano 83 kilobajty danych kosztowało około 1500 dolarów. Jednak wraz z rozwojem nowych technologii koszt kodowania danych w DNA na pewno spadnie i możemy spodziewać się, że powstaną nowe sposoby składowania danych, których teraz nie potrafimy sobie nawet wyobrazić.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ŚZwiTTerrORd:NU!ng MMMU:SS!

7.15: KODowanie...taż to

7.15: KODowanie...taż to nędzna próbka=me pisanie ! Polega to na upychaniu,zagęszczaniu...KOMPRESJI=wchodzeniu w GŁĄB...ku ?NIESKOŃCZONOŚCI...tam gdzie na GRANICY WSZYSTKIEGO...ISTNIEJE NAJWIĘKSZA WARTOŚĆ...KAŻDEGO ZJAWISKA ! (sie poleca:Przekaz z Transcendencji od Prawdy Absolutnej z 24.10.87 r vja FN.).
  Po kiego BIOsują ? Trójwymiar patrząc tylko PROSTO: daje wzrost upakowania do 3 potęgi ROZMIARU liniowego!
Nośnik powiększasz 2 x masz 8 x więcej...3 x /27 x ...5x/125 x itd wzrost LAWINOWY !!!
    Jak to czytać ?
Ano...nasza rzeczywistość daje ...FILOZOFICZNĄ odpowiedX !
 TY jesteś czytnikiem...a KAŻDY element WYSYŁA non stop DANE o swym STANIE: wystarczy...SPOJRZEĆ w wybrane miejsce !!!
   Oto macie NAJszybszy KOMPU TERRY...
Zapis oczywiście daje się ...ZAGĘSZCZAĆ...do...nieskończoności !
 WeX...człeka: z dala = PUNKT=osobnik...ale ?Poznałeś mnie czy ja ciebie ? O:GROM !
  KOMP...RZ(NAŚZ!)Y:ŚZ ŁOŚ ci(p,cip...) to właśnie takie cudo=???NASZ MÓZG!!!
   Nihil...no...WY s$$ TARCZY ?
Ps:
      Grzebanie w BIO SIE...kurna znasz ?Nie TYKAJ...bo wyDUCHNIE !
  RA tujcie póki CZAs$$...COSIEDA$!

Portret użytkownika norbertos

Po pierwsze jest tam użyty

Po pierwsze jest tam użyty cudzysłów. Zakładam że trzeba Ci to wytłumaczyć. 
O kwestiach wiary i religii nie zamierzam dyskutować. Mnogość teorii o powstaniu wszechświata ( teoria wielkiego wybuchu, teoria nieskończenie starego wszeświata, teoria wg której nasz wszechświat dla "nas" trwa kilka miliardów lat, a tak w innym wszechświecie jest to raptem kilka sekund, etc.), a także teorii o tym jak zbudowany jest wszechświat ( hologram, struny i co najmniej 10 wymiarowa, etc.)  oraz ilość teorii o powstaniu życia na ziemi ( ewolucja, kreacjonizm, panspermia, etc. ) w żaden sposób nie daje nam 100% pewności że "siła wyższa" nie istnieje. Zbadanie nośnika informacji genetycznej organizmów żywych być może pozwoli nam zrozumieć wszechświat i "Boga" trochę lepiej, być może znalezienie "czegoś" spowoduje powstanie 10 nowych teorii o tym w jaki sposób powstał wszechświat i jak narodziło się życie.
W skrócie - czytaj pierwszy komentarz thx ;*  

Portret użytkownika Jaśko Korkowiec

Blia...nie mogę się

Blia...nie mogę się przyzwyczaić do tych nowych jednostek miar...Za moich czasów były megabajty i systemy 32 bitowe. Jak czytam te wszystkie newsy na temat rozwoju technologii to nie wiem czy nie skamienieć, jak łeb tego dinozaura na Marsie... 

A co do tematu,to jeśli  Noe był zaawansowany technologicznie tak jak my teraz, to mógł se wsadzić w.. kieszeń dowolną próbkę z tym wszystkim materiałem i popłynąć na miesiąc w morze pontonem. Więc tym artykułem obalono cały dział w Biblii o wielkiej arce. Dlatego módlmy się za Ukrainę.

____________________________________________________

"Rym cym cym z dupy dym"     F. Kiepski

Portret użytkownika Mojeimię44

Co nie będzie Polski? Czego

Co nie będzie Polski? Czego ty się boisz? Spokojnie wszystko będzie tylko głupia jedna instytucja odda mi pieniądze i po sprawie! System socjal-demokratyczno-technokratyczny! Spokojnie! A na to wszystko nowe drzewo technologiczne i jeszcze przewymiarowanie! O co się boisz? Spokojnie! Wszystko przed tobą! Być może nawet będziesz żył wiecznie bez wojny! spokojnie!
 Wszystko idzie w dobrym kierunku! Sam zobacz! Nowe odkrycia, wynalazki! Brakuje w tym wszystkim może odrobine serca ale i na to czas przyjdzie! Najważniejsze żeby nie szerzyć zbytnio chorej propagandy zniszczenia bo Babilon jest kruchy a przechodzi w tej chwili naprawdę ciężki okres! Więc lepjej jak przejdziemy to bez wojny! Zwłaszcza światowej, która i tak się oddala z każdym dniem i miesiącem! Więc nie przesadzaj! Wynagrodzenie pójdzie w górę! złotówka zyska dużo na wartości z wielu przyczyn a Ty się przejmujesz duperelami! Nie ma sensu! Chłopak!

Portret użytkownika Ewenement

  Żyjący w latach 1900 - 1958

  Żyjący w latach 1900 - 1958 francuski fizyk laureat Nobla dziedziny chemii Frederic Joliot Curie wypowiedział prorocze słowa: "Przyszła wojna będzie wojną niewidzialną, dopiero, gdy dany kraj zauważy, że jego plony uległy zniszczeniu, jego przemysł jest sparaliżowany, a jego siły zbrojne są niezdolne do działania, zrozumie nagle, że brał udział w wojnie i tę wojnę przegrał".

Portret użytkownika chris

A jedyny zakaz Boga  "NIE

A jedyny zakaz Boga  "NIE DOTYKAJCIE DRZEWA ZYCIA"  ale nasi pra,pra nie posluchali..........i znikneli z tego swiata...... teraz Nasza kolej ; zycze przyjemnej zabawy z DNA (drzewkiem zycia) i juz zjadamy GMO.....  a moze uznac ze kody DNA sa kodami Boga a ten nielubi jak mu sie w kodach miesza.... 

Portret użytkownika Medium

Drażni mnie jak diabli ta

Drażni mnie jak diabli ta technicyzacja biologii, tak in vivo, jak i tym bardziej - in vitro. Wszystko to tylko po to, by zatrzymać nasze wrodzone możliwości, ograniczyć jestestwo do roli zwierzęcych instynktów i lęków, poddaństwa mamonie, która idąc tą drogą wkrótce opatentuje nasz własny genom!!!
 
 

Portret użytkownika Gościu

Ciekawe. Dna składa się z

Ciekawe. Dna składa się z systemu czwórkowego. Adenina, Guanina, Tymina, Cytozyna to składniki DNA, więc być może przyroda zaprojektowała to nieco lepiej?
Sytuacja z cenami przypomina lata siedemdziesiąte i dyski twarde.
 

Strony

Skomentuj