Człowiek może przejść przez kolejny etap ewolucji, zamieniając się w cyborga

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Człowiek zaczyna sam kierować swoją ewolucją. Osiągnięcia w dziedzinie robotyki, implantacji oraz pokrewnych technologii stale rosną. Rodzi się pytanie jak daleko posuną się ludzie w ingerencji we własne ciało – czy cyborg to nadal wizja rodem z science-fiction, czy może już prawdopodobny scenariusz ludzkiej ewolucji?

 

Począwszy od implantacji po robotykę występuje szeroki wachlarz technologii, które mają na celu leczenie, łagodzenie bólu oraz usprawnianie ludzkich niedoskonałości. Wizja cyborga to hybryda człowieka i maszyny, a to określenie coraz częściej pasuje do technologicznych rozwiązań proponowanych przez naukowców.

 

W odpowiedzi na postęp robotyki powstał transhumanizm, czyli ruch intelektualny, kulturowy oraz polityczny, który głosi, że nauka i technika mogą przezwyciężyć ludzkie ograniczenia oraz poprawić ogólną kondycję człowieka. Sztuczne kończyny są obecnie tak zaawansowane technologicznie, że można zastanowić się, czy nie są doskonalsze od naturalnych.

Protezy z włókna węglowego oraz tytanu przestały być już zaskakujące, a większość sztucznych kończyn stała się w pełni funkcjonalna. Inżynierowie tworzą nawet takie, którymi można poruszać siłą woli oraz te, które umożliwiają odczuwanie dotyku. Z kolei jedna ze szwedzkich firm wprowadziła chipy umieszczane pod skórą swoich pracowników, za pomocą których mogą oni zbliżeniowo otwierać drzwi. Są to niekończące się eksperymenty nad łączeniem możliwości maszyn z człowiekiem.

 

Rośnie potrzeba dyskusji nad przyszłością takich technologii, ponieważ tempo rozwoju robotyki oraz sztucznej inteligencji wcale nie zwalnia. Przyszłe technologie nie tylko zażegnują ludzkie niedoskonałości - mają przecież wpływ na całą sferę społeczną, polityczną, a także gospodarczą.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Eva11

co za beznadziejny art ....

co za beznadziejny art ....

przeciez cyborg powstaje w wyniku uszkodzenia ciala ,choroby lub wypadku ...to co cialo juz nie pootrafi zastepuje technologia ....

jak wiec mozna to nazwac ewolucja ?
ci u gory sa walnieci ,ale ci co sluchaja ich calkowicie !

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika Kasia

Jaka ewolucja,to teoria dla

Jaka ewolucja,to teoria dla głupców.

Rozkrój np. rybę i przestudiuj wszystko a wywietrzeje ci teoria!! ewolucji.

Przecież to widać wyrażnie,ze był genialny konstruktor tego.

Wierzysz,ze komputer sam sie złozył/

Przez ile milionów lat?

A teraz rozerwij kartkę na pół  i rzuć w powietrze i czekaj aż sie idealnie złoży.

Tylko na 2 części,nie 3, 10,tysiąc,nawet możesz zrobić przeciąg.

Jak to sie idealnie samo złoży,uwierzę w ewolucję.

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Strony

Skomentuj