Człowiek, który uratował świat przed nuklearną zagładą, zmarł w wieku 77 lat

Kategorie: 

Źródło: Internet

26 września 1983 roku sowiecki oficer wojskowy, Stanislav Petrov, otrzymał wiadomość o tym, że Stany Zjednoczone wystrzeliły do Moskwy 5 rakiet nuklearnych. Mężczyzna nie rozpoczął odwetu, ponieważ postanowił wierzyć w to, że był to fałszywy alarm. Jego decyzja zapobiegła światowej wojnie nuklearnej.

 

W chwili zdarzenia Stanislav Petrov miał 44 lata i pracował w bunkrze rozpoznawania pocisków, na południe od Moskwy. 26 września 1983 roku komputer wojskowy zaalarmował o ataku pięcioma pociskami jądrowymi i biorąc pod uwagę czas ich lotu, mężczyzna miał zaledwie 20 minut aby uruchomić kontratak. Jednak Petrov powiedział swoim przełożonym, że to fałszywy alarm, choć nie miał na to absolutnie żadnych dowodów. Decyzja mężczyzny uratowała jednak miliony ludzi.

 „Syrena ryczała, ale ja po prostu siedziałem, wpatrując się w duży, podświetlany na czerwono napis WYSTRZELIĆ” – powiedział Petrov w wywiadzie w 2013 roku. Rosjanin twierdził, że jeśli Amerykanie rozpoczną atak jako pierwsi, wyślą więcej niż pięć pocisków. Wziął też pod uwagę fakt, że używany system był stosunkowo nowy, co mogło skutkować fałszywym alarmem.

Jeśli Petrov by się pomylił, zdolność Związku Radzieckiego do odwetu przeciw Stanom Zjednoczonym zostałaby znacznie osłabiona. Jednak człowiek miał rację i zapobiegł tym samym III wojnie światowej. W trakcie zimnej wojny było jeszcze wiele innych fałszywych alarmów – na szczęście nie doprowadziły one do tragedii.

Karl Schumacher, niemiecki działacz polityczny, był jedną z pierwszych osób, które opublikowały historię Petrova pod koniec lat 90. XX wieku. Ten sam człowiek dowiedział się o śmierci Petrova, po skontaktowaniu się z rodziną mężczyzny. Syn Stanislava Petrova poinformował, że jego ojciec zmarł 19 maja 2017 roku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Bee

Sośnicka ,,Aleja gwiazd" ...

Sośnicka ,,Aleja gwiazd" ... albo   Metallica ,, Unforgiven" ....albo ,,One"... dobrze, ze na tym swiecie sa jeszcze czasem inteligentni ludzie, bo gdy zaczniemy wierzyc w maszyny, a przestaniemy w ludzi...nadejdzie ciemnosc...

Ps. Trzeba przestawic sie na dobra muze, bo przez ogrom smutnych wiadom....przestaniemy cokolwiek czytac w necie.....

Portret użytkownika euklides

To tylko pokazuje, że państwa

To tylko pokazuje, że państwa jako instytucje są skrajnie nieodpowiedzialne. Gdyby stosować wszystkie procedury państwowe to doszło by do zagłady nuklearnej. Polecam przemyśleć to wszystkim praworządnym, bezwiednie wykonującym rozkazy oświeconej włazy.

Portret użytkownika Jabo

Jak widzę,  autor powiela

Jak widzę,  autor powiela idiotyczną manierę pisania rosyjskich nazwisk w transkrypcji na jezyk angielski. Czyż nie prościej i zgodnie prawdziwym brzmieniem nazwiska zamiast Stanislav Petrov napisać Stanisław Pietrow? Czyżby autor uważał, że angielska wymowa mądrzej brzmi, niż słowianska.

Skomentuj