Część Francji wraz z Paryżem zagrożona zalaniem. Władze obawiają się powodzi stulecia

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube/AFP

W ostatnich tygodniach Francja doświadcza ciągłych opadów deszczu, które mogą teraz doprowadzić do zalania części kraju. Intensywne deszcze spowodowały podniesienie się poziomu wody w Sekwanie. Meteorolodzy spodziewają się, że Paryż może zostać zalany.

 

W środę, stan wody w Sekwanie wynosił ponad 5 metrów a zgodnie z przewidywaniami, już w piątek lub sobotę może osiągnąć nawet 6,1 metra. Stolica przygotowuje się na najgorsze - muzeum w Luwrze zostało częściowo zamknięte a sześć stacji metra nie funkcjonuje. Wstrzymano również kursy statków turystycznych, zamknięto tunele, w niektórych miejscach ewakuowano mieszkańców. Policja odradza zbliżania się w pobliże rzeki.

Woda z Sekwany wylewa się na pobliskie ulice i zakłóca komunikację w Paryżu. Stolica Francji obawia się zalania infrastruktury, w tym budynków mieszkalnych. Sytuacja może być jeszcze gorsza niż w czerwcu 2016 roku, gdy poziom wody w rzece wzrósł do 6 metrów.

 

W sumie w 30 departamentach w różnych częściach Francji wprowadzono prawie najwyższy pomarańczowy alert przeciwpowodziowy. Nie można wykluczyć pojawienia się katastrofalnej powodzi w Paryżu - podobnej w skutkach do tej, która miała miejsce w 1910 roku, gdy poziom wody w Sekwanie wzrósł aż do 8,6 metra. Część stolicy została wtedy zalana a skutki powodzi odczuło ponad 200 tysięcy mieszkańców.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Ogo Pogo

Kolejny znak przed APOKALIPSĄ

Kolejny znak przed APOKALIPSĄ.Kto na to zwracałby uwagę.Macron zajęty babcią pijastunką champiącom jego capucina?A może "bochaterscy" francuzi co to wolność przerżneli w Vichy a braterstwo i równość w transportach do Auschwitz.Znowu resistance,ponownie Goll bez de.Śmieszny naród sqrwionych do cna Gallów cuchnących nie tylko serem.

Skomentuj