Część atmosfery ziemskiej została dostarczona za pomocą komet

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy dowodzą, że duża część atmosfery Ziemi została sprowadzona na naszą planetę, miliardy lat temu, za pomocą komet, które nawiedzały naszą część przestrzeni kosmicznej. Wyniki badań na ten temat zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Communication.

Eksperci przeanalizowali próbki starożytnych maleńkich pęcherzyków powietrza wyciągniętych z wody znalezionej w próbkach kwarcowych ze starożytnych czasów. Zespół stwierdził, że powietrze w skałach częściowo składa się z bardzo rzadkiego składnika ksenonu - Xe. 

 

Składnik ten nie jest obecny w płaszczu Ziemi i nie jest wykrywany w meteorytach, dlatego autorzy badania sugerują, że został sprowadzony na Ziemię przez komety. Prawdopodobnie stało się to jeszcze przed powstaniem atmosfery. Wiek próbek kwarcu z rdzeni wiertniczych, pozyskanych w południowej Afryce to ponad trzy miliardy lat.

Autorzy badania zwracają uwagę, że badanie gazów uwięzionych w starożytnych skałach, otwiera nowe perspektywy w ustaleniu pochodzenia i ewolucji lotnych pierwiastków na Ziemi. Ich zdaniem konieczną kontrybucję różnorodnych związków chemicznych zapewniały komety. 

 

Jest to bardzo prawdopodobna teoria, ponieważ potwierdzono, że te ciała niebieskie często składają się z wody i innych pierwiastków. Jednak aby być w stanie wpływać na skład atmosfery planety, potrzeba ogromnej ilości komet. Trudno nawet wyobrazić sobie jak mógł wyglądać ten okres istnienia naszej planety.


 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj