Czerwony pył z Sahary nadciąga nad kolejne europejskie kraje

Kategorie: 

Źródło: NASA

Silny południowy wiatr niesie ze sobą ogromne ilości ziarenek piasku znad Sahary. Niektóre z nich przemierzyły Morze Śródziemne i Alpy, po czym w formie opadu dotarły nawet do Niemiec i Czech.

 

Wczoraj rano monachijscy kierowcy stwierdzili, że ich samochody nie są pokryte śniegiem, jak to zwykle bywa w lutym, a cienką warstwą pyłu, który sublimował wodę powodując, że czerwonawe cząstki zamieniły się w błoto. Niezwykłe zjawisko naturalne okazało się katastrofalne dla lakieru samochodowego.

 

Na szczęście mieszkańcy Monachium nie muszą się martwić o stężenie pyłu w powietrzu, ponieważ jest go zbyt mało, aby mógł zaszkodzić ludziom. Pył z Sahary dociera do Europy od pięciu do piętnastu razy w roku. Zazwyczaj wznosi się do górnych warstw atmosfery, a następnie spada na ziemię wraz z deszczem.

W jego skład wchodzą często pyły mineralne zawierające cząstki kwarcu, czyli piasku, gliny, gipsu i getytytu. Wielu mieszkańców wspominało, że podobny opad spotkał Bawarię 21 lutego 2004. Podobny opad spotkał również mieszkańców Czech.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Polakmały

U mnie w opolskim okolice

U mnie w opolskim okolice Niemodlina też opadał ten pył dwa dni temu aż samochód wyglądał jak by ktoś sypną piachem i oblał minimalnie wodą (trza było furę dobrze umyć) Oby już tego syfu nie było!

Portret użytkownika greani

tak mowi aod lat a sam nie

tak mowi aod lat a sam nie wiesz moze akurat jest to cos co nazywa sie zwiazkami chemicznymi rucajacymi na nas jak kroliki doswiadczalne mapy i to co na nich  soe pokazuje  nie musi byc wcale prawda.mapy i to co widzisz i slyszysz wyprodukowane jest przez ludzi.

Portret użytkownika kbk

Pył pyłem, ale czy

Pył pyłem, ale czy przypadkiem też wraz pyłem nie wędrują na Europę te wszystkie afrykańskie choroby, na które nie jesteśmy odporni?
Amerykanie zabrali nam śnieg i deszcz a u nas Sachara...

Strony

Skomentuj