Czerwony przypływ w Zatoce Meksykańskiej - kolejny atak glonów

Kategorie: 

Źródło: Internet

Ponownie zaobserwowano intensywne zakwity toksycznych glonów. Jest ich szczególnie dużo w północno-wschodniej części Zatoki Meksykańskiej. Tak zwany czerwony przypływ staje się coraz częstszą przyczyną śmierci żółwi, rekinów i innych ryb. Zakwit glonów to także milionowe straty finansowe przemysłu turystycznego na Florydzie.

 

Glony Karenia brevis, zwykle występują w wodach przybrzeżnych Florydy, ale tegoroczny ich rozkwit może przynieść katastrofalne rezultaty. W tej chwili, "czerwony przypływ" pokrywa obszar o wymiarach 97 km szerokości i 160 km długości.

 

Toksyczne rośliny mogą prowadzić do uśmiercania manatów ryb i innych organizmów morskich. Toksyna paraliżuje układ nerwowy takich stworzeń. Glony osadzają się na plażach i mogą powodować zaburzenia układu oddechowego u ludzi.

Źródło: NASA

W 2005 roku silny zakwit "czerwonej fali" spowodował obumarcie okolicznych raf koralowych, oraz poważne skażenie plaży. W 2013 roku toksyczne algi zabiły 276 manatów. Toksyny Karenia brevis często infekują trawy morskie, którymi żywią się te zagrożone wyginięciem zwierzęta.

 

Pomimo wieloletnich badań, nie wynaleziono jeszcze skutecznego sposobu radzenia sobie z zakwitem glonów Karenia brevis. W przeszłości podejmowano próby rozpylania siarczanów miedzi, ale tylko pogorszono problem, więc trzeba po prostu czekać aż to niekorzystne zjawisko naturalne ustąpi.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj