Czerwony karzeł może wywołać chaos w naszym Układzie Słonecznym

Kategorie: 

Źródło: NASA/JPL-Caltech

Od dłuższego czasu wiadomo, że czerwony karzeł Gliese 710, który znajduje się gwiazdozbiorze Węża około 64 lata świetlne od Ziemi, zmierza prosto w kierunku naszego Układu Słonecznego. Gwiazda może doprowadzić do sporego zamieszania i dokonać drastycznych zmian w orbitach wielu asteroid a część z nich może w naszą planetę.

 

Zespół badawczy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu postanowił obliczyć kiedy ten czerwony karzeł zawita do naszego Układu Słonecznego. Specjaliści skorzystali z danych, dostarczonych przez sondę kosmiczną Gaia, która przeznaczona jest do wykonania precyzyjnych pomiarów astrometrycznych.

 

Obliczenia, które pojawiły się na łamach czasopisma Astronomy & Astrophysics wskazują, że Gliese 710 porusza się z prędkością około 51 000 km/h. Czerwony karzeł dotrze do nas za około 1,35 miliona lat i zbliży się do Ziemi na odległość 77 dni świetlnych.

 

Zatem ciało niebieskie nie zderzy się z naszą planetą, ale będzie przemieszczać się przez Obłok Oorta i z całą pewnością wywoła chaos. Asteroidy i komety zostaną wytrącone ze swojej orbity i niewielka część z nich może ewentualnie uderzyć w Ziemię.

Naukowcy zaznaczają, że ich pomiary mogą być niedokładne. Gliese 710 może znaleźć się od 40 do ponad 100 dni świetlnych od nas. Im bliżej Ziemi, tym większe zamieszanie w Układzie Słonecznym. Na szczęście, katastrofa tak wielkich rozmiarów nie nastąpi za naszego życia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika minoduesp

Sprawdza się to obserwując te

Sprawdza się to obserwując te obiekty w porównaniu do gwiazd nie zmieniających położenia . A także obserwując i mierząc barwę światła odcierajacego od nas od tego obiektu - jak się przesuwa to występuje efekt dopplera i zmiana barwy (podobnie jak zmiana trąbienia mijającego nas pociągu.)

Portret użytkownika Prawda boli

Dziękuję za odpowiedź ale …

Dziękuję za odpowiedź ale …

Przecież Ziemia, cały Układ Słoneczny i galaktyka też są w ruchu. Jeżeli jadąc na rolkach po dachu poruszającego się autobusu, będziemy mijać stojący (względem gruntu) pociąg to też będziemy mieć efekt Dopplera i dojdziemy do wniosku, że pociąg się porusza.

Portret użytkownika Iza

Izj 30:26  Wtedy światło

Izj 30:26  Wtedy światło księżyca stanie się jak jasność słońca, a słońce będzie siedemkroć silniejsze w swej jasności - jak światło aż siedmiu dni - za dni, w których Pan opatrzy rany swojego ludu i uleczy wszystkie sińce po otrzymanych razach. 

Strony

Skomentuj