Czekolada może chronić przed starzeniem organizmu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Lubisz czekoladę? Naukowcy mają dla Ciebie dobrą informację. Po połączeniu cynku z czekoladą, kawą, herbatą lub winem następuje aktywacja cząsteczki organicznej, która chroni organizm przed stresem oksydacyjnym.

 

Niemieccy naukowcy z Uniwersytetu Fryderyka i Aleksandra w Erlangen i Norymberdze odkryli, że cynk chroni przed ponadtlenkiem, odpowiedzialnym za stres oksydacyjny, gdy połączymy go z komponentem, zawartym w produktach spożywczych, takich jak wino, kawa, herbata czy czekolada. Tym składnikiem są hydrochinony, które występują w polifenolach.

Cynk aktywuje grupy hydrochinonowe, wytwarzając naturalną ochronę przed ponadtlenkiem – produktem ubocznym oddychania komórek ludzkich, który uszkadza biomolekuły w organizmie, a nawet ludzkie geny. Uważa się, że ponadtlenki odgrywają ważną rolę w procesie starzenia się i wielu chorobach, np. przy stanach zapalnych, nowotworach i chorobach neurodegeneracyjnych.

 

Sam hydrochinon nie potrafi rozkładać ponadtlenku. Jednak w połączeniu z cynkiem, powstaje kompleks imitujący dysmutazę ponadtlenkową (SOD). Enzymy te chronią organizm przed procesami degradacyjnymi, spowodowanymi przez utlenianie i mają działanie antyoksydacyjne.

Naukowcy potwierdzili, że czekolada, kawa, herbata lub wino z dodatkiem cynku ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie i chroni organizm przed starzeniem się. Miłośnicy wina muszą jednak pamiętać, że efekt ten można uzyskać tylko z winem bezalkoholowym.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika Lommo

Mogę zdradzić sposób jak się

Mogę zdradzić sposób jak się przestawić na żywienie prawie wyłącznie czekoladą. Trzeba sobie do domu sprowadzić psy i koty , i wtedy nie da się jeść nic innego niż czekolada bo każde otworzenie lodówki nie mówiąć o krojeniu artykułów mięsnych a nawet sera powoduje że w kuchni ustawia się kolejka do Mopsu łasa na jakieś smakołyki. Wg moich badań jedynym sposobem nieprowokowania kolejki psów i kotów w kuchni jest nie otwieranie lodówki i nie przyrzadzanie mięsno zapachowych potraw. I w tym momencie w wyżywieniu ratuje nas czekolada którą można jeść jak sznytki chleba, ma to też pewne efekty uboczne polegające na tym że nie da się już jednak wejśc w spodnie które kiedyś były za lużne. Co do wina to rozczarowała mnie informacja że musi być bezalkoholowe. Nie wiem gdzie takie coś zdobyć , w Polsce będzie problem. Natomiast w krajach skandynawskich w normalnym spożywczaku  można kupic tylko jakieś soczki w butelce jak od wina i z takowoż nalepką. Kiedyś za kołem polarnym już miałem dosyć i wymyśliłem sobie plan że pójdę ostentacyjnie na przerwie kupić winko i wytrabię w robocie na oczach kierownictwa i bede mógł wrócić do Polski z miejsca. Butelka wygladająca  jak winko była, i takoż uczyniłem jak zaplanowałem i usłyszałem że nie dali się podejść bo dobrze wiedzieli że w normalnym spozywczym mogłem kupić tylko wino bezalkoholowe.

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Strony

Skomentuj