Czeka nas silna burza geomagnetyczna, szansa na obserwację zorzy polarnej na terenie całego kraju

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wczoraj podczas rozbłysku klasy X o którym pisaliśmy od Słońca oderwała się ogromna ilość plazmy której spora część zmierza w naszym kierunku, gdy dotrze wywoła silną burzę geomagnetyczną jedną z silniejszych w ciągu ostatnich kilku lat. 

CME(koronalny wyrzut masy) któy powstał podczas wczorajszej flary pędzi do Ziemi z prędkością ponad 1200km/s szasowany czas dotarcia chmury plazmy no naszej magnetosfery to jutrzejszy dzień, jednak ciężko przewidzieć dokładną godzinę uderzenia gdyż zawszę jest margines błędu który wynosi sześć godzin zarówno w jedną jak i drugą stronę.

 

CME z wczorajszego rozbłysku

 

Po wczorajszej flarze do teraz mamy również burze radiacyjną, która powoduje zakłócenia radiowe na wysokich szerokościach geograficznych.

Wykres protonów

 

Co zatem czeka nas jutro? Jak niektórym wiadomo siła burzy magnetycznej jest mierzona w skali od G1 do G5 gdzie G1 oznacza słabą burze a G5 bardzo silną bądź nawet ekstremalną, która zdarza się raz może dwa razy na cały jedenastoletni cykl.

 

Prognozy odnośnie tej burzy są różne, jednak większość astrofizyków szacuje iż siła tej burzy wyniesie G3 lub G4 co odpowiada indeksowi fluktuacji planternych Kp na poziomie 7-8.

 

Jeżeli będzie taka siła burzy jakie są przewidywania oraz inne czynniki będą sprzyjające, istnieje bardzo duża szansa na pojawienie się zorzy polarnej nawet na terenie całej Polski. Warto tutaj dodać iż w 2015r. Podczas podobnej burzy jaka ma być, zorza była widziana nawet na kamerkach internetowych w słoweńskich Alpach.

 

Prognoza siły burzy geomagnetycznej

 

 

Źródło:

https://zmianysolarne.pl/wiadomosc/czeka-nas-silna-burza-geomagnetyczna-szansa-na-obserwac...

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: Anakin23
Portret użytkownika Anakin23

Redaktor naczelny portalu zmianysolarne.pl specjalizujący się w kwestiach związanych z aktywnością słoneczną i pogodą kosmiczną.


Komentarze

Portret użytkownika baca

gówno się oderwało a nie

gówno się oderwało od dupy a nie plazma od słońca

nie ma żadnej silnej burzy - to jeden wielki bełkot typu "indeks fluktuacji planetarnych"

świniom które zbankrutowały i doprowadziły świat do pętli zadłużenia marzy się reset żeby wyzerować ich długi - stąd bełkotu będzie pełno a co głupsi bedą bełkot powtarzać

dowód? dziś jest te "jutro". i co mamy? mamy chuj a nie "silną burze", "fluktuacje" - więc jebnij się anakin w łeb jeśli ci burza zagotowała wodę w dzbanie i nie dziel się z nami swoimi stanami lekowymi i paranoją...

weź jakiś zastrzyk na uspokojenie - teraz są za darmo to zrozumiesz że słońce nie jest tak głupie żeby wyzerować długi zrobione przez rotszylda Smile