Kategorie:
Dzisiaj w nocy przesuniemy wskazówki zegara z godziny 2:00 na 3:00. Oznacza to, że będziemy spali krócej, ale dłużej też będzie jasno. Coraz częściej zaczynają się też pojawiać głosy aby przestać dokonywać tej zmiany, ponieważ nie ma ona odpowiedniego uzasadnienia. Czescy parlamentarzyści poprosili Brukselę o zdecydowanie jaki czas obowiązuje w Europie i nie zmienianie go w przyszłości
Oficjalnie jest to dostosowanie się do pory roku i mityczne oszczędności, których jakoś nikt nie widział. Dobrze znane są za to negatywne skutki manipulowania przy czasie. Pierwszym lepszym przykładem jest każdorazowy chaos na kolejach.
Poza tym dzieciom trudno wyjaśnić, że teraz mają się budzić godzinę wcześniej. Większość ludzi narzeka na krótszy sen, co może się odbijać na zdrowiu. Jaki to ma zatem sens? To skłania nas do konkluzji, że zmiana czasu może mieć za zadanie inny cel - tresura społeczeństwa. Zmianę czasu z lokalnego na wyimaginowany, czyli letni na ziemiach polskich wprowadził po raz pierwszy Adolf Hitler. W latach powojennych jednak kontynuowano tę dziwną tradycję i trwa to do dzisiaj.
W Europie coraz więcej krajów chce zaprzestać z dziwacznym manipulowaniem czasem nazywając to całkiem słusznie niepotrzebnym zamieszaniem. W zeszłym roku z wprowadzania czasu letniego zrezygnowała Rosja. Strefy czasowe przeniosły się do zimy, a przestawiania zegarów wiosną tego roku już nie będzie.
Głosy aby zaprzestać tego absurdu pojawiają się też z wewnątrz Unii. Pragmatyczni Czesi zwrócili się do Komisji Europejskiej, aby ta uzgodniła jaki czas obowiązuje w UE i bez względu na to co wybierze, lokalny czy letni, wprowadziła go i więcej nie zmieniała. Innymi słowy aby ten czas trwał przez cały czas.
Parlamentarzyści z Czech dowodzą, że zmiana czasu źle wpływa na biorytm, powoduje bezsenność, a także zwiększa liczbę wypadków drogowych i problemów kardiologicznych. Ich zdaniem zaprzestanie irracjonalnych zmian czasu będzie możliwe już za 4 lata.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
asenizator
Strony
Skomentuj