Czas na Geminidy - trwa najbardziej spektakularny deszcz meteorów w 2020 roku

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Nadszedł szczyt aktywności roju meteorów zwanego Geminidami. Obserwatorzy z półkuli północnej mogą zobaczyć dziś w nocy nawet do 70 meteorów na godzinę. Deszcz meteorów, Geminidów, jak co roku około 13 grudnia osiąga szczyt aktywności. Perspektywy na najlepszy deszcz meteorytów w tym roku są całkiem dobre, ponieważ na niebie nie będzie Księżyca, który zwykle przeszkadza w obserwacjach.

 

Meteory to małe fragmenty kosmicznych skał, które spalają się w ziemskiej atmosferze. Poruszają się z ogromną prędkością, która w przypadku Geminidów wynosi około 130 tysięcy kilometrów na godzinę. Tarcie w górnej atmosferze prowadzi do szybkiego nagrzania się fragmentów, powietrze wokół nich zaczyna jasno świecić, a cząsteczki szybko ulegają zniszczeniu. Wynikająca z tego jasna smuga jest tym, co widzimy z Ziemi jako meteor lub „spadającą gwiazdę”.

 

Ten rój, powstał na skutek rozpadu planetoidy Phaethon 3200. Od tego czasu regularnie z 13 na 14 grudnia, Ziemia przelatuje przez niego, co w rezultacie daje możliwość obserwacji licznych "spadających gwiazd". Geminidy mogą pojawić się w dowolnym miejscu na niebie, ale ich ślady zbiegają się w jednym punkcie leżącym w kierunku konstelacji Bliźniąt i to właśnie dlatego rój ten nazywany jest Geminidami. 

Planetoida Phaeton 3200 została odkryta dopiero w 1983 roku, dzięki pracy wykonanej za pomocą pierwszego w historii satelity naukowego zbudowanego do badań promieniowania podczerwonego - Infrared Astronomical Satellite. Obiekt ten w momencie odkrycia znajdował się bardzo blisko Słońca dlatego nadano mu imię syna Heliosa, boga Słońca, Faetona.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj