Czarny ryś kanadyjski po raz pierwszy uchwycony kamerą

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Ryś pospolity nie jest wcale pospolity, a czarny ryś kanadyjski jest bardzo, bardzo rzadki. Teraz po raz pierwszy wszedł w obiektyw aparatu smartfona. 

To pierwszy odnotowany przypadek melanizmu u rysia kanadyjskiego. Thomas Jung, naukowiec z University of Alberta w Kanadzie, uchwycił czarnego rysia kanadyjskiego (Lynx canadensis) na swoim smartfonie w sierpniu 2020 r. Wielki kot został zauważony w wiejskiej dzielnicy mieszkalnej w pobliżu miasta Whitehorse w Kanadzie. Ryś przeszedł pięćdziesiąt metrów od osoby filmującej i nie był zbyt zakłopotany ani hałasem ludzi, ani szczekaniem psów w pobliżu.

 

Zgodnie z artykułem opublikowanym w magazynie Mammalia, kilku ekspertów zbadało nagranie i potwierdziło, że w kadrze był czarny ryś kanadyjski. Nie mogli jednak wyrazić innych szczegółów, przede wszystkim ze względu na słabą jakość wideo. 

 

Ryś kanadyjski żyje głównie w Kanadzie i na Alasce. Im dalej na południe znajduje się siedlisko zwierzęcia, tym bardziej zróżnicowana jest jego dieta. Jednocześnie w najbardziej wysuniętych na północ rejonach swojego siedliska rysie te żywią się prawie wyłącznie białymi zającami (Lepus americanus).

 

Kolor sierści tych kotów jest stabilny i nie różni się zbytnio między osobnikami. Rysie kanadyjskie są zwykle srebrzystoszare zimą, a latem stają się czerwonawobrązowe. Mają też małe ciemne plamy na sierści. Czerń to pierwszy odnotowany przypadek melanizmu u rysia kanadyjskiego. Niestety, zdaniem ekspertów, ciemne umaszczenie może uniemożliwić drapieżnikowi polowanie na zające.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q.

Nikt się nie odważył więc ja

Nikt się nie odważył więc ja powiem: pisze się został sfilmowany, zrobiono mu zdjęcie, zarejestrowano kamerą/aparatem itp. a nie: "uchwycone na kamerze", "złapane kamerą" czy "wszedł w obiektyw"... bo wejść to można w krowie łajno albo psie jak się patrzy na rysia a nie pod nogi. Karwasz twarz barabasz..

Ps. Piszta ludzie tak jak trza, bo mowa nasza dobrem kulturowym jest "rukwa" o które dbać trzeba a nie zasrywać głupią nowomową jakąś... w mordę go i nożem.. motyla noga.

Słownik polsko - Ożesz, ożeż czy może o żesz ty? Piszemy je razem czy  osobno? Prof. Jan Miodek: Trzeba do tego podejść najpierw teoretycznie.  Jeśli chcemy o rozkaźnik daj wzmocnić czasownik, używając

Skomentuj