"Czarnobyl" w Dolinie Baryczy

Kategorie: 

Źródło: Obraz Igor2008 z Pixabay

Dolina Baryczy, to malownicze,tętniące życiem miejsce,położone w zachodniej części Polski. W 1996 roku utworzono tam Park Krajobrazowy Dolina Baryczy. Długość rzeki to139 km, a zawiera ona unikalny ekosystem bagien,lasów i stawów,w których znajdują się siedliska rzadkich gatunków ptactwa wodnego. Niestety doszło do skażenia tego przepięknego zakątka Polski.

 

Bajkowa kraina Doliny Baryczy nadaje się w sam raz do wypoczynku i rekreacji. Tydzień temu wydarzyło się jednak wielkie nieszczęście. Na 60 kilometrowym odcinku rzeki doszło do skażenia wody.Sytuacja jest dramatyczna i bardzo poważna.Woda w rzece zmieniła barwę na ciemnobrązową, prawie czarną.

 

Cokolwiek się wydarzyło,doprowadziło do śmierci większość zwierząt.Śnięte ryby unoszą się na wodzie,bo z braku tlenu udusiły się. Po okolicy, rozchodzi się nieprzyjemny zapach.Miejscami smród jest nie do zniesienia.

 

Katastrofa ekologiczna ,która ma miejsce w Dolinie Baryczy oczywiście nie wzięła się znikąd.Odpowiedzialność za tę tragedię ponosi człowiek. Na szczęście ,są ludzie ,którzy zrobią wszystko ,by dowiedzieć się prawdy. Czeka ich, mozolna i długotrwała praca.Narazie zbadano próbki wody i odkryto,że są w niej obecne paciorki kałowe oraz bakterie E.coli.

 

Źródło skażenia ,nie jest jeszcze znane,ale podejrzewa się ,że pochodzi ono z pryzm nawozów organicznych i azotowych zgromadzonych na pobliskich polach. Brana, jest również pod uwagę, możliwość wypuszczenia ścieków. Przyczyny mogą być różne,ale prawda jest taka,że zniszczono cudowne,magiczne wręcz miejsce i nie da się tego ,w jedną chwilę przywrócić.Nikt z nas nie posiada czarodziejskiej różdżki,która naprawiłaby powstałe szkody w jedną sekundę.

 

Latami ,będziemy musieli patrzeć na skutki naszych błędów i przypominać sobie,że tak naprawdę ,umiemy tworzyć "cuda" technologiczne,a nie potrafimy ochronić cudu,który został stworzony zupełnie bez naszego udziału.Naszej Matki Ziemi. Szkoda ,że nie umiemy zadbać o to,co już mamy. Bezmyślnie niszczymy życie na naszej Planecie. 

 

Ziemia nie należy do człowieka, człowiek należy do Ziemi. Cokolwiek przydarzy się Ziemi, przydarzy się człowiekowi. Człowiek nie utkał pajęczyny życia – jest on niteczką w tej pajęczynie. Jeżeli niszczy więc pajęczynę, niszczy samego siebie

Wódz Seattle

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: dora
Portret użytkownika dora

Komentarze

Portret użytkownika 3plabc

Czyżby ktoś szambo wywoził do

Czyżby ktoś szambo wywoził do rzeki? Z 10-20 kursów i zapewne dali by radę rzekę wytruć. Kompost, czy obornik raczej musieli by bezpośrednio do rzeki wrzucać, żeby takie skażenie wywołać... Ciekawe co było przyczyną?

Portret użytkownika ARTUR

Dziecko niezaszczepione

Dziecko niezaszczepione zachoruje i zdrowiejąc uzyskuje dożywotnią odporność natomiast zaszczepione jest jedynie nosicielem a szczepionka działa krótko . Tym sposobem zaszczepieni powinni być izolowani ze względu na nosicielstwo aby nie zakażali zdrowych ludzi .

Portret użytkownika Monique

No  naprawdę..... niechże

No  naprawdę..... niechże wreszcie przyleci jakieś ufo i zaora, oczywiście zachowując na maksa ekosystem naszej pięknej ziemi, a likwidując homo "sapiens sapiens", które jest jak rak, albo wirus pożerający i niszczący tę piękną planetę.  a w szczególności niech zniszczy wszelkich chciwych i aroganckich, myślących , że mogą decydować o życiu innych, bo im się należy i mogą!!!!

Portret użytkownika ARTUR

Jeżeli nie zmienimy

Jeżeli nie zmienimy gospodarki na te tzw. pryzmy nawozu , który jest nieszkodliwy i potrzebny środowisku to wyginiemy od chemii jak dinozaury , a jeśli nie to załatwią nas oczyszczalnie spuszczające koncentrat do rzek .

Portret użytkownika Uther Lightbringer

Z jednej strony bardzo dużo

Z jednej strony bardzo dużo mówi się o ekologii i ochronie środowiska, jednakże z drugiej strony część jednostek (zwłaszcza polityków) cały czas niszczy przyrodę, odbiera zwierzętom życie i schronienia, zaś innym ludziom miejsca do odpoczynku. Boli mnie to, że niektórzy nie mają szacunku do natury, tylko cały czas zanieczyszczają lasy i parki, wrzucają śmieci tam gdzie nie potrzeba, wycinają drzewa na cele deweloperskie, budowę kolejnego niepotrzebnego parkingu czy maszty 5G itd. Nic nie robią sobie z tego, jaką katastrofą jest dewastacja natury. Przecież to będzie miało wpływ na życie każdego człowieka.

Portret użytkownika Demostenes

Niestety, zostanie zniszczone

Niestety, zostanie zniszczone jeszcze wiele miejsc, zawsze mój piesio pił z Baryczy wodę na długim spacerze, w gorący dzień.

Nie ogarniamy tej planety, wydaje nam się że tacy mądrzy już jesteśmy, a tu taka wtopa, zatruta rzeka.

To co stworzyliśmy, rujnuje Ziemię, koszt życia ludzi to katastrofalny cios dla planety.

Ale cóż, wybijemy się w końcu, a Ona zdoła się odnowić, bez nas.

Skomentuj