Czarnobyl truje Europejczyków już od 33 lat

Kategorie: 

Źródło: Internet

Po cichu minęła niechlubna 33 rocznica awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu, która skaziła pół Europy i wywołała fale zachorowań na raka, która cały czas wzbiera.

Czwarta jednostka elektrowni jądrowej w Czarnobylu eksplodowała 26 kwietnia 1986 roku. Łączna powierzchnia skażenia radioaktywnego na Ukrainie wynosiła 50 tysięcy kilometrów kwadratowych. Radioaktywna chmura rozpostarła się po całej Europie.

 

Czwarta jednostka elektrowni jądrowej w Czarnobylu eksplodowała 26 kwietnia 1986 roku. Łączna powierzchnia skażenia radioaktywnego na Ukrainie wynosiła 50 tysięcy kilometrów kwadratowych. Radioaktywna chmura rozpostarła się po całej Europie. Likwidowanie jej skutków trwa po dziś dzień.

26 kwietnia 1986 roku doszło do eksplozji w czwartym reaktorze elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W wyniku eksplozji reaktora zginęła jedna osoba, potem jednak z powodu choroby popromiennej śmierć poniosło przynajmniej 160 likwidatorów skutków wypadku.

 

Oprócz tego, że Czarnobyl był dramatem dla Ukrainy stał się tez przyczyną chorób tarczycy i onkologicznych. Obecna epidemia raka z pewnością ma jakiś związek z emisjami z Czarnobyla. Wtedy zanieczyszczone zostało około  42 tys. kilometrów kwadratowych Ukrainy, 57 tys. kilometrów kwadratowych terytorium Rosji i ponad 46,5 tys. kilometrów kwadratowych Białorusi. Na obszarze tym żyło 6 mln 945 tys. ludzi.

Do katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. W wyniku przegrzania reaktora doszło do wybuchu wodoru, pożaru oraz rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych. Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku.

 

Obecna epidemia raka obserwowana w Europie, z pewnością ma duży związek z emisjami z Czarnobyla. Nikt nawet nie próbuje tego łączyć i ustalać skąd wzięły się kancerogeny u masowo umierających ludzi. Aby wyeliminować konsekwencje katastrofy, ZSRR przesiedlił wtedy 800 tys. obywateli. Wielu z nich umarło potem przedwcześnie. Trzeba jednak przyznać, że ofiarność Rosjan i Ukraińców walczących z tym tragicznym problemem była ogromna, a decyzja zasypania reaktora nad wyraz słuszna. Z pewnością to zniwelowało skażenie z miejsca katastrofy.

Długofalowe skutki emisji z Czarnobyla są trudne do ustalenia. Katastrofa w Czarnobylu wydaje nam się czymś przeszłym, co wystąpiło i jest już po wszystkim. Nic bardziej błędnego. Trzeba w trybie ciągłym pilnować reaktora i tego co się z nim dzieje. Może to potrwać jeszcze kilkadziesiąt lat, a nawet dłużej. Część okolicy Czarnobyla skażona plutonem pozostanie w takim stanie przez następne kilkadziesiąt tysięcy lat. Można więc założyć, że skutki naszej aktywności będą odczuwalne nawet wtedy gdy ludzi dawno już na Ziemi nie będzie.
 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Tu som ludzie i piszom jak im

Tu som ludzie i piszom jak im wygodnie a nawet więcej, bo co nie wiedzom to często zmyślom. Bo tu... Nie uniwersytet gadek miałkich.Tu rozgorączkowane umysły w emocjach niecierpliwości tworzą ! Myśli ciekawe z serca na język i klawiatury przenoszą jak tesz inne temty żucone kawą na ławę oraz resztę niepoślednich.Ty naturę rzemiślnika masz więc nie zrozumiesz. Na drobne się mieniasz.Poszerz horyzonty! Odpuść krnąbrności umysłu, daremy twój żal i pretensja. Pojmij nowe i czytaj. Pisz nieskrępowany tomiszczem ortografii olej stylistykę ! Bądź nareszcie wolny. A Jak mi wypowiesz "u" zamknięte i "rz" to z całym szacunkiem, gjenjuszem to już na pewno dla mnie zostaniesz.

Portret użytkownika Kwazar

Bynajmniej chcę umniejszać

Bynajmniej chcę umniejszać trującej mocy Czernobyla ale mam pytanie skromne,nieśmiałe.Wiecie może gdzie podziały się opady radioaktywne z setek prób jądrowych tak mniej więcej, BARDZO PROMIENIOTWÓRCZYCH i RADIOAKTYWNYCH wysadzanych do atmosfery w skali Czernobyl w czernoyl  w testach ? Czy te opady krążą już tylko w dalekim kosmosie czy nadal w atmosferze ziemi tylko są niemedialne? 

Portret użytkownika minoduesp

Tych prób było niestety (!)

Tych prób było niestety (!) tysiące .. ale większość opadu skażenia została na tych "poligonach" ,które często było dziewiczo czyste jak wyspy pacyfiku ,archipelagi ,czy "nowa ziemia" u ruskich. Ale co się rozwiało to "nasze".. tyle ,że odpowiedzialni za to już dawno nie żyją i do kogo teraz mieć pretensje ? Pozostaje jedynie mieć nadzieję ,że po "reinkarnacji" odrodzili się jako gównojady ..

Portret użytkownika docent

Kolego, Ty chyba nie znasz

Kolego, Ty chyba nie znasz tych rzeczy!
30 latek jesteś spóźniony. Nie znasz faktów i piszesz brednie.
Kolega "asa" ma rację.
Jakbyś znał jakie jest obecnie promieniowanie w Czarnobylu to byś nie pisał bzdur!
Widać że pozostajesz z wiedzą z lat 90 i nie możesz pozyskać nowych faktów.
Szkoda.

Portret użytkownika Gerwazy cięty na zdrajców

Z niektórych komentarzy

Z niektórych komentarzy trzeciego pokolenia płatnych zdrajców pachołków Rosji [PZPR] i etatowych politruków z Olgino wynika, że Czernobyl to było istne błogosławieństwo dla ludzkości, która za taki dar powinna na kolanach w podzięce pielgrzymować do Kremla. Ciekawe tylko, że Kreml wił się jak piskorz, ukrywał katastrofę i potem ją bagatelizował ze wszystkich sił. I darujcie sobie gadki o rusofobii - utkane na jedna modłę, wrecz skopiiowane identycznie co do zasady funkcjonowania - jak z szantażami emocjonalnymi na wzór antysemityzmu. Czernobyl to wieczny symbol upadłej pychy Kremla i ZSRR - i tego, do czego taka pycha prowadzi.Umiecie tylko minusować. A pragmatycznie - Rosja z budżetu powinna wypłacić olbrzymie odszkodowania - także Polsce. ZGADZA SIĘ? ZGADZA! - tylko będziecie kota ogonem wykręcali i przysłowiowo udawali głupiego...

Strony

Skomentuj