Czarne dziury w centrach galaktyk tworzą wielką sieć wszechświata

Kategorie: 

Wizja artystyczna sieci kwazarów - Źródło: ESO / M. Kornmesser

Europejscy astronomowie, używający teleskopu odkryli, że osie obrotowe kwazarów, czyli odległych galaktyk z supermasywnymi czarnymi dziurami w centrum, są ułożone równolegle do siebie mimo bardzo dużych odległości, które ich od siebie dzielą. Odkrycie to oznacza, że kwazary mogą być częścią potężnej kosmicznej sieci.

 

Według naukowców, nowe odkrycie przyczyni się do badania natury i pochodzenia promieniowania kosmicznego. Poza tym pozwoli nam to lepiej zrozumieć, jak zbudowany jest wszechświat. Unikalne dane zgromadzono dzięki ogromnemu teleskopowi Very Large Telescope z Chile.  Obserwacje prowadziła grupa naukowców z belgijskiego Uniwersytetu Liege.

 

Liderem zespołu badawczego był dr Damien Hutsemekers. Uczeni analizowali w sumie 93 kwazary. Okazało się, że bez względu na odległość pomiędzy tymi ogromnymi obiektami dochodzi do wyrównania osi obrotu dysków akrecyjnych supermasywnych czarnych dziur znajdujących się w centrum kwazarów.

 

Mimo, że kwazary są od siebie oddalone niekiedy o miliardy lat świetlnych od siebie, były one zorganizowane w coś w rodzaju międzygwiezdnej struktury. Oczekuje się, że odkrycie to stanie się polem do kolejnych, które pozwolą nam odkryć więcej tajemnic wszechświata.

 

Wyniki badań belgijskich naukowców opublikowano w czasopiśmie Astronomy & Astrophysics.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu astronomicznego:

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika WojtekO

Nie rozumiem dlaczego mówią,

Nie rozumiem dlaczego mówią, że wszechświat jest Bogiem??? Wiem, że wszystko jest ze wszystkim połączone, ale żeby Boga nazwać światem???
Przecież Bóg to Stwórca, który stworzył wszechświat. Człowiek, który stworzył np. chleb, nie jest nazywany "człowiek jest chlebem" prawda?

Portret użytkownika umpalumpa

Wiesz, że według wielu kultur

Wiesz, że według wielu kultur (także chrześcijańskiej [nie mylić ze religiami pochodzenia rzymskiego - katolickiego]) żyjemy 'w Bogu', że wszystko co istnieje, składa się z niego (tzw. "eter"/pole ?). Zauważ, jakimi cechami określa się Boga: niezmienny, wieczny, będący wszystkim we wszystkim a jednocześnie pozazmysłowy, źródło wszechrzeczy, do którego wszystko co zaistnieje, powraca (wyjątek - 'elohim' - "bogowie").
Nieskończony, wieczny Bóg + niedziałająca teoria wielkiego wybuchu = nieskończony, wieczny wszechświat? To wcale nie oznacza, że Bóg jest jakąś bezmyślną "energią"..

Portret użytkownika jaron22

Do wszystkich forumowiczów,

Do wszystkich forumowiczów, którzy nie wierzą w  istnienie czarnych dziur. Ludzie pomyślcie troszkę! Czarna dziura to tylko nazwa!! jest to poprostu obiekt w kosmosie jak steroida czy inna gwiazda czy planeta. Jest on po prostu tak masywny , że grawitacja tego obiektu uniemożliwia wydostanie sie z niego światła które do niego dociera. nie można go więc zobaczyć "optycznie" dlatego nazwano to czarną dziurą! Jedynie promieniowanie rentgenowskie co jakis czas może się wydostać z tego obiektu  niczym gejzer. nie są to raczej żadne portale do innych wymiarów (choć ostatnio takie teorie też sie ukazują), tylko po prostu supergigantycznie masywne punkty w kosmosie, które swą masą są w stanie zakrzywić nawet czasoprzestrzeń.

Portret użytkownika taght

Nie ma dowodów na istnienie

Nie ma dowodów na istnienie czarnych dziur, "naukowcy" uznali, że one muszą istnieć bo inaczej ich obecnie przyjęta teoria na temat natury rzeczywistości nie będzie mogła funkcjonować. Oni pracują na tak śliskich teoriach, że za 5 albo 10 lat będą się z nich śmiać wierząc w inne bajki. Prawda jest taka, że każdy znajduje sobie swoją prawdę a jak nie to słucha się innych.

Strony

Skomentuj