Kategorie:
Astrofizycy z Rosji zarejestrowało początek niszczenia gwiazdy przez supermasywną czarną dziurę znajdującą się w centrum galaktyki. O odkryciu poinformował Instytut Badań Kosmicznych Rosyjskiej Akademii Nauk.
Teleskop eROSITA orbitujący w ramach obserwatorium rentgenowskiego Spektr-RG, zarejestrował wczesny etap pęknięcia siły pływowej gwiazdy lecącej w pobliżu supermasywnej czarnej dziury w centrum galaktyki w odległości dwóch i pół miliarda lat świetlnych od Słońca. Zauważono, że materiał zniszczonej gwiazdy utworzył dysk akrecyjny i jest powoli absorbowany przez czarną dziurę.
Promieniowanie z tego dysku akrecyjnego ujawniło się jako nieznane wcześniej jasne i miękkie źródło promieniowania rentgenowskiego SRGe J131014.2 + 444315, odkryte pod koniec trzeciego skanu nieba przez teleskop eROSITA na pokładzie obserwatorium Spektr-RG. Spectr-RG został wystrzelony w kosmos w lipcu 2019 roku. W październiku tego samego roku urządzenie osiągnęło punkt pracy w odległości półtora miliona kilometrów od Ziemi. Obserwatorium już trzykrotnie zeskanowało całe niebo i wykryło setki czarnych dziur.
W skład obserwatorium, zbudowanego w NPO Ławoczkin, wchodzą dwa teleskopy: eROSITA, stworzony przez Instytut Fizyki Pozaziemskiej im. Maxa Plancka (Niemcy) oraz ART-XC, opracowany przez Instytut Badań Kosmicznych Rosyjskiej Akademii Nauk i wyprodukowany we współpracy z Ogólnorosyjski Instytut Fizyki Doświadczalnej w Sarowie i Centrum Lotów Kosmicznych Marshalla w Huntsville w stanie Alabama.
Celem Spectra-RG jest wykonanie mapy Wszechświata w ciągu czterech lat, po sfotografowaniu w wysokiej rozdzielczości całego nieba w zakresie rentgenowskim. W sumie powstanie osiem map, każda potrwa sześć miesięcy. Najdokładniejsza mapa, która będzie składać się z ośmiu recenzji, zostanie ukończona i wydana około 2025 roku.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
Skomentuj