Czarna dziura w centrum galaktyki rozerwała gwiazdę

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Astrofizycy z Rosji zarejestrowało początek niszczenia gwiazdy przez supermasywną czarną dziurę znajdującą się w centrum galaktyki. O odkryciu poinformował Instytut Badań Kosmicznych Rosyjskiej Akademii Nauk. 

 

Teleskop eROSITA orbitujący w ramach obserwatorium rentgenowskiego Spektr-RG, zarejestrował wczesny etap pęknięcia siły pływowej gwiazdy lecącej w pobliżu supermasywnej czarnej dziury w centrum galaktyki w odległości dwóch i pół miliarda lat świetlnych od Słońca. Zauważono, że materiał zniszczonej gwiazdy utworzył dysk akrecyjny i jest powoli absorbowany przez czarną dziurę.

 

Promieniowanie z tego dysku akrecyjnego ujawniło się jako nieznane wcześniej jasne i miękkie źródło promieniowania rentgenowskiego SRGe J131014.2 + 444315, odkryte pod koniec trzeciego skanu nieba przez teleskop eROSITA na pokładzie obserwatorium Spektr-RG. Spectr-RG został wystrzelony w kosmos w lipcu 2019 roku. W październiku tego samego roku urządzenie osiągnęło punkt pracy w odległości półtora miliona kilometrów od Ziemi. Obserwatorium już trzykrotnie zeskanowało całe niebo i wykryło setki czarnych dziur.

W skład obserwatorium, zbudowanego w NPO Ławoczkin, wchodzą dwa teleskopy: eROSITA, stworzony przez Instytut Fizyki Pozaziemskiej im. Maxa Plancka (Niemcy) oraz ART-XC, opracowany przez Instytut Badań Kosmicznych Rosyjskiej Akademii Nauk i wyprodukowany we współpracy z Ogólnorosyjski Instytut Fizyki Doświadczalnej w Sarowie i Centrum Lotów Kosmicznych Marshalla w Huntsville w stanie Alabama.

 

Celem Spectra-RG jest wykonanie mapy Wszechświata w ciągu czterech lat, po sfotografowaniu w wysokiej rozdzielczości całego nieba w zakresie rentgenowskim. W sumie powstanie osiem map, każda potrwa sześć miesięcy. Najdokładniejsza mapa, która będzie składać się z ośmiu recenzji, zostanie ukończona i wydana około 2025 roku.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika roki77

Bajki dla dzieci. Przestrzeni

Bajki dla dzieci. Przestrzeni zwanym kosmosem nie ma. Wytworzyli iluzję dla zwiedzenia ludzkości. Przypominam że Szatan jest ojcem kłamstwa. Tylko ktoś zewrzątrz ma wiedzę, jak otumanić ludzi żeby wierzyli w baśnie zwanym kosmosem. Ziemia jest stacjonarna i sie nie porusza. Jedno jest pewne, ze nadchodzi SĄD dla grzesznikami i będzie płacz i zgrzytanie zębów w jeziorze nieugaszonego ognia. Czytaj Słowo Boże i przyjdz do Jezusa po życie wieczne. 

Portret użytkownika Quark

No to zrób sobie bicz z

No to zrób sobie bicz z rzemieniami i ostrymi haczykami do szarpania nimi pleców i się nim smagaj podczas pieszej pielgrzymki na kolanach dookoła jakiegoś stacjonarnego "sanktuarium" i rób to tak długo aż ci kości będzie widać . Odkupisz grzechy swoje i nasze ! Twoje bóstwo lubi takich bezrozumnych pątników za to przepełnionych "słowem bożym" !

Skomentuj