Cyklon Ciaran - najsilniejszy od 70 lat - atakuje Francję i Wielką Brytanię

Kategorie: 

Źródło: NASA

Cyklon Ciarán stał się przedmiotem intensywnego zainteresowania w wielu krajach Europy z powodu jego niespotykanej dotąd intensywności oraz skutków, jakie przyniósł dla ludzi i infrastruktury. Kiedy uderzył w Wielką Brytanię i północną Francję, wiatry osiągnęły prędkości do 200 km/h. W odpowiedzi na to, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i we Francji, zostały ogłoszone stany alarmowe oraz alarmy przeciwpowodziowe. Instytucja meteorologiczna Wielkiej Brytanii, Met Office, wydała ostrzeżenia dotyczące "zagrożenia życia" spowodowanego ulewnymi deszczami oraz silnymi podmuchami wiatru.

 

W Wielkiej Brytanii ogłoszono czerwony alarm. Met Office, brytyjska służba meteorologiczna, wysłała ostrzeżenia pogodowe dotyczące "zagrożenia życia" w związku z ulewnymi deszczami i mocnymi podmuchami wiatru​. Według informacji przekazanych przez "Independent", brytyjscy synoptycy przewidują pogorszenie warunków pogodowych w środę w południowej Walii i południowo-zachodniej Anglii​

 

Météo-France ostrzega przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi na wybrzeżach Atlantyku oraz w rejonie La Manche. Francja spodziewa się zakłóceń w ruchu kolejowym w północno-zachodniej części kraju z powodu zbliżającego się potężnego orkanu​.

 

Nie tylko Wielka Brytania i Francja doświadczyły wpływu cyklonu. Wiele innych krajów europejskich otrzymało ostrzeżenia przed nadciągającym zjawiskiem meteorologicznym. W Holandii, organizacja ANWB zaleciła obywatelom pracę z domu w obliczu prognoz, które przewidywały silne wiatry oraz intensywne opady deszczu, stwarzając tym samym ryzyko dla ruchu drogowego.

 

Intensywność tego cyklonu była rzeczywiście bezprecedensowa. Został on określony jako "najgorsza burza, która nawiedziła Wielką Brytanię od niemal siedmiu dekad". W wielu doniesieniach podkreślano wiatry osiągające prędkości od 150 do 180 km/h, które towarzyszyły ulewnym opadom deszczu, podtopieniom oraz gwałtownym burzom.

 

Pomimo że Polska nie znalazła się bezpośrednio na trasie cyklonu, odczuła jego wpływ. Prognozy przewidywały w tym kraju załamanie pogody, z deszczem, porywistym wiatrem oraz temperaturami oscylującymi w granicach od 10 do 15 stopni Celsjusza.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj