Kategorie:
Zmiana klimatu zakłóca obieg wody na Ziemi. Według nowych danych satelitarnych, słodkie wody na całym świecie stają się coraz "słodsze", a słone coraz bardziej słone. Jeśli ten trend się utrzyma, doprowadzi to do zwiększonej liczby opadów deszczu.
Odkrycia wskazują na znaczne przyspieszenie globalnego obiegu wody, co nie jest tak wyraźne w bezpośrednich pomiarach zasolenia z boi oceanicznych, które zwykle mierzą nieco poniżej powierzchni oceanu. Jednak zwykle jest to przewidywane w modelach klimatycznych. Wraz ze wzrostem globalnych temperatur klimatolodzy spodziewają się, że na powierzchni oceanu nastąpi większe parowanie, co sprawi, że górna warstwa morza stanie się bardziej zasolona i doda wilgoci do atmosfery.
To z kolei zwiększy opady w innych częściach świata, rozcieńczając niektóre zbiorniki wodne i czyniąc je jeszcze mniej zasolonymi. Jeśli cykl wodny zostanie przyspieszony z powodu globalnego ocieplenia, może to mieć ogromny wpływ na współczesne społeczeństwo, powodując suszę i niedobór wody, a także wzmożone burze i powodzie.
Topnienie śniegu może nawet zacząć przyspieszać ten proces wraz ze wzrostem opadów w regionach polarnych. Ten wzrost ilości wody krążącej w atmosferze może również wyjaśniać wzrost opadów obserwowany w niektórych regionach polarnych, gdzie to, że zamiast śniegu pada deszcz, przyspiesza topnienie.
Na skrajnych biegunach północnym i południowym naszej planety znajduje się mniej boi oceanicznych, które bezpośrednio mierzą zasolenie powierzchni. Nowa analiza satelitarna jest pierwszą, która zapewnia globalną perspektywę na ten problem.
Tam, gdzie wiatr nie jest już tak silny, woda powierzchniowa nagrzewa się, ale nie wymienia ciepła z wodą poniżej, co sprawia, że powierzchnia staje się bardziej zasolona niż dolne warstwy i umożliwia obserwację efektu parowania za pomocą pomiarów satelitarnych. To mówi nam, że atmosfera i ocean wchodzą w interakcje silniej, niż zakładano, co ma ważne konsekwencje dla regionów kontynentalnych i polarnych.
Najnowsze modele klimatyczne przewidują, że na każdy stopień ocieplenia cykl wodny Ziemi może zostać zintensyfikowany o 7 procent. W praktyce oznacza to, że obszary wilgotne mogą stać się bardziej wilgotne o 7 procent, a obszary suche o 7 procent bardziej suche.
Globalne dane satelitarne potwierdzają te przewidywania. W regionach tropikalnych i na średnich szerokościach geograficznych naukowcy odkryli znaczące różnice między pomiarami zasolenia z boi a pomiarami satelitarnymi. Ostatnie pomiary wyraźniej pokazują zmiany w obiegu wody na Ziemi.
N a Oceanie Spokojnym zaobserwowaliśmy, że zasolenie powierzchniowe spada wolniej niż zasolenie podpowierzchniowe, a w tym samym regionie zaobserwowano wzrost temperatury powierzchni morza oraz zmniejszenie intensywności wiatrów i głębokości mieszania. warstwa. Naukowcy twierdzą, że przyszłe modele oceanów powinny zawierać dane satelitarne o zasoleniu, ponieważ wydaje się, że jest to prawidłowy wskaźnik globalnego parowania i strumieni opadów.
Zdaniem ONZ i wielu rządów państw, jedynym sposobem, aby w przyszłości zapobiec kolejnym falom upałów, susz i burz, jest ograniczenie globalnego ocieplenia, a ludzkość wciąż ma wiele do zrobienia. Świat jest już nastawiony na pewien poziom zmian. Według najnowszego raportu Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatu, jeśli uda nam się utrzymać globalne ocieplenie poniżej 2°C, ekstremalne zjawiska pogodowe będą o 14% gorsze niż na początku rewolucji przemysłowej.
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
kolo21
DIVI LESCHI GENUS AMO
DIVI LESCHI GENUS AMO
Z a p r a s z a m - DobreFilmyTu i NewsyZwojny i Bacologia
Psalm 18.29 „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje
Strony
Skomentuj