Cyberprzestrzeń staje się głównym polem walki mocarstw

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wyczyny hakerów nie zawsze interesują szerokie rzesze ludzi. Sa dla większości niezrozumiałe dużo bardziej niż mordobicia służb specjalnych. Jednak znaczenie cyberprzestrzeni rozumianej jako sieć internet i podłączone do niego sieci wydzielone, jest obecnie tak duże, że zaczyna to być jeden z ważniejszych frontów starcia mocarstw.

Dawno już wojna w cyberprzestrzeni nie osiągnęła takich rozmiarów jak obecnie, albo raczej dawno nie skupiała takiego zainteresowania mediów jak teraz. Stało się to po tym gdy kończący sprawowanie władzy w Stanach Zjednoczonych, Demokraci, publicznie oskarżyli rosyjskich hakerów o celowe upublicznienie kompromitujących ich materiałów w postaci maili niektórych ludzi z władz partii. Zdaniem Baracka Obamy i CIA, gdyby ludzie nie zostali poinformowani o skandalach wybraliby prezydenta i reprezentantów zgodnie z wytycznymi prasy i lewicowych mediów, czyli z obozu Demokratów.

 

Tak się jednak nie stało i teraz problem wycieków danych, wpływających na politykę innych krajów znowu staje się medialne nośny. Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych dzisiaj wyrażało już swoje zdumienie nonsensownymi ich zdaniem oskarżeniami. Podkreślono, że jest to już męczące, a jeżeli ustępująca administracja Obamy jeszcze zdoła wprowadzić sankcje, to spotkają się z odpowiedzią.

 

W przeszłości dochodziło do wielu spektakularnych ataków hakerskich , najczęściej skierowanych przeciwko systemom bankowym. Niedostępność serwerów banku jest sporą niedogodnością w świecie bezgotówkowych transakcji. Kilka lat temu w ten sposób unieruchomiono większość sektora bankowego w Estonii.

Dzisiaj informowano o cyberataku na wiedeńskie serwery OBWE (Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie), oskarża się o niego rosyjską grupę hakerską APT28. Nie podano skali penetracji systemów OBWE, ale określono skalę ataku jako znaczną.

 

Praktycznie każdy dzień przynosi kolejne doniesieniach o tego typu wydarzeniach. Najniebezpieczniejsze z nich dotyczą prób hakowania systemów w elektrowniach jądrowych. Niestety niektóre z nich okazują się skuteczne. Niedawno alarmowano o próbie przejęcia kontroli nad elektrownią jądrową w okolicy Iwano-Frankowska na Ukrainie, co miało miejsce 23 grudnia 2015 roku.

 

To wskazuje, że sprawa jest poważna, a zagrożenia w wyniku cyberataków mogą być bardzo duże i całkiem realne. Może się okazać, że tak jak pierwsza wojna światowa doprowadziła do zmierzchu kawalerii, druga wojna wskazała przewagę broni pancernej i lotnictwa tak trzecia wojna światowa, w której udział biorą światowe mocarstwa, toczy się głównie w cyberprzestrzeni.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Antychryst666

JA sam mialem ostatnio atak

JA sam mialem ostatnio atak Chinscy Hakerzy to byl moment zciągnołem gre z sieci chce instalować przez plik exe,a tu huawei dupa blada wystarczyło im 5 minut.Wykasowali punkty przywracania systemu.Niestety musiałem formatować zgrywając wszystkie dane na pendrive 32g.Najbardziej żal książek  pdf które zbierłem pare lat.I to nie jest wymysl bo na wszystko patrzył muj kumpel który siedział obok.Ja do niego mówie widzisz to!Tak że jak zobaczycie otwierające się okienka z Chińskimi napisami to wiedzcie że cos się dzieje i bez formatu się nie obejdzie.O BOTNETACH nie wspomnę!

Portret użytkownika Medium

Mojemu synowi, jeszcze ja się

Mojemu synowi, jeszcze jak się uczył i nie doceniał bezpieczeństwa w sieci, którejś nocy Turcy włamali się na serwer domowy i podmienili stronę główną jego skromnego portalu. Chłopak był zły, a ja cieszyłam się, że Turki mnie zastąpiły w szkoleniu syna Wink

Portret użytkownika g@rRi%

Niestety skończył się czas

Niestety skończył się czas McGyver'ów, samozwańczych geniuszy, stających w szranki z całym złym światem. Teraz są całe grupy, żeby nie rzec armie, tak anarchistów i wolnopoglądowców, jak i korporacji, wywiadu, wojska, szeroko rozumianego podziemia, itd. Nie mówię, że nie ma samotnych strzelców, czy starych wilków pamiętających czasu początku sieci. Ale jest trochę jak w korp, jeśli chcesz przeżyć, musisz mieć zaplecze, grupę która Ci pomoże. Jeśli jesteś sam, to każda robota to ryzyko, a każda duża robota to ryzyko życia. Przypomina mi się czasem wizja Gibsona sprzed lat objawione w gatunku Cyberpunk. Nie widzimy tego, ale zaczynamy żyć w czasach kiedy jego wizja staje się realna w sieci. A niedługo hakerzy jako przedstawiciele ludzi będą sie mierzyć z SI w sieci lub współpracować przeciw innym. Każdy ma jakieś wyobrażenie co to jest darknet, albo chociaż o nim słyszał. Naprawdę zachęcam do odkrycia rożku kocyka niewiedzy, tylko po to żeby sobie wyobrazić co i dlaczego tak pełza pod tym kocykiem. I jaki ten świat naprawdę jest, jak wiele nam umyka...

Portret użytkownika Eva11

muzyczka przypominajaca lata

muzyczka przypominajaca lata ciemnoty ...fajnie posluchac kiedy to juz za nami ...mila nawet ..

ale to co uzbierales cenne...kazdy z nas ma zapewne nie mniejszy repertuar ...z tych szukajacych drzwi wyjsciowych ...

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika Antychryst666

A to był muj ulubiony serial

A to był muj ulubiony serial Crime Story.I dwóch odwiecznych wrogów porucznik Torello i mafiozo Ray Luca.I wcale nie uważam że to były lata ciemnoty wtedy powstawała najlepsza muzyka i nie tylko przynajmniej dla mnie.Taki był plan po co mi to lepiej to dać ludziom ktorzy nie mieli na to czasu a chętnie przeczytają.

Strony

Skomentuj