Cyberataki będą mogły zabijać ludzi już w 2025 roku

Kategorie: 

Źródło: tg

Zgodnie z szokującym raportem firmy analitycznej Gartner czytamy, że do 2025 roku cyberprzestępcy będą uzbrojeni w środki techniczne, które mogą wyrządzić szkody fizyczne, a nawet zabijać ludzi.

 

Gartner opisuje nową cyberbroń jako „technologię operacyjną (OT), tj. sprzęt i oprogramowanie, które śledzi lub kontroluje urządzenia, aktywa i procesy”. Ataki OT stają się coraz bardziej powszechne. Ewoluowały od prostego zakłócenia procesu produkcyjnego, takiego jak zatrzymanie produkcji, do narażenia środowiska produkcyjnego z zamiarem spowodowania szkód fizycznych.

 

Ostatnie wydarzenia, w szczególności atak ransomware na Colonial Pipeline, największy system rurociągów w Stanach Zjednoczonych, uwypukliły potrzebę odpowiedniej segmentacji sieci IT i OT.

 

„W środowisku operacyjnym menedżerowie ds. bezpieczeństwa i ryzyka muszą bardziej martwić się realnymi zagrożeniami dla ludzi i środowiska niż kradzieżą informacji” — powiedział Wom Voester, starszy dyrektor ds. badań w firmie Gartner.

 

„Pytania od klientów Gartnera pokazują, że organizacjom w branżach takich jak produkcja, zasoby i usługi komunalne trudno jest znaleźć odpowiednie systemy zarządzania” – dodał Wom Voester.

 

Według Gartnera, incydenty związane z bezpieczeństwem w OT i innych systemach cyberfizycznych (CPS) mają trzy główne motywacje, tj. rzeczywiste szkody, wandalizm komercyjny (obniżona wydajność) oraz wandalizm reputacyjny (powodujący utratę wiarygodności producenta).

 

Przewiduje się, że do 2023 r. wpływ finansowy ofiar śmiertelnych ataków CPS przekroczy 50 miliardów dolarów. Nawet bez uwzględnienia kosztów ludzkiego życia, koszty ponoszone przez organizacje w postaci odszkodowań, spraw sądowych, ubezpieczenia, grzywien regulacyjnych i utraty reputacji będą miały znaczenie.

 

Gartner przewiduje również, że większość dyrektorów generalnych będzie osobiście odpowiedzialna za takie incydenty.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Dzik

Wspomnę o ostatnich planach

Wspomnę o ostatnich planach rozumu będącego w ukryciu - likwidacja odliczenia podatkowego składki zdrowotnej i jej podwyższenie - uderzy w setki tysięcy mikrofilm powodując ich bankructwo. Ciepłe posadki dla 1800 znajomych za 11 000 netto przy cenzurze właśnie takich postów w ramach "cyberbezpieczeństwa") Mordowanie Polaków i ich dzieci szczepionkami, walka ze wszystkimi sąsiadami Polski, sojusz tronu i ołtarza itd

Powstanie Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Funkcjonariuszom nowej służby mają ustawowo przysługiwać stałe dodatki w wysokości 70-130 proc. przeciętnego uposażenia w policji. "To oznacza, że w praktyce będą zarabiali 10-15 tys. zł netto" – powiedział minister.

Służba ma liczyć ok. 1800 funkcjonariuszy.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Powstanie-Centralne-Biuro-Zwalczania-Cyberprzestepczosci-i-fundusz-cyberbezpieczenstwa-8159904.html

Chwała i Sława naszemu Bogu, który stworzył Niebo i Ziemię, i wszystko co w nich jest.

Portret użytkownika baca

no nie jest trudno odgadnąć

no nie jest trudno odgadnąć gdzie nastąpią ataki - na wszystko co chodzi na windowskie kill billa - specjalisty od wirusów, szpiegowskich backdoorów i ukrytych funkcji z wieeeeeeeloletnim stażem...

na cyber ataki jest tylko jedna ochrona - swój własny system bez ukrytych wtyczek umożliwiających przejęcie zdalne fabryki lub urządzenia... natomiast windowsy, androidy i inne takie są już na starcie zaprojektowane do wyrzadzania szkody

 

Portret użytkownika Miro

Poprzez zwiekszenie np.

Poprzez zwiekszenie np. natężenia 5g na Maszcie w pobliżu zamieszkania. Szczepany mają grafen i wystarczy by rozerwało delikwenta aż narządy wybuchną w środku a na zewnątrz wszystko si. 

Portret użytkownika Kwazar

Upieram się, że to jest już

Upieram się, że to jest już możliwe teraz a nie dopiero w 2025. Wystarczy, że ten czy inny idiota włamie się do świateł na skrzyżowaniu sterowanych przez system komputerowy i kłopot gotowy. Tylko jaki drugi idiota łączy wszystko z komputerami i siecią ? Czasami najprostsze rozwiązania sa najbardziej skuteczne i bezpieczne,czyli przekaźnik na zwłokę i ten tego tam podobne.....tak podpowiada mi moja super inteligĘtna Lodufka podłączona do internata siecią fifi bo jej się nudzi.Wyłączyłem jej miernik temperatury i se termometra na temperaturę włożyłem i dlatego się nudzi.A temperatura minusowa trzyma spoko.

Portret użytkownika Panoptykon

Skoro ci "naziści" są na siłę

Skoro ci "naziści" są na siłę promowani w Polsce, to może warto przyjąć ich narrację w języku potocznym, i mówić np. że "jadę na wycieczkę do Nazistowskiej Republiki Federalnej, albo że Mercedes jest wyprodukowany przez nazistów? Zwalczajmy wroga jego własną bronią. Wink

Strony

Skomentuj