Cud techniki XXI wieku, w Szwajcarii otworzono najdłuższy tunel kolejowy na świecie

Kategorie: 

Źródło: Internet

Tunel Świętego Gotarda, znany też jako Gotthard Base Tunnel, który przecina Alpy, stał się najdłuższą tego typu strukturą na Ziemi. W sumie ma 57,1 km długości, a w najgłębszym miejscu schodzi aż 2,3 km.

 

Wydrążenie tej imponującej budowli pochłonęło astronomiczną kwotę 12 miliardów dolarów. Celem budowy było przyspieszenie ruchu kolejowego zarówno pasażerskiego jak i towarowego, biegnącego dotychczas przez Alpy Szwajcarskie. Co ciekawe budowy tunelu nie chciał szwajcarski rząd ani parlament, ale na początku lat dziewięćdziesiątych chcieli tego obywatele, którzy w kilku referendach opowiedzieli się za drążeniem tunelu.

 

Dzięki tej konstrukcji podróż szybką koleją między Zurychem a Mediolanem skróci się o godzinę i będzie trwała poniżej 3 godzin. Tunel został pomyślany dla ruchu kolejowego. Dziennie ma nim przejeżdżać do 260 pociągów towarowych i 65 pasażerskich. Superszybkim pociągom przejazd nim zajmie 17 minut.

Budowiczy mieli trudne zadanie ponieważ drążąc w głąb wypiętrzających się wciąż Alp, trafiali na rozmaite pionowe warstwy. W sumie trzeba było się przekopać aż przez 73 rodzaje skał o różnej skali twardości. Znaczną część prac przeprowadzano maszynami drążącymi (TBM), które usunęły 13 mln m3 urobku. Aby tego dokonać, śmierć poniosło 9 osób.

Do tej pory palma pierwszeństwa rekordzisty w kategorii najdłuższy tunel kolejowy na świecie dzierżył mający 53,9 km tunel Seikan w Japonii. Dopiero na drugim miejscu plasował się mierzący nieco ponad 50 km tunel pod kanałem La Manche łączący Wielką Brytanię z kontynentem.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ACHILES

Tam 17 LAT budowali tunel by

Tam 17 LAT budowali tunel by się połączyć w jeszcze szybszy, dla ludzi sposób i wydali na to 12 MILIARDÓW $, a Nas do dziś z Europą za znacznie mniejszą kasę, nie umieją połączyć koleją, a może, NIE CHCĄ, sam już, nie wiem, jaka tego jest przyczyna, A MOŻE WIEM, ale nie chcę tu siać TEORII SPISKOWYCH . 

Portret użytkownika inzynier magister

Na czas wojny wystarczy

Na czas wojny wystarczy zaczopować wloty i super schron gotowy ! A jaki odporny na atom ! A Szwajcarzy wpuszczają do siebie bande zboków islamistycznych ? Bo nie wiem tego ? Jeżeli wpuszczają to pewnie za jakiś czas też wymrą, jak inne narody.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj