COVID-19 może wpływać na płodność mężczyzn

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Nowe badanie ujawniło, że SARS-CoV-2, wirus powodujący chorobę COVID-19, infekuje jądra i prawdopodobnie wpływa na płodność mężczyzn. Już w marcu informowano, że lekarze w centrum Wuhan wyrazili obawy dotyczące uszkodzenia jąder po zaobserwowaniu obniżonego stosunku testosteronu do hormonu luteinizującego (T/LH).

Teraz, dziewięć miesięcy później, zespół 14 naukowców z Wuhan w Chinach opublikował niepokojące wyniki badań na małej grupie pacjentów wykazujących, że COVID-19 nie tylko infekuje jądra, ale może zakłócać produkcję nasienia, powodując stan zapalny i „masową” utratę młodych plemników.

Odkrycia zespołu dotyczące tego, jak COVID-19 infekuje jądra, potwierdzają doniesienia z marca – białko SARS-CoV-2 wiąże się z receptorami ACE2, które są wytwarzane w całym organizmie, w tym w kanalikach nasiennych, które przenoszą plemniki podczas dojrzewania.

„Co zaskakujące, w czterech z pięciu przypadków utrata [komórek zarodkowych] GC była ogromna, z zaledwie kilkoma pozostałymi GC przyczepionymi do kanalików nasiennych” – czytamy w badaniu opublikowanym w poniedziałek w „Nature, Cellular & Molecular Immunology”. Pięciu pacjentów z COVID-19 włączonych do badania miało 51, 62, 70, 78 i 83 lat, podczas gdy pacjenci z grupy kontrolnej mieli 71, 78 i 80 lat. I chociaż mogą leżeć na końcu krzywej, na której płodność mężczyzn zaczął zanikać, komórki rozrodcze grupy kontrolnej były „dobrze wyrównane wokół całych kanalików nasiennych” w porównaniu z pacjentami z COVID-19.

„Zgodnie z wynikami immunohistochemii, RT-qPCR wykazał znacznie zwiększone poziomy mRNA ACE2 i TMPRSS2 w jądrach wszystkich pacjentów z COVID-19 w porównaniu z jądrami pacjentów kontrolnych”, czytamy w raporcie, który „dodatkowo potwierdza hipotezę, że SARS-CoV-2 jest w stanie zaatakować komórki jąder”. Nie wiadomo, w jaki sposób wirus zwiększa produkcję ACE2 w jądrach. „Łącznie nasze odkrycia dostarczają bezpośrednich dowodów na to, że SARS-CoV-2 może zakażać jądra i GC, wskazując na potencjalny wpływ pandemii COVID-19 na spermatogenezę i płodność mężczyzn”.

Chociaż badanie jest małe i obejmuje tylko pięciu uczestników, autorzy piszą, że „dalsze badania są niezbędne do ujawnienia podstawowego mechanizmu zakażenia komórek jąder SARS-CoV-2 i korelacji zakażenia jąder z przebiegiem klinicznym COVID-19”.

Mężczyźni, którzy wyleczyli się z COVID-19 i zależy im na spłodzeniu w przyszłości potomstwa, powinni zbadać liczbę plemników.

 

Autorstwo: Tyler Durden
Na podstawie: Nature.com
Źródło oryginalne: ZeroHedge.com
 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika asa

Lekarze z Wuhan dziwnie

Lekarze z Wuhan dziwnie przeoczyli jeden fakt, a mianowicie ,że miasto Wuhan jest naszpikowane G-5 i są próby z G-6......oto jest przyczyna!!!! A wirus grypy zwany dla niepoznaki Covid19 to taki dodatek do kapelusza.

Portret użytkownika Yhymmm

No tak na pewno, przypadkiem

No tak na pewno, przypadkiem gdy gadane bylo o depopulacji etc., nagle okazuję się, że wirus wpływa na płodność - co za niesamowity "zbieg okoliczności", a naiwni dalej nie wierzą w teorie spiskowe i myslą ze rządzacy się o szarych ludzi martwią XD. UE: "By mozna bylo powiedziec o wygranej walce z covidem - musi się zaszczepić 70% populacji na świecie" - no nieźle Biggrin , gdzie 90%+ przechodzi bezobjawowo.. robią z ludzi idiotów, a Ci łykaja jak pelikany XD

Skomentuj