Coraz więcej osób nie wytrzymuje psychicznie starości

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W ciągu 20 lat podwoiła się liczba pacjentów w podeszłym wieku, którzy przyjmują antydepresanty. Wystarczyły zaledwie dwie dekady, aby liczba osób starszych przyjmujących leki przeciwdepresyjne uległa podwojeniu, i to pomimo spadku diagnozowanych przypadków depresji. Takie dane ujawniono na podstawie dużego badania w Wielkiej Brytanii, w którym oceniano zdrowie psychiczne pacjentów powyżej 65 roku życia. Okazuje się, że wielu z nich przyjmuje antydepresanty, nie mając nawet objawów depresyjnych. Co stanowi przyczynę tego zjawiska?

 

Naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Anglii przeprowadzili wywiady zdrowotne z dwiema grupami pacjentów w wieku powyżej 65 roku życia, którzy zamieszkują tereny Anglii oraz Walii. Pierwsze 7500 osób udzieliło wywiadu w latach 1991-1993, a druga grupa w takim samym wieku odpowiadała w latach 2008-2011.

 

Na podstawie zebranych informacji naukowcy doszli do wniosku, że w ciągu 20 lat odsetek osób otrzymujących leki przeciwdepresyjne wzrósł z 4 do prawie 11%. Z kolei mieszkańcy domów opieki dostają antydepresanty czterokrotnie częściej niż 20 lat temu. Pomimo gwałtownego wzrostu liczby wystawianych recept, częstotliwość depresji diagnozowanej u pacjentów w wieku powyżej 65 lat spadła z 7,9 do 6,8%.

Eksperci ostrzegają, że wielu pacjentów uzależnia się od antydepresantów, które są przepisywane „na wyrost”. Z tego powodu coraz więcej specjalistów od zdrowia psychicznego apeluje o ograniczenie liczby wystawianych recept, które mają poniekąd stanowić drogę na skróty w leczeniu problemów psychicznych u osób starszych.

 

Zdaniem naukowców odsetek zachorowań na depresję spadł dzięki lepszej jakości diagnostyce, ale może być to także wynik nadmiernego przepisywania leków przeciwdepresyjnych na inne schorzenia. Pacjenci, którzy od dłuższego czasu przyjmują leki przeciwdepresyjne, powinni być pod stałym nadzorem lekarza, konsultując konieczność kontynuacji dalszego leczenia.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kmieć

"To czasy zbrodniarzy /

"To czasy zbrodniarzy / głupców i handlarzy / coraz więcej pustych twarzy / coraz ciaśniej jest na plaży 
Jestem już zmęczony"

Straszną jest rzeczą, kiedy dusza szybciej zmęczy się życiem niż ciało. - Marek Aureliusz 

 

 

"Wybiórczość empatii dyskwalifikuje moralnie."
Internauta Oscar

Portret użytkownika Vamos2

Przyczyna nr 1 to nuda...

Przyczyna nr 1 to nuda... Przykro mi to pisać ale to wynik obserwacji. Liche wykształcenie, żyją jeszcze tacy co mają tylko 4 klasy co wiąże się z brakiem wiedzy i zainteresowań. I przysłowie chińskie;

" Chcesz być szczęśliwy godzinę, upij się.

  Chesz być szczęśliwy przez rok, ożeń się.

  Chcesz być szczęśliwy całe życie, zajmij się ogrodnictwem."

Mam do czynienia często z działkowiczami, niektórzy są już po osiemdziesiątce, wierzcie mi jak bardzo przyjemnie jest mieć z nimi do czynienia, są bardzo kontaktowi, doświadczeni życiowo, mają bardzo dobrą pamięć i o wszystkim można z nimi rozmawiać!

Skomentuj