Coraz więcej naukowców ostrzega przed szkodliwością GMO

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

W Europie czy Rosji od jakiegoś czasu trwa debata na temat dopuszczenia GMO. Są wykonywane rozmaite badania oceny wpływu obecności organizmów zmodyfikowanych w naszej diecie na stan zdrowia. Za oceanem badania potwierdzające szkodliwość GMO są bardzo źle widziane, ale nawet tam dochodzi do naukowych nawróceń.

 

Taki jest właśnie przypadek Kanadyjczyka, Thierrego Vrain, który pracował, jako naukowiec Agriculture Canada i przez całe swoje zawodowe życie gorąco bronił upraw organizmów genetycznie modyfikowanych, jako doskonałej technologii rolniczej wymagającej mniejszej ilości pestycydów i dającej zadowalające plony. Jak sam twierdzi dopiero potem zaczęły do niego docierać informacje na temat badań przeprowadzanych poza Ameryką i z coraz większym zaskoczeniem docierał do wiedzy, która zmieniła jego światopogląd z naukowca wspierającego GMO do jego zdecydowanego przeciwnika.

Wiele osób, nawet ze środowiska naukowego, nie interesuje się kwestiami takimi jak bezpieczeństwo spożywania przetworzonej żywności GMO. Niektórzy zaczynają sobie zadawać takie pytania dopiero, gdy już zachorują na przykład na raka. Biotechnologia na tym poziomie manipulacji, jaki osiągnęliśmy to wytwór poprzednich kilku dekad badań. Właściwa ocena wpływu GMO na organizmy ludzi wymaga przynajmniej kilkunastu lat badań, a tych się po prostu nie robi zapewne w obawie przed tym co można odkryć.

 

Jednak społeczna świadomość tego, że GMO nie jest czymś naturalnym jest coraz większa. W polskiej telewizji pojawiają się już nawet reklamy podkreślające, że dany produkt nie powstał przy wykorzystaniu produktów zmodyfikowanych genetycznie. Wiele wskazuje na to, że nie da się już tego zatrzymać i społeczeństwo powoli odkrywa co próbuje się z robić z tradycyjnym rolnictwem. Problem polega jednak na tym, że społeczeństwo jest coraz biedniejsze a produkty z GMO są zdecydowanie tańsze.

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika euklides

Czemu testują to na biednych

Czemu testują to na biednych szczurach? Jak takie to zdrowe, to pracownicy Monsanto powinni testować na sobie.
Ciekawi mnie też kwestia skażenia genetycznego środowiska. Jak ktoś testuje organizmy nie mogące wystąpic naturalnie w naturze (czyli GMO), nie przetestowane porządnie w toku ewolucji, to powinien je trzymać w izolacji. Uwolnienie zaprojektowanych genów do środowiska powinno grozić bardzo surowymi karami (np. w przypadku globalnej katastrofy ekologicznej). 
Generalnie bardzo nie podoba mi się ta nonszalancja. Może się skończyć tak, że przez GMO ekosystemy staną się skrajnie niestabilne. Milony lat ewolucji pójdą się je...ć przez bandę głupoli, którzy powinni się raczej zająć gotowaniem albo grą na fujarce, a nie nauką.

Portret użytkownika ariel

Samopodtrzymujący się cykl:

Samopodtrzymujący się cykl: korpobiznes-reklama-media-konsument-rak-korpobiznes
 
Smutne w tym wszystkim jest to, że wygrywa organizacja czyli właściwie kto? 
Zarządy korpobiznesu, czyli korpokracja (to taka nowa klasa feudalno-faszystowska z empatią wczesnych plemion zbójniczych) praktycznie są w potrzasku pomiędzy olbrzymimy benefitami z zajmowanych stanowisk i niesamowitą presją z powodu własnej patologii zrobienia zysku.

Portret użytkownika Ja

A ludzkie twary "istoty

A ludzkie twary "istoty pozbawione duszy i sumienia, oraz najwidoczniej i mózgu" sadzą to aż miło nie przejmując się niczym, czerpiąc z tego zyski. Na węgrzech zrobili pożądek z tymi chwastami, a co u nas, cisza? czyżby "portale organiczne" nie sadziły tego???

Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]

Skomentuj