Coraz więcej Francuzów chce przywrócenia kary śmierci

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Jak wynika z najnowszego sondażu Ipsos/Sopra Steria, Francuzi mają coraz bardziej dość niestabilnej sytuacji w kraju i władzy, która nie rozwiązuje problemów. Co więcej, Francuzi coraz chętniej opowiadają się za przywróceniem kary śmierci.

 

Francja stosowała karę śmierci praktycznie od czasów powstania państwa aż do 1981 roku. Przed wybuchem Wielkiej Rewolucji Francuskiej, na karę śmierci skazywano za różne przestępstwa, w tym za herezję. Wyroki były wykonywane poprzez ścięcie, palenie na stosie czy łamanie kołem. Po rewolucji wprowadzono gilotynę jako „humanitarny” sposób na wykonywanie wyroków, aż ostatecznie całkowicie zrezygnowano z kar śmierci. Ostatnia egzekucja miała miejsce w 1977 roku w marsylskim więzieniu – tunezyjski imigrant Hamida Djandoubi został skazany na śmierć za porwanie i zamordowanie 21-letniej Francuzki, Elisabeth Bousquet.

 

Od ostatniej egzekucji minęły dekady, lecz poparcie dla przywrócenia kar śmierci wyraźnie wzrosło. Z sondażu przeprowadzonego na 1030 ankietowanych wynika, 55% Francuzów popiera przywrócenie kary śmierci. Warto dodać, że jest to najwyższy wynik, jaki odnotowano od 2013 roku, gdy wykonano pierwsze takie badanie. Dla porównania, w 2019 roku, poparcie dla przywrócenia kary śmierci było na poziomie 44%.

Foto: Alex Behrens

Według Fundacji Jeana-Jaurèsa, jednej z organizacji, która zleciła sondaż, rosnące poparcie jest odpowiedzią na wzrost przemocy w społeczeństwie i ogólne rozczarowanie wobec francuskiego wymiaru sprawiedliwości, który nie zawsze wykonywał wyroki. Potwierdza to ankieta, według której aż 82% Francuzów chce „prawdziwego lidera”, który przywróci porządek w kraju. Organizacja uważa również, że wyniki ankiety wyraźnie ostrzegają przed nadchodzącą fragmentacją społeczeństwa.

 

Media raczej unikają łączenia rosnącego poparcia dla kary śmierci z islamskimi zamachami terrorystycznymi i bardzo wysokim zagrożeniem terrorystycznym. W ostatnich latach, imigranci z Afryki i Bliskiego Wschodu często dokonywali morderstw, aby pójść do więzienia i w ten sposób uniknąć deportacji do kraju pochodzenia.

 

 
 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Kara śmierci powinna zostać

Kara śmierci powinna zostać przywrócona także w Polsce celem ostatecznego pozbycia się psychopatów i zwyrodnialców nie rokujących żadnej nadziei na powrót do normalności. Bo nie ma sensu trzymać w zamknięciu kogoś ,mimo obawy czy po jego zwolnieniu znowu czegoś ochydnego nie zrobi. 

Skomentuj