Co warto wiedzieć na temat e recepty?

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Zmiana w sposobie wystawiania recept zadziała się na naszych oczach. Jeżeli chcesz uzupełnić swoją wiedzę na ten temat i szukasz odpowiedzi na podstawowe pytania związane z tym zagadnieniem - jesteś w dobrym miejscu! W poniższym artykule wyjaśniamy czym w zasadzie jest e recepta, czy jest ona legalna i jak można ją zrealizować. 

 

Recepta online - co warto o niej wiedzieć?

Dlaczego warto mieć internetowe konto pacjenta?

Czy recepta online jest legalna? Ile kosztuje?

Jakie korzyści ma recepta online?

 

Recepta online - co warto o niej wiedzieć?

Od początku 2020 roku pojawił się obowiązek dotyczący wystawiania recept w elektronicznej postaci. Tym samym wystawienie recepty papierowej przeszło już w zasadzie do historii. Czym w zasadzie jest taka e recepta? Otóż jest to dobrze nam znana recepta, tyle że w postaci elektronicznej. Jest to wygodne rozwiązanie zarówno dla pacjentów, lekarzy jak i dla środowiska. Wygenerowanie takiej recepty online zajmuje bowiem o wiele mniej czasu niż w przypadku tej tradycyjnej. Nie ma także ryzyka, że podczas realizacji takiej recepty elektronicznej farmaceuta będzie miał problem z odczytaniem zapisków lekarza. Jedyne, co jest konieczne do wykupienia leków to podanie numeru pesel oraz otrzymanego od lekarza kodu do evrecepty.

Dlaczego warto mieć internetowe konto pacjenta?

Podczas wizyty u lekarza - czy to stacjonarnej czy online otrzymujesz kod do realizacji e recepty w dowolnej aptece. Jeżeli zatem zastanawiałeś się, ile kosztuje recepta online - nie dopłacasz za jej wypisanie poza ewentualnym kosztem wizyty lekarskiej. Dodatkowym udogodnieniem dla Ciebie jako pacjenta jest to, że w sytuacji gdybyś zapomniał kodu do swojej e recepty - posiadając dostęp w internetowym koncie pacjenta możesz sprawdzić dodatkowe informacje, takie jak to, jakie otrzymałeś przepisane leki, datę ważności oraz to, jakie ilości leku powinieneś wykupić. Lekarz online podczas wizyty poinstruuje Cię w razie potrzeby jak zrealizować receptę online.

Czy recepta online jest legalna? Ile kosztuje?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy czy recepta online jest legalna. Biorąc pod uwagę, że od początku 2020 roku wystawianie jej jest regulowane prawnie - nie ma najmniejszych obaw dotyczących tego, czy otrzymując e receptę na potrzebne leki działasz zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zgodnie z postępującą cyfryzacją możesz także podczas takiej e wizyty otrzymać zwolnienie online

Jakie korzyści ma recepta online?

Poza wymienionymi wyżej zaletami warto także zwrócić uwagę na to, że posiadając kod do e recepty można z łatwością skorzystać z pomocy innych przy realizacji recepty. Jest to szczególnie ważne wówczas, gdy podczas choroby samodzielne udane się do apteki jest trudne. Podając komuś kod do swojej e recepty oraz pesel cała procedura jest naprawdę prosta. Poza tym - nie ma ryzyka przed tym, że zagubienie recepty spowoduje trudność w wykupieniu leków. W obecnych czasach z pomocą przychodzi internetowe konto pacjenta - znajdziesz tam swój kod do e recepty.

Na uwagę zasługuje także ekologiczny aspekt takiego rozwiązania. Zredukowanie zużycia papieru jest mocno związane z e receptami.

Teraz kiedy wiesz już ile kosztuje recepta online, jak ją zrealizować i jakie są jej zalety - lektura powyższego poradnika powinna przekonać Cię do tego, że te recepty online mają wiele korzyści i są wygodnym rozwiązaniem zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Recepta online stanowi odzwierciedlenie postępującej digitalizacji i ma naprawdę wiele zalet!

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro