Co z tym GMO, będzie czy po prostu już dawno tu jest?

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Powszechna egzaltacja tematem GMO przechodzi wszelkie poziomy. Najpierw Prezydent Komorowski podpisuje ustawę o nasiennictwie, bo tego wymaga Unia Europejska a przed kilkoma dniami minister rolnictwa Stanisław Kalemba przedstawił rozporządzenia, które zakazują upraw GMO w Polsce. Greenpeace twierdzi, że to sukces, czyżby? A co jemy, na co dzień jak nie GMO?

 

Ustawa o nasiennictwie została zmieniona po to, aby powstał specjalny rejestr upraw GMO. Unia Europejska uważała słusznie, że tego typu upraw grożą skażeniem transgenicznym. W efekcie ich występowania po jakimś czasie już wszystkie gatunki kukurydzy łapią geny organizmu znanego, jako MON 810. Otwiera to drogę do tego, aby korporacje niszczyły rolników oskarżając ich o kradzież własności patentowej.

 

Można założyć, że Eurokraci z Brukseli zrozumieli, czym to pachnie, jeśli amerykańskie korporacje biotechnologiczne spróbują robić u nas to, co robią w stosunku do farmerów amerykańskich. We own the food - Żywność należy do nas, to najprostsze podsumowanie strategii gigantów GMO.

 

Unia naciskała na Polskę właśnie, dlatego, że podejrzewała, że uprawy GMO są w Polsce. Nie było żadnego systemu rejestracji i w rzeczywistości GMO już dawno może u nas być. Nowa ustawa wejdzie w życie 28 stycznia 2013 i tego samego dnia zaczną obowiązywać rozporządzenia zakazujące upraw. I co z tego wynika? Oficjalnie nie będzie wolno tego uprawiać a nieoficjalnie wiadomo, że rolnicy chętnie sieją te modyfikowane nasiona, bo przy zastosowaniu oprysku ta technologia daje dość dobre rezultaty. Czy jest gdzieś mowa, że będą prowadzone wyrywkowe kontrole upraw w wybranych częściach kraju. Jeśli ktoś jest spostrzegawczy może znaleźć te zbyt dorodne i idealne rzędy kukurydzy. Ostatnio dużo tego u nas uprawiano w Polsce i skoro nikt nie sprawdza zgodności genetycznej to, co da kolejne puste prawo?

 

Oczywiście zakaz uprawy nie oznacza zakazu importu. Przypomnijmy, że po rewelacjach profesora Seraliniego na temat szkodliwości GMO, wiele krajów wprowadziło zakazy importu produktu zbożowego z GMO. Co więcej teraz obrót nasionami GMO będzie w Polsce legalny. Można założyć, że wielu rolników stanie się kolekcjonerami nasion, których nie będzie im wolno legalnie wysiać, ale skoro nikt tego i tak nie sprawdzi?

 

Poza tym skoro rząd zakazuje upraw kukurydzy MON 810 oraz ziemniaka Amflora to, dlaczego ten sam rząd pozwala na dodawanie GMO do żywności. Trudno znaleźć ketchup bez skrobi zmodyfikowanej, która jest popularnym zagęstnikiem. Zagęstniki oparte o zmodyfikowaną kukurydze trafiają do produktów śmietanopodobnych nazywanych nawet czasami śmietanami, trzeba uważnie czytać etykiety i mieć nadzieje, że znajdują się na niej prawdziwe informacje. Niektóre społeczeństwa walczą o prawo do informacji, czy w produktach jest GMO. Nas też to czeka prędzej czy później.

 

Zatem lepiej cieszyć się pyrrusowym zwycięstwem lepiej zadać sobie pytanie o to czy ktoś nie próbuje nam przypadkiem mydlić oczu a proceder trucia społeczeństwa GMO i to w majestacie prawa będzie kontynuowany.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika TheLovePolice

Jak z nasionami konopii.

Jak z nasionami konopii. Kolekcjonować możesz ale jak wsadzisz do ziemii jesteś przestępcą.
Chciałbym poprawić autora artykułu - "skrobia modyfikowana" nie oznacza skrobii z upraw qqrydzy GMO. To po prostu skrobia głęboko przetworzona procesami technologicznymi.

Portret użytkownika Ja

GMO środki Randap sa

GMO środki Randap sa szkodliwe i rakotwórcze, tak wynika z badań francuskich, to że korporacje nie testuja swoich wyrobów przed dopuszczeniem do obrotu jest praktyka znana od lat, w końcu nasza planeta to jedno wielkie labolatorium, tylko dlaczego w niektórych regionach świata znajduja sie "banki" nasion tych niezmodyfikowanych? Czyżby naukowcy dopuszczali do siebie to że ten EKSPERYMENT może się wyrwać spod kontroli???

Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]

Portret użytkownika jabolo

"Otwiera to drogę do tego,

"Otwiera to drogę do tego, aby korporacje niszczyły rolników oskarżając ich o kradzież własności patentowej"
GMO to jedno, natomiast absurdalne wyroki sądowe to drugie. Wyroki skazujące, które padają za naruszenie własności patentowej można porównać do sytuacji, gdy np. sąsiad usypał sobie chałdę śmieci, po czym wiatr rozwiał to na moją działkę i zamaist ja mieć pretensję do swojego sąsiada, to on bezczelnie oskarża mnie o "kradzież" jego skarbów Smile
Otóż gdyby to rolnicy składali pozwy o zanieczyszczenie ich terenów - i co ważniejsze - wyroki padałyby zgodnie z elementarną sprawiedliwością, wówczas nie byłoby żadnego GMO, bo po kilku takich wyrokach nikt by od firm biotechnologicznych już nasion więcej nie kupił.
Nie jestem prawnikiem, ale wydawało mi się zawsze, że kradzież jest czynnością zamierzoną. W tym przypadku nie tylko że niezamierzoną to nawet nie czynnością... absurd totalny.

Portret użytkownika ada

coca cola zawiera substancje

coca cola zawiera substancje uzyskiwane  z  kukurydzy GMO...wiekszosc produktow eksportowanych posiada substancje powstale z przetwarzania kukurydzy i jest to kukurydza GMO, gdyz jest najtansza i mozna z niej wszystko jak z soja
im bardziej przetworzone rzeczy kupujecie tym wiecej jest tam substancji chemicznych, czesto pochodzenia roslinnego czyli kukurydzy GMO
nie bede pisac o polityce Monsanto, slusznie admin nadmienil o agresywnej polityce patentowej, gdzie osoby pozostajace przy wczesniejszych formach zasiewu pozywane sa do sadu o kradziez patentu jesli w ich plonach znajduja sie nasiona GMO
A trzeba wiedziec ze taki proces dla monsanto to nic, ale rolnika moze zniszczyc...zmuszani sa wiec oni do zasiewu GMO, przez presje..
A winogronka bez pestek w Polsce to sa? i pisze na pudelku ze to GMO? no wlasnie. Dla mnie najwazniejszy jest dostep do prawdziwych informacji, czyli informowanie o tym co dany produkt zawiera i skad.
Z GMO na tym etapie walczyc mozna tylko nie kupujac produktow zawierajacych zmodyfikowana genetycznie kukurydze.
Ja na przyklad w ogole z kukurydzy zrezygnowalam w zwiazku z brakiem dostepu do prawdziwych informacji...i nie kupuje produktow wysoko przetworzonych
 
 
 
 

Portret użytkownika Zenek

Bo to takie "działania

Bo to takie "działania pozorowane".
 
Pozornie wszyscy są "przeciwko braniu łapówek" ale każdy jak ma okazje weźmie.
 
Zrobił sie medialny szum przeciwko GMO to "rząd podejmuje działania" by bydło nie szumiało i stało grzecznie w zagródkach. I pozornie walczy z GMO. Tak naprawde za tym idzie zbyt duza kasa by "kieszenie same się nie otwierały" na "koncernowe granty". Dlatego zamiast napisu  "GMO w składzie produktu" mamy podawane enigmatyczne informacje o "POLEPSZACZACH SMAKU I ZAPACHU" które są tym samym.
 
 
 

Portret użytkownika Antares

Adminie! Proszę tu ludziom

Adminie! Proszę tu ludziom głupot nie pisać!
Skrobia modyfikowana to skrobia naturalna przetworzona termiczne, chemicznie lub enzymatycznie. Nie ma nic wspólnego z GMO.
Gatunek kukurydzy jest tylko jeden. Natomiast istnieje wiele odmian.
Produkty żywnościowe dopuszczone do obrotu w naszym kraju nie mogą posiadać dodatków pochodzących z GMO (nie chcę skłamać, ale zdaje się, że dopuszcza się 0,5% zawartość GMO w produkcie. taka granica w błędach i niedoskonałościach technologicznych).
Owszem wykonuje się badania ziarna w kierunku obecności markerów identyfikujących GMO, co prawda wyrywkowo i nie na polu u rolnika. Co więcej, żaden rolnik z prawdziwego zdarzenia nie pozwoli sobie na ryzyko, które wiąże się z nielegalną uprawą GMO. Natomiast rolnika z 1 ha pola i starym ursusem nie stać na takie nasiona (w sumie bardzo dobrze bo tacy rolnicy to nieświadomi wojownicy o bogatą różnorodność).
Adminie czasem warto sprawdzić własne przekonania, bo umysł lubi chodzić na skróty i bierze za prawdę to co pierwsze mu przyjdzie na myśl.
 

"Stars are out and magic is here"

Strony

Skomentuj