Co trzeba wiedzieć o małpiej ospie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ledwo pożegnaliśmy COVIDa ( i to nie wszędzie) a już mamy na choryzoncie zupełnie nową epidemię. Tym razem boimy się ospy, a konkretnie jej małpiej wersji. Przypadki odnotowano w USA, w Wielkiej Brytanii i innych europejskich krajach. Co trzeba wiedzieć o ospie zaniem dojdzie do pierwszego lockdownu?

 

Ospa małp nie jest nową chorobą. Pierwszy potwierdzony przypadek u ludzi miał miejsce w 1970 roku, kiedy wirus został wyizolowany z dziecka podejrzanego o ospę w Demokratycznej Republice Konga (DRK). Ospa małp prawdopodobnie raczej nie spowoduje kolejnej pandemii, ale po COVID-19 strach przed kolejną poważną epidemią jest zrozumiały. 

 

Chociaż małpi ospa jest rzadka i zwykle łagodna, nadal może powodować poważną chorobę. Urzędnicy ds. zdrowia obawiają się, że wraz z większą liczbą podróży liczba zachorowań wzrośnie.

 

Małpia ospa jest wywoływana przez wirus ospy obecny u małp, który należy do podgrupy wirusów z rodziny Poxviridae zwanej Orthopoxvirus. Ten podzbiór obejmuje wirusy ospy prawdziwej i wirusy krowianki. Chociaż zwierzęce rezerwuary wirusa małpiej ospy nie są znane, uważa się, że afrykańskie gryzonie odgrywają rolę w przenoszeniu wirusa. Wirus małpiej ospy został wyizolowany ze zwierząt występujących w naturze tylko dwukrotnie. Testy diagnostyczne na ospę małp są obecnie dostępne tylko w laboratoriach na całym świecie.

 

Nazwa monkeypox pochodzi od pierwszych udokumentowanych przypadków u zwierząt w 1958 roku, kiedy to u małp trzymanych w celach badawczych wystąpiły dwie epidemie. Jednak wirus nie przeszedł z małp na ludzi, a małpy nie są głównymi nosicielami choroby.

 

Od czasu pierwszego zgłoszonego przypadku u ludzi małpią ospę znaleziono w kilku innych krajach w Afryce Środkowej i Zachodniej, przy czym większość infekcji występuje w DRK. Poza Afryką przypadki były związane z podróżami międzynarodowymi lub importem zwierząt, w tym w Stanach Zjednoczonych i innych krajach.

 

Ponieważ ospa małp jest blisko spokrewniona z ospą prawdziwą, szczepionka przeciwko ospie może zapewniać ochronę przed zakażeniem oboma wirusami. Jednakże, ponieważ ospa została oficjalnie zwalczona. W rezultacie małpia ospa coraz częściej występuje u nieszczepionych ludzi.

 

Wirus może być przenoszony poprzez kontakt z zarażoną osobą lub zwierzęciem lub przez skażone powierzchnie. Zazwyczaj wirus dostaje się do organizmu przez uszkodzoną skórę, przez drogi oddechowe lub przez błony śluzowe oczu, nosa lub ust. Naukowcy uważają, że przenoszenie wirusa z osoby na osobę następuje głównie poprzez wdychanie dużych kropelek oddechowych, a nie poprzez bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi lub pośredni kontakt przez ubranie. 

 

Urzędnicy ds. zdrowia publicznego obawiają się, że wirus może teraz rozprzestrzeniać się niepostrzeżenie poprzez transmisję przez społeczność, być może za pomocą nowego mechanizmu lub nowej drogi. Gdzie i w jaki sposób występują infekcje, jest nadal badane.

 

Gdy wirus dostanie się do organizmu, zaczyna się namnażać i rozprzestrzeniać w organizmie poprzez krwioobieg. Objawy zwykle pojawiają się dopiero od jednego do dwóch tygodni po zakażeniu. Małpia ospa powoduje zmiany skórne podobne do ospy, ale objawy są zwykle łagodniejsze niż w przypadku ospy. Objawy grypopodobne są na początku powszechne, począwszy od gorączki i bólu głowy, a skończywszy na duszności.

 

Po upływie jednego do dziesięciu dni na kończynach, głowie lub tułowiu może pojawić się wysypka, która ostatecznie zamienia się w pęcherze wypełnione ropą. Na ogół objawy zwykle trwają od dwóch do czterech tygodni, a zmiany skórne zwykle ustępują w ciągu 14 do 21 dni.

 

Chociaż małpia ospa jest rzadka i zwykle nie prowadzi do zgonu, jeden wariant choroby zabija około 10 procent zarażonych osób. Uważa się, że krążąca obecnie forma wirusa jest łagodniejsza, a śmiertelność wynosi mniej niż 1 procent.

@zmianynaziemi Co trzeba wiedzieć o małpiej ospie? #dlaciebie #małpiaospa #ciekawostki #zdrowie ♬ dźwięk oryginalny - ZmianynaZiemi

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika drako_tr

" Z jednej strony jesteście

" Z jednej strony jesteście "anty" a z drugiej powtarzacie za masówkami bzdury. "

No i właśnie dlatego foliarzu, ZNZ jest jednym z ostatnich portali, gdzie możesz sam zweryfikować, co jest fikcją, a co prawdą...tu nie ma jednostronnej retoryki Smile

Pozdrawiam...foliarz, płaskoziemca, antyszczepionkowiec, ruski troll (uzbierało mi się tych "ksywek") Biggrin

Strony

Skomentuj