Co skrywa marsjański księżyc Fobos, że każda agencja kosmiczna próbuje tam dotrzeć?

Kategorie: 

Źródło: JAXA/NASA

Mars cieszy się ostatnio wielkim zainteresowaniem, lecz na celowniku znajdują się także marsjańskie księżyce, których nie zdołaliśmy jeszcze zbadać. Mimo wielu prób jeszcze ani jedna aparatura badawcza nie wylądowała na tych naturalnych satelitach Czerwonej Planety. NASA postanowiła połączyć siły z japońską agencją kosmiczną JAXA, która zamierza przerwać złą passę i dostarczyć na Fobosa swój statek kosmiczny.

 

Dotychczasowe misje kosmiczne na marsjańskie księżyce kończyły się porażką. W 1988 roku w ramach programu Fobos, Związek Radziecki wysłał dwie sondy badawcze w kierunku Marsa. Sonda Fobos 1 poległa w wyniku błędu popełnionego przez kontrolerów lotu, zaś Fobos 2 choć faktycznie dotarła w okolice księżyca i wykonała nawet liczne zdjęcia to nie zdołała zrzucić lądowników z powodu awarii. Kolejna misja kosmiczna rozpoczęła się w 2011 roku. Rosyjska sonda Fobos-Grunt uległa awarii tuż po starcie, przez co znalazła się na orbicie okołoziemskiej i niedługo potem spłonęła w atmosferze Ziemi.

Źródło: Tokyo Institute of Technology

Mars i jego księżyce są dla nas wyjątkowo pechowe. W 2016 roku marsjański lądownik Schiaparelli z dużą prędkością uderzył o powierzchnię planety co doprowadziło do jego uszkodzenia. Na szczęście misja ExoMars nie zakończyła się całkowitą porażką, ponieważ na marsjańskiej orbicie wciąż znajduje się sonda Mars Reconnaissance Orbiter.

Lądownik Schiaparelli - źródło: ESA/ATG Medialab

Mimo tych wszystkich niepowodzeń naukowcy nie mają zamiaru rezygnować. Japońska agencja JAXA chce dokonać "niemożliwego" - organizuje misję kosmiczną na księżyc Fobos pod nazwą MMX (Mars Moons eXploration). Statek kosmiczny MEGANE (Mars moon Exploration with GAmma-rays and NEutrons instrument) ma przeanalizować skład chemiczny obu księżyców oraz wylądować na Fobosie. Instrument badawczy pobierze próbki i dostarczy je na Ziemię.

Źródło: ISAS/JAXA

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, misja MMX rozpocznie się w 2024 roku, zaś powrót na Ziemię planowany jest na rok 2029. Niedawno dowiedzieliśmy się, że agencja NASA będzie współpracować z japońskimi naukowcami nad tym ważnym projektem. Uważa się, że JAXA ma duże szanse na sukces, ponieważ w 2003 roku wystrzeliła sondę kosmiczną Hayabusa na planetoidę Itokawa, która pomyślnie wylądowała, pobrała próbki i w 2010 roku dostarczyła je do nas na Ziemię. Był to pierwszy taki wyczyn w historii. Statek kosmiczny MEGANE będzie bazować na sprawdzonej technologii, którą wykorzystano podczas misji na Itokawę.

 

Fobos, czyli jeden z dwóch satelitów Marsa jest bardzo intrygującym ciałem niebieskim. Nikt nie wie skąd się wziął. Astronomowie twierdza, że jest to jakiś obiekt uchwycony przez grawitacje Marsa. Obiekt ten jest rzeczywiście dziwny i jeśli chodzi o kształt i jeśli chodzi o orbitę i co najbardziej zdumiewające, według naukowców w pewnym momencie spadnie na powierzchnię Marsa, dokładnie tak jak deorbitująca stacja kosmiczna.

Księżyc ten zachowuje się zupełnie inaczej niż wszelkie znane nam naturalne satelity. Przede wszystkim znajduje się niezmiernie blisko planety. Ruch satelity po orbicie jest znacznie szybszy niż rotacja planety. W sumie Fobos jest szybszy o 3,4 raza, a jego wschód i zachód następuje na Marsie, co 11 godzin i 6 minut. Czyni go to bardzo podobnym do sztucznych ziemskich satelitów.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.3 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika luismarseille

USA jest bardzo pazernym

USA jest bardzo pazernym krajem.Nie wieżę że byli na księżycu i tak go zostawili,bo się nie opłaca.To absurd.
A druga sprawa jest taka,że światowe rządy jak i narody są zbyt głupie by mieć moralne prawo do 'podboju' kosmosu.

tox 96DE2D973B84B792155A041DA0BA02517F2721F08BCBE93E6ECF296DC404280B6A5D29BE509F

Mój adres Dogecoin : DBUhd5WuKGootxvJFpBBw73Q1Y8c55Ra4H
Podziękuję za każdego Doga

Portret użytkownika CCCP

Na świecie liczą się tylko

Na świecie liczą się tylko NASA, JAXA i ESA. Ponad 90% wysyłanych sond, łazików, robotów zostaje wysyłanych z USA. Tym razem ponownie nowe odkrycia w kosmosie dokonają się dzięki Stanom Zjednoczonym.

A niektóre kraje wciąż produkują onuce i walonki....

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Brawo Arturze..  Te zachodnie

Brawo Arturze..  Te zachodnie państwa urosły na krzywdzie i rabunku Wschodniej Europy! Sami nic nie potrafią. Amerykanie na złocie zrabowane pierwotnym mieszkancom Ameryki i ich ziemi. Jedynie Niemcy potrafili z tych zachodnich złodziei wynaleźć imponujące patenty, to trzeba im przyznać.. Żabojady, Usrańce, Włosi to tępaki. Co tu dużo mówić... Jak wielu Polaków na Zachodzie zrobiło karierę jako wynalazcy, czy naukowcy. Zostali po prostu kupieni, jak i rosyjscy naukowcy

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Strony

Skomentuj