Na co składa się cena paliwa, czyli za co tyle płacimy?

Kategorie: 

Źródło: pixabay

Dwa lata temu w wakacje za benzynę Pb95 przyszło mi płacić ponad 5,20 zł za litr. Scenariusz był czarny, bo jak wiadomo ceny paliwa mają raczej w zwyczaju rosnąć niż maleć. Minęło ponad dwa i pół roku, a cena Pb95 kształtuje się na poziomie 4 zł za litr.

 

Taki obrót sprawy cieszy. Ale spójrzmy na wykres ceny ropy w ostatnich latach.

Jak widać cena od połowy roku 2014, gdzie za baryłkę ropy płacono niemal 120$, spadła(na początku tego roku) do poziomów 30$ - 35$ za baryłkę - czyli niemal o 75%. Wracając do Pb95 - z ceny 5,20 zł spadek o 75% kształtował by się w okolicach 1,30 - 1,50 zł za litr paliwa.

 

Kolejne dane płyną z rynku ARA(Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia). W ciągu roku koszt litra paliwa(Pb95) w złotówkach na rynku ARA spadł o połowę(obecnie około 75 gr za litr), a statystyczny tankujący na stacji benzynowej odczuł spadek jedynie o 27 groszy. Różnica ta jest historycznym ekstremum i sięga niemal 60 gr, podczas gdy w ostatnim dziesięcioleciu różnica ta wahała się miedzy 20-30 gr.

 

Dlaczego więc mamy 3 razy droższą benzynę? Ważny punktem jest uświadomienie sobie obwarowań państwa nałożonych na każdy litr paliwa. Cen za litr benzyny Pb95 to 3,95 zł oraz oleju napędowego 3,69 zł, do kasy rządowej w 3 różnych podatkach trafia odpowiednio 61% i 58,3% nominalnej ceny. Cena paliwa wraz z marżą wynosi 1,54 zł.

 

Podczas gdy spadki cen paliw omijają Polskę sporym łukiem, i ceny na stacjach paliw nie spadają wraz z notowaniami ropy, całkiem inna sytuacja jest po drugiej stronie oceanu. Z początkiem lutego w Stanach średnia cena benzyny podana przez Departament Energii wynosiła po przeliczeniach 1,81 zł. Podobno, jak twierdzi The Wall Street Journal, rekordowo niska cena padła w Oklahoma City - 1,15 zł za litr.

 

Niestety w Polsce nie dostrzega się benefitów z obniżek ceny paliw. Wyższe ceny paliw z pewnością hamują  wzrost gospodarczy. W dłuższej perspektywie niższe ceny za paliwo rozpędzą gospodarkę. Tak właśnie działa to w Chinach, które pomimo zwolnienia tempa rozwoju gospodarczego w stosunku do lat poprzednich nadal są sporo nad kreską, a wraz z tanią ropą ich prognozy się polepszają.

 

Dalczy ciąg artykułu dostępny tutaj - http://prywatnefinanse.pl/index.php/2016/03/22/cena-paliwa-czyli-za-co-placimy/

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: kula
Portret użytkownika kula

Komentarze

Portret użytkownika wielebny

Na co składa się cena paliwa

Na co składa się cena paliwa w Polsce???

1.50zł dla Jankesów w hurcie;  0.50zł za przesył; 1.00zł na chaty i posiadłości rządzących, 0.50 na garnitury, 0.50 na ich fury i komóry oraz  0.50 na żywot spokojny ...

Nie zapominajcie że zupa Amerykańska jest u nas chrzczona! To nie jest 100% tego co się sprowadza a by to zrozumieć wystarczy zatankować ze trzy razy do pełna na zachodzie, ot by na Aralu lub też gdzieś w Austrii. Przepłukać, przegonić furę i wtedy się wie że się jedzie!

Gdy mieszkałem w DE auto paliło mi zawsze 2,3L mniej na 100 jak w Polsce. Nie dość że mniej paliło to było jeszcze żywsze i szybsze ...

Polska to Polska. Jedyny paraidalny kraj w którym gdy na świecie tanieje to tu drożeje.

Dzięki GOOGLE Polacy myślą...

Portret użytkownika Aquila

Do autora artykułu:

Do autora artykułu: @Kula
Tytuł artykułu: "Na co składa się cena paliwa, czyli za co tyle płacimy?" -co to za składnia?
Cena paliwa składać się może z czegoś a nie na coś a więc poprawnie tytuł powinien brzmieć: "Co się składa na cenę paliwa, czyli ile i za co tyle płacimy".
Temat wart jest bardziej dogłębnej analizy a tutaj potraktowano go bardzo powierzchownie.
Pozdraawiam

Portret użytkownika Pulsar

@kula Nic się nie łam i nie

@kula
Nic się nie łam i nie przejmuj się trollami o zapędach dr. Miodka, dla których to treść się nie liczy, a wyłapywanie błędów stylistycznych czy ortograficznych. Takim krytykom dziękujemy i zapraszamy na portale poświęcone poprawnej pisowni.

Portret użytkownika Master141994

Witam   A może by w ogole jej

Witam
 
A może by w ogole jej nie kupowac?
Prosiłbym o jakiś obszerny artykuł nt źródeł energii, które są hamowane przez mainstream.
jako przykład podam searl magnetics oraz magrav ( to drugie nie jest źródłem energii, ale obniża jej zużycie ).
Słyszałem jeszcze o czyms takim jak taran wodny, ale niestety malo mi o tym wiadomo.
 
Mam nadzieje że admin uzna ten artykuł za wart przygotowania. Pozdrawiam

Portret użytkownika drtmk

Wydaje mi się że wysoka cena

Wydaje mi się że wysoka cena paliw na stacjach jest wynikiem tego że akcyza i opłata paliwowa są naliczane nie od wartości paliwa, a od jego objętości.
To powoduje, że spadek ceny ropy, zmniejsza jedynie mały składnik całkowitej ceny Pb95. Akcyza + opłata paliwowa się nie zmieniają.

Strony

Skomentuj