Co się stanie, gdy w jednym miejscu zdetonujemy wszystkie bomby nuklearne?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wojna nuklearna z pewnością miałaby fatalne skutki dla naszej cywilizacji, świata zwierząt i roślin oraz dla naszej planety. Wystarczy nawet ograniczone użycie broni jądrowej, abyśmy w kolejnych latach doświadczyli zimy nuklearnej (globalnego ochłodzenia) i nieurodzaju. Jednak jak wyglądałby nasz świat, gdybyśmy skupili w jednym miejscu i zdetonowali arsenał nuklearny wszystkich państw?

 

Cały światowy arsenał nuklearny składa się z około 15 tysięcy głowic, z czego tylko Rosja i Stany Zjednoczone posiadają razem 14 tysięcy sztuk. Pozostałe głowice nuklearne należą do Chin, Francji, Indii, Izraela, Korei Północnej, Pakistanu i Wielkiej Brytanii.

 

Broń jądrowa posiada niszczycielską moc (wystarczy przypomnieć historię japońskich miast Hiroszima i Nagasaki, a to było przecież ponad 70 lat temu!). Twórcy kanału na YouTube pod nazwą: Kurzgesagt – In a Nutshell, którzy konsultowali się w tej sprawie z naukowcami, wyjaśnili, że wystarczą tylko trzy bomby nuklearne, aby kompletnie zniszczyć duże miasto, zamieszkiwane przez ponad 100 tysięcy ludzi.

 

Cały światowy arsenał nuklearny mógłby doszczętnie zniszczyć około 4 500 najludniejszych miast świata, zabijając w bardzo krótkim czasie kilka miliardów ludzi. Każdy kontynent zostałby zdewastowany w większym lub mniejszym stopniu. Właściciele kanału Kurzgesagt – In a Nutshell postanowili dowiedzieć się, jak wyglądałaby sytuacja, gdyby światowy arsenał nuklearny został odpalony w jednym miejscu na Ziemi.

Dowiadujemy się, że gdyby komukolwiek przyszło do głowy skoncentrować wszystkie głowice nuklearne w jednym magazynie w Ameryce Południowej i zdetonować je, powstałaby ogromna kula ognia o szerokości 50 km, która zniszczyłaby wszystko w zasięgu 3 000 km od eksplozji. W kolejnych tygodniach, wygenerowana fala uderzeniowa okrążyłaby całą Ziemię. Wybuch o sile 3 miliardów ton trotylu byłby porównywalny do 15 erupcji wulkanu Krakatau z 1883 roku – jednej z największych odnotowanych erupcji wulkanicznych w dziejach ludzkości.

 

Wielki grzyb atomowy sięgnąłby stratopauzy, a miliony ton spalonego materiału zostałyby wyrzucone wysoko nad powierzchnię. Po eksplozji pozostałby krater o średnicy 10 km. Całą Amerykę Południową trawiłyby ekstremalne pożary. Obszary w zasięgu setek kilometrów od wybuchu stałyby się niezdatne do zamieszkania, a cała Ziemia doświadczyłaby opadu radioaktywnego i mielibyśmy nuklearną zimę. Mimo wszystko, nasza cywilizacja przetrwałaby tę katastrofę, lecz życie na skażonej planecie stałoby się niewyobrażalnie ciężkie. Miejmy nadzieję, że nigdy nie przekonamy się o tym na własnej skórze.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Czasy  ostateczne

 

 

 Amightywind Misja,która poucza o Świętości i czasach końca,nawróć sie juz dziś,bo jutro moze byc za późno. Czytaj Pismo Święte znajdziesz odpowiedzi w Proroctwach, BÓG przemawia przez Proroków.

katolicyzm Cię nie zbawi a pociągnie do piekła -szukaj prawdy! Znajdziesz ja w Amightywind 

Portret użytkownika Czasy  ostateczne

 

 

 Amightywind Misja,która poucza o Świętości i czasach końca,nawróć sie juz dziś,bo jutro moze byc za późno. Czytaj Pismo Święte znajdziesz odpowiedzi w Proroctwach, BÓG przemawia przez Proroków.

katolicyzm Cię nie zbawi a pociągnie do piekła -szukaj prawdy! Znajdziesz ja w Amightywind 

Portret użytkownika papa

Zbig Brzeziński w "planie gry

Zbig Brzeziński w "planie gry" zasugerował,w że Rosjanie w beznadziejnej

sytuacji mogli by zdetonować w jednym miejscu wszystkie swoje atomówki

co  by doprowadziło do opisanejj sytuacji.Na nic by się zdała strategia okrążania

i inne przewagi militarne.

polecam    Miasto Zakazane  na fredroman.blogspot.com    ufo,zwierzęta,bogowie

 

 

Portret użytkownika finktank

Już w latach 70- tych były

Już w latach 70- tych były prowadzone symulacje pełnoskalowej wojny atomowej i wyliczone że w takiej wojnie zgnięłoby 2-2,5 miliarda ludzi, oczywisćie wtedy żyło na ziemi mniej ludzi, ale te głowice byłby duzo bardziej potęzniejsze, obecnie głwoice strategicznie to nie sa głowice termonuklerane ale tzw,. głowice o zwiekszonej sile rażenia i czyli coś pośredniego miedzy zwykła atomowką a głowicę termnuklearna i mają po kilkast kiloton

Strony

Skomentuj