Co najmniej 14 osób zginęło podczas zamachu bombowego w Petersburgu

Kategorie: 

Źródło: Twitter

W poniedziałek w metrze w Sankt Petersburgu nastąpił zamach terrorystyczny. Ładunek wybuchowy eksplodował w pociągu, który przemieszczał się między stacjami. Z najnowszych szacunków wynika, że zginęło co najmniej 14 osób a 49 zostało rannych. W Rosji ogłoszono trzy dni żałoby.

 

Bomba "domowej roboty" eksplodowała około godziny 14:40 czasu lokalnego w jednym z wagonów. Pociąg znajdował się wtedy pomiędzy stacjami Siennaja Płoszczad i Technołogiczeskij Institut. Motorniczy prawidłowo zareagował na to zdarzenie i jechał do następnej stacji, gdzie nastąpiła ewakuacja wszystkich ludzi.

Rosyjskie służby znalazły drugą bombę w porzuconej walizce na stacji metra Płoszczad Wosstanija, ale udało się ją rozbroić. Ładunek wybuchowy, podobnie jak ten pierwszy, zawierał dodatkowo śruby i kulki łożyskowe, co wskazuje, że zamachowiec chciał zabić i zranić jak najwięcej ludzi.

Kilka godzin po zamachu, w mediach i rosyjskiej telewizji zaczęły pojawiać się zdjęcia rzekomego sprawcy, Ilyasa Nikitina. Mężczyzna natychmiast zgłosił się na policję aby dowodzić swojej niewinności i wkrótce został zwolniony. W chwili obecnej uważa się, że mógł to być zamach samobójczy, którego dokonał 22-letni Akabarżon Dżaliłow, obywatel Rosji urodzony na terenie Kirgistanu. Jego szczątki zostały podobno znalezione w pociągu lecz w innym wagonie.

Pojawiły się spekulacje, że atak mógł być wymierzony bezpośrednio w prezydenta Rosji Władimira Putina, który przebywał w Petersburgu w poniedziałek rano, czyli zanim doszło do eksplozji. Jednak rosyjskie władze na razie niczego nie potwierdzają a służby badają ewentualne związki Dżaliłowa z radykalnymi islamskimi organizacjami, takimi jak Państwo Islamskie.

 

Źródła:

https://www.rt.com/news/383486-petersburg-metro-bombing-facts/

https://themoscowtimes.com/news/the-st-petersburg-bomber-who-wasnt-57631

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Pojawia się coraz więcej

Pojawia się coraz więcej twardych dowodów na to że USA dawało ogromną kasę Stalinowi. Mało tego, ich najwięksi inżynierowie pracowali przy pierwszym Stalinowskim ''Planie Piecioletnim'' - czyli industrializacji Rosji. To co się obecnie wyprawia to zwyke szczucie, zwykła propaganda gebelsowska w celu wywołania kolejnej rzeźni, czyli wojny światowej. Będzie tak jak było. Listy ludzi przeszkadzających są aktualizowane codziennie. Siepacze będą lecieć w 1 kolejności po opornych. Stare, proste i wypróbowane koszerne metody. Jedni mówą że Rosja jest zła. Drudzy mówią że Niemcy są złe. To samo mówią w Rosji o Polakach - zło sprzedajne dziwki. Jednak nikt nie zwraca uwagi na to że jedynym złem są ci którzy pociągają za sznurki i kreują taką rzeczywistość. Powiadają że ''zbierasz to co zasiejesz'' - tego wam życzę i oby bozia dała wam nagrodę na dwójnasób za wasze ''starania''

Portret użytkownika Ostatni Sprawiedliwy

No cóż. Islamiści zastosowali

No cóż. Islamiści zastosowali starą ruską mądrość wojenną - "będziemy sie bić na terytorium wroga". A może po prostu debil Putin potrzebuje, jakiegoś "winnego". Teraz najwygodniej byłobymu Ukrainę...

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Wlodi

Zwroccie uwage jak Świat

Zwroccie uwage jak Świat niewiele to obeszlo w stosunku do podobnych wydarzen na zachodzie. Nikt nie pali swieczki w oknie, nikt nie podswietla barw na flage rosji, zadnej jednosci z rosja... taki jest los agresora i mirdercy - nikt go nie zaluje, nikt nie wspolczuje bo poprostu ma za swoje (tylko zwyklych ludzi szkoda)

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Teresa z Torunia

1* Jaka była główna przyczyna

1* Jaka była główna przyczyna śmierci Litwinienki czy raczej dwie przyczyny: po pierwsze zdradził swoich z FSB, po drugie udowadniał, że za głośnymi zamachami na bloki mieszkalne stał ówczesny szef FSB, czyli dzisiejszy niedoszły car, Putin. Bombowy car chciał mieć pretekst do atak na czeczenię więc sam go sobie stworzył.

2* zamachy w Leningradzie. Ups. W Petersburgu są na rękę Putinowi ponieważ dziwnym zbiegiem okoliczności pokrywają się one z wielotysięcznymi mianifestacjami, o których nagle zrobiło się cicho.

3* Typowym kozłem ofiarnym będzie zapewne jakiś czeczen a to wiąże się z kolejną wojną. Kolejnym kozłem ofiarnym może być jakiś "separatysta" z byłych satelit ZSRR a to oczywiście wiąże się z kolejną wojną bo wszyscy wiemy, że niedoszły car potrafi jedynie pogrozić paluszkiem gruzji, czeczenii czy ukrainie. Gdyby podskoczył komuś innemu (tutaj kłania się Afganistan) to dostałby w dupę.

4* Jest jeszcze jedna możliwość. Jeśli zamachowcem okaże się muzułmain-radykał to wówczas pułkownik może przeprowadzić popisową czystkę i dopiero wtedy będzie wychwalany pod niebiosa jak to jest "ostatnim" "konserwatywnym" "obrońcą" "chrześcijańskich wartości" w tej zepsutej Europie. Czy to nie jest plan idealny ?. Kreują go właśnie na takiego ostatniego sprawiedliwego. Na ostatni ratunek dla Europy pogrążonej w kryzysie nachodźczym. Sprytna sztuczka ale nie dla mnie.

Tak więc czerwoni towarzysze - zmieńcie płytę bo ta jest grana od tak dawna, że mało kto jej słucha.

P.S Towarzysz pułkownik ostatnim obrońcą chrześcijańskich wartości - uśmiałam się do łez.

 

Strony

Skomentuj