Co jest lepsze do przechowywania piwa - puszka czy butelka?

Kategorie: 

Źródło: tg

Miłośnicy piwa często spierają się o to, czy opakowanie wpływa na smak. W rzeczywistości może to zależeć od rodzaju napoju. Co jest lepsze do przechowywania piwa? Puszka czy butelka?


Naukowcy przeanalizowali dwa popularne rodzaje piwa, tj. amber ale i indyjskie pale ale (IPA). Przechowują puszki i brązowe butelki w lodówce przez miesiąc, a następnie przechowują je w temperaturze pokojowej przez pięć miesięcy, symulując różne typowe warunki przechowywania. Zmiany rejestrowano co dwa tygodnie.


Co jest lepsze do przechowywania piwa - puszka czy butelka?


Stwierdzono, że Amber Ale jest bardziej wrażliwy na rodzaj opakowania niż IPA. Stężenie niektórych aminokwasów i estrów, które wpływają na smak, różniło się istotnie w zależności od tego, w czym napój był przechowywany. Butelkowane piwo bursztynowe zachowało zdatność do spożycia dłużej niż piwo w puszkach.


Z kolei Indian Pale Ale jest mniej zależne od rodzaju opakowania. Naukowcy tłumaczą to wysoką zawartością polifenoli, czyli przeciwutleniaczy pozyskiwanych z chmielu. Pomagają one ograniczyć utratę aminokwasów.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Wiktor Wektor

Oczywiście że szkło jest

Oczywiście że szkło jest lepsze bo jest neutralne, nie posiada smaku i nie wchodzi w żadne reakcje chemiczne. Puszki są przecież metalowe a aluminium bardzo łatwo reaguje z kwasami co dzieje się podczas kontaku ust z puszką. Co więcej puszki są wewnątrz "malowane" tworzywem sztucznym czyli to tak jakbyśmy pili z butelki "plastikowej".

Z drugiej strony co jest lepsze z ekologicznego i ekonomicznego punktu widzenia ?, metalowa puszka bo jest lżejsza, nie wymaga mycia - poprostu się ją topi a przy tym zużycie energii jest dużo mniejsze. Zużyte puszki zgniata się i tak transportuje do chuty a szklane butelki trzeba przewozić w specjalnych skrzynkach. Czyli w transporcie również puszka wygrywa. No i puszek nie trzeba segregować tak jak to z butelkami jest.

Nie mniej jednak po co pić piwo ? Każda "flaszka" to 25 g spirytusu, czyli trucizny  z którą organizm musi potem walczyć. Podpiwek, piwo bezalkoholowe jak "karmi" daje przyjemność smaku i orzeźwienie bez zatruwania alkoholem.

Portret użytkownika Wiktor Wektor

Czy wiesz że doraźnie można

Czy wiesz że doraźnie można taką ranę zasklepić klejem typu "kropelka" ? Oczywiście trzeba nim posmarować jedynie brzegi skóry i je docisnąć ale daje to zabezpieczenie przed zainfekowaniem rany i daje możliwość używania łapy zgodnie z przeznaczeniem aż do wizyty u weterynarza/lekarza - bo u ludzi też się tą metodę stosuje. Po sklejeniu trzeba to miejsce polać odrobiną wody, wtedy klej szybciej zasycha. (może być ślina)

Są też specjalne kleje chirurgiczne eliminujące potrzebę szycia tkanek, ale w kiosku ruchu ich przecież nie sprzedają.. Smile

Portret użytkownika euklide⁣s

W Polsce powstało mnóstwo

W Polsce powstało mnóstwo browarów kraftowych i można kupić dobre piwo, tylko trzeba wydać te 10 zł. Sama pasteryzacja to nic złego, to naturalna metoda zatrzymania fermentacji nie pozbawiająca żywności walorów odżywczych. Tak babcia przygotowywała ci sok na zimę i każdy obiad masz w istocie spasteryzowany, chyba, że jadasz samą surowiznę...

Portret użytkownika euklide⁣s

Piwo ma tyle alkoholu co kot

Piwo ma tyle alkoholu co kot napłakał - najmniej ze wszystkich alkoholi. Jakoś nie mówi się, że wino jest niezdrowe, chociaż alkoholu ma 2,3 razy więcej o rozmaitych kroplach i nalewkach nie wspominając. Alkohol w piwie jest po to żeby naturalnie zakonserwować słód, czyli aktywowane ziarno zbóż, które jest pełne rozmaitych pożyteczych enzymów i substancji odżywczych. Drożdże piwne to kolejna dawka niezwykłych składników, a do tego dochodzi chmiel - roślina lecznicza. Niektóre gatunki piw dołożą do tego jeszcze, a to skórkę z cytrusów, a to miód, a to kolendrę, a to inne zioła i przyprawy. Wszystko na krystalicznie czystej wodzie źródlanej, bo bez dobrej wody nie ma dobrego piwa.

Ludzie piją wino i piwo od zarania dziejów i trzeba być idiotą zmasakrowaym mainstreamem by wierzyć, że umiarkowane picie wina, piwa, nalewek, czy miodów szkodzi. No, ale w kacapii to tylko tania wódka co nie medium?

Strony