Ciężka susza na Tajwanie powoduje problemy na rynku półprzewodników

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Poważna susza na Tajwanie, który odpowiada za ponad połowę światowej produkcji półprzewodników, może poważnie wpłynąć na wszystkich producentów elektroniki.<--break->

Niedobory półprzewodników najpierw wywołała pandemia, teraz w grę wchodzi klimat. Ze względu na zmiany klimatyczne ekstremalne susze mogą być znacznie częstsze: na przykład obecna susza na Tajwanie stała się najgorsza od 50 lat i od kilku miesięcy kraj stara się radzić sobie z tą sytuacją. Jak dotąd nieskuteczne, a problem zaostrza poważna epidemia zakażenia koronawirusem. Wszyscy producenci elektroniki i samochodów nieuchronnie ucierpią z tego powodu.

 

Faktem jest, że katastrofa ekologiczna stała się poważnym wyzwaniem dla producentów chipów na wyspie, w tym dla lidera branży Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSM). Firma twierdzi, że do działania potrzebuje 156 000 ton wody dziennie – to około 60 basenów olimpijskich. Woda jest potrzebna do oczyszczenia metalu używanego do produkcji półprzewodników. Półprzewodniki odgrywają kluczową rolę w globalnej produkcji wszystkiego, od smartfonów po samochody.

 

Jednocześnie ich produkcja wymaga poważnych nakładów i wykwalifikowanego personelu, dlatego w branży działa stosunkowo niewielka liczba firm. TSMC jest największym producentem chipów na świecie i ma kluczowe znaczenie dla wielu innych firm. Susza na Tajwanie pogorszy i tak już krytyczną sytuację w zakresie dostaw półprzewodników: świat niedawno stanął w obliczu poważnych niedoborów, spowodowanych głównie zmiennością popytu podczas pandemii, sankcjami USA wobec Chin i ekstremalnymi warunkami klimatycznymi.

 

Coraz więcej firm technologicznych zgłasza problemy z dostawami chipów, a to, jak wyjaśniają analitycy, może poważnie skomplikować ich produkcję i doprowadzić do wyższych cen dla konsumentów. Eksperci spodziewają się, że kryzys chipowy potrwa co najmniej kolejny rok - do połowy 2022 roku. Jednak producenci chipów byli w stanie wykorzystać ten niedobór: przychody 10 największych przedstawicieli branży w pierwszym kwartale 2021 r. wzrosły do ​​rekordowego poziomu.

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika gnago

NA Tajwanie ci kitajce tacy

NA Tajwanie ci kitajce tacy rozrzutni woda do fabryki musi być uzdatniana i kupowana jak świeża. Zazwyczaj fabryka ma włąsne ujęcia głębinowe , albo woda robi w obiegu zamkniętym z dolewką jak gdzieś jest ubytek. A tu wciskają przy okazji suszy w rolnictwie bajędy . Aby produkty opchnąc po zawyżonej cenie

Portret użytkownika kolo21

W ciagu 2 lat ceny kart

W ciagu 2 lat ceny kart graficznych poszły o 100% To teraz pójdą o kolejne 100%  wszystko po to a by ludzie przestali korzystać z internetu. Teraz musiał bym wydać jakieś 4 tysiące na średniej jakosci komputer. To za parę mesięcy cena ta podskoczy do 8 tysiecy.

kolo21

Skomentuj