Ciężarówki z Rosji i Białorusi nie będą już mogły wjeżdżać do Estonii

Kategorie: 

Źródło: tg

Od dziś obowiązuje zakaz przewozu towarów przez terytorium Unii Europejskiej, w tym w celach tranzytowych, dla przedsiębiorstw transportu drogowego towarów z siedzibą w Rosji i na Białorusi. Jest to część przyjętego wczoraj piątego pakietu sankcji UE.

Ciężarówki, którym wczoraj udało się przekroczyć europejską granicę, będą mogły dostarczyć towar do klienta, po czym muszą wrócić do swojego kraju nie później niż 16 kwietnia br.

 

Minister gospodarki i infrastruktury Taavi Aas powiedział, że pełne skutki sankcji, które weszły w życie dzisiaj, staną się jasne w ciągu kilku tygodni.

 

„Oczywiście część naszych przedsiębiorców nie otrzyma zamówionego towaru, ale wszelkie działania biznesowe, w taki czy inny sposób związane z naszym wschodnim sąsiadem, są zawsze ryzykowne” – powiedział Aas.

 

Sankcje pozostawiły państwom członkowskim swobodę w zakresie zwolnień dotyczących zakupu, importu lub transportu gazu ziemnego i ropy do Unii, w tym produktów rafinowanych, tytanu, aluminium, miedzi, niklu, palladu i rudy żelaza, jeśli to konieczne.

 

Państwo członkowskie może również ubiegać się o zwolnienie, w szczególności w przypadku zakupu, przywozu lub transportu środków farmaceutycznych, leków, produktów rolnych i spożywczych, w tym pszenicy, oraz w celach humanitarnych.

 

„Wprawdzie sankcje stały się ogólnoeuropejskie, o co prosiliśmy z Łotwą, Litwą i Polską, ale niestety pozostawiono każdemu krajowi możliwość wystąpienia o zwolnienia dla niektórych grup towarów. Czas pokaże, czy państwa członkowskie będą chciały tworzyć zwolnienia i w jakim zakresie, ale miejmy nadzieję, że nie otworzy to możliwości obchodzenia sankcji, a znaczenie sankcji nie zniknie” – dodał Aas.

 

Te pojazdy, które przewożą pocztę jako usługę powszechną i towary w tranzycie przez Unię Europejską między Obwodem Kaliningradzkim a Rosją, nie podlegają sankcjom.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika jaceks77

Jednak tu same trolle

Jednak tu same trolle radzieckie, To nie Ukraina zaatakowała Ruskich, więc Rosja się przeliczyła. Mam nadzieję , że po wojnie wróci tam gdzie jej miejsce , czyli na śmietnik historii z małym skrawkiem Moskwy. Ktoś kto zna historię wie , że ta turańska dzicz nie ma nic wspólnego z Europą. A wy nie straszcie bo się ze.... cie.

Portret użytkownika orka

To ten pajac zeleński i nasz

To ten pajac zeleński i nasz pajac morawiecki wciąż prośbą i groźbą nakazują przywódcom europejskim, ba, całemu światu nakładanie sankcji na rosję, czyli Polska litwa i łotwa same nałożyły na siebie dyby a dupa do kopania wystawiona jak nigdy. Morawiecki pajacu gdzie pieniądze z KPO, dlaczego dalej płacimy haracz klimatyczny, co z karami za kopalnię. Światowa mafia tobą rządzi, zamiast wpiepszać się między wódkę a zakąskę czyli rosję i ukrainę zadbaj o państwo, którego jesteś premierem. Tylko czy bankier może dbać o ludzi? 

Portret użytkownika spokoluz

Najpierw wjadą do nas a oni

Najpierw wjadą do nas a oni sami otworzą wtedy granice bo zablokowanie przesmyku suwalskiego i przewaga na bałtyku spowoduje bezsens jakiegokolwiek oporu.

Wczoraj pisałem o sztuce wojny SUN-TZU - jak patrzą na Polskę i sympatyków ulandu ruskie władze ? Dla nich jesteśmy takimi samymi nazistami jak Ci z ulandu, taka jest tam retoryka. Nie tylko Polska ale wszyscy , którzy popierają i wspierają uland . Reszty się na bank domyślacie.

 

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika Set

a wie ktoś może, kiedy wjadą

a wie ktoś może, kiedy wjadą tutaj?

Bo wydaje mi się, że wejdą w jakiś układ z Ameryką, aby jakoś wykręcić nato z wywiązania się z obrony. Wskażą na brak własnej armii atakowanego psństwa i odpowiedniego wkładu albo coś innego. Albo nieprzygotowanie się albo powiedzą, że nie idzie inaczej i trzeba poświęcić dane państwo dla świętego spokoju reszty sojuszu. Nie wierzę w NATO, widać, że Ameryka eksperymentowała na Polsce cierpliwość Rosji.

Portret użytkownika Q

Zwykle , dzieci z różnych

Zwykle , dzieci z różnych środowisk bawią się wspólnie w piaskownicy do momentu aż któreś nie uzna , że inne mu "zagraża" albo go dyskryminuje i biorą się za łby. Politycy to też takie "duże dzieci" tylko piaskownicę mają większą i zabawki lepsze. W kogo uderzą takie zakazy ? , w zwykłych przedsiębiorców i ich pracowników którzy z polityką nie mają nic wspólnego za to chcą prowadzić interesy - jak to kupcy. Jest to równie głupie , szkodliwe i bezskuteczne jak protesty rolników blokujących ulice gdzieś daleko od siedzib polityków. Sankcje motywowane względami politycznymi powinny uderzać bezpośrednio i wyłącznie w interesy wrogich polityków - tylko wtedy odniosą spodziewany skutek. 

Wiosną bierzącego roku w centrali UE miały się rozpocząć obrady dotyczące ochrony gleby przed wyjałowieniem i pustynnieniem ziemi , jednakże z powodu wojny na Ukrainie odroczono zajęcie się tym palącym problemem o dwa lata ... wojna u sasiada jest ważniejsza choć nas nie dotyczy. Mają się czym zająć , nad czym biadolić i już nie muszą rozwiązywać ważnego problemu. Politycy zawsze mają "ważniejsze" sprawy od tych naprawdę ważnych. Tak samo jest z sankcjami , które uderzają nie w tych których trzeba.

Strony

Skomentuj