Ciężarna samica nosorożca czarnego jest ostatnim ratunkiem dla wymierającego gatunku

Kategorie: 

Źródło: Michigan State University

Weterynarze z Uniwersytetu Stanowego Michigan pracują nad możliwością przedłużenia gatunku nosorożca czarnego. Samica nosorożca jest obecnie w ciąży, a zadaniem badaczy jest dbanie o jej zdrowie i doprowadzenie do szczęśliwego rozwiązania.

Samica o imieniu Doppsee trafiła do zoo w Potter Park w 2011 roku i od tego czasu jest kluczową częścią planu przedłużenia gatunku. Ku radości naukowców, Doppsee zaszła w ciążę, co może mieć kluczowe znaczenie dla gatunku nosorożców czarnych.

 

Czarne nosorożce (Diceros bicornis) znajdują się na Czerwonej Liście IUCN. Oznacza to, że zwierzęta są krytycznie zagrożone wyginięciem. Mimo że dzikie populacje nadal żyją na wolności w południowo-wschodniej Afryce, stanowią one zaledwie ułamek tego, co kiedyś. Według World Wildlife Fund między 1960 a 1995 rokiem, liczba osobników spadła aż o 98% i liczyła jedynie 2500 osobników. Działania na rzecz ochrony gatunku na całym kontynencie pomogły zwiększyć ich populacje, a dziś naukowcy uważają, że na wolności żyje ponad 5000 nosorożców.

Doppsee oraz jej potomstwo mogą mieć kluczowe znaczenie dla dalszego przetrwania gatunku. Samica została zapłodniona przez samca z Teksasu o imieniu Phineus. Zespół weterynarzy współpracował, aby proces ten był jak najmniej stresujący dla zwierząt. Opiekunowie uważają, że Doppsee jest niezwykłym nosorożcem, z którym współpraca przebiega bez problemów.

„Doppsee nie jest podobna do większości nosorożców. Dzięki użyciu jej ulubionych potraw i smakołyków byliśmy w stanie wykonywać USG oraz inne badania bez większych problemów.” – powiedział Ronan Eustace, dyrektor ds. Zdrowia zwierząt w parku.

Obecne wysiłki weterynarzy są skupione na doprowadzeniu do szczęśliwego rozwiązania. Każdy nowy osobnik urodzony na wolności bądź w ogrodzie zoologicznym może być kluczowy dla dalszego istnienia gatunku.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika babka

Chociaż na nich głosowałam to

Chociaż na nich głosowałam to raczej było to bardziej  przeciw niż za zwłaszczae,że nie cierpię Korwina, No i nie podzielam Twojego entuzjazmu. Sami niczego nie zmienią a koalicja z PiSem byłaby dla nich klęską bo wszyscy co z nimi wchodzili w koalicję albo zniknęli ,albo zostali zmarginalizowani. Myślę , że PiS będzie szukał sprzymierzeńców gdzie indziej w sprzedajnym PSL i Kukiz . Jedni i drudzy za stołki zrobią wszystko. Konfederacja niczego nie zablokuje jeżeli PiS zechce coś wprowadzić to to zrobi no chyba ,że nie zechce z jakiś powodów. Pożyjemy zobaczymy.

Portret użytkownika keri

Nikt nie przejmie cudzych

Nikt nie przejmie cudzych głosów i to jest ważne. Nie ma głosów straconych.

Pieprzone progi wyborcze trzeba bylo ominąć i zrobiły to wszystkie partie. Nie tworzyły komitetów koalicyjnych, dla których próg wynosi 8%, tylko zmieniły statuty, aby utrzymać próg 5%.

Strasznie durne było głosowanie na senatu, który już dawno miał być skasowany a skasowanie go było jednym z postulatów wyborczych np. PO.

Trzy  obleśne skompromitowane ryje na liście, każdy do skreślenia, a jakiś ryj i tak wchodzi.

Skomentuj