Ciężar megamiast powoduje obniżenie poziomu ziemi i porzyspiesza ich zalanie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy ustalili, że wielkie metropolie dosłowniue zapadają się pod ziemię pod ciężarem miejskich budynków i infrastruktury. Nowe badanie pozwoli na oszacowanie tempa takiego osiadania, co z pewnością może doprowadzić do zalania obszarów przybrzeżnych.

Większość ludzi żyje w pobliżu wybrzeży, w regionach wrażliwych na podnoszenie się poziomu morza. Zdaniem ONZ z powodu globalnego ocieplenia poziom wszechoceanu wzrasta o ponad trzy milimetry rocznie. Teraz okazało się, że same miasta swoją ogromną masą są w stanie uciskać powierzchnię lądu, obniżając jej poziom. Zostało to wykazane w nowej pracy naukowca z USGS -Toma Parsonsa.

 

W artykule opublikowanym w czasopiśmie American Geophysical Society AGU Advances ekspert opisał badania procesu „wgniatania” powierzchni Ziemi przez metropolie, na przykładzie San Francisco. Populacja tej aglomeracji wynosi 7,75 mln osób. Parsons oszacował całkowitą wagę wszystkich budynków w San Francisco z ich zawartością na 1,6 miliarda ton, nie licząc wagi samych ludzi, a także transportu i infrastruktury.

 

Następnie zbudował model, aby oszacować wpływ tej masy na leżące pod nią skały. Obliczenia wykazały, że ściskanie i zagęszczanie gleby powoduje redystrybucję wód gruntowych i prowadzi do lokalnego obniżenia poziomu terenu od 50 do nawet 80 milimetrów na 100 lat. To dość znacząca liczba: dla porównania poziom morza w Zatoce San Francisco ma wzrosnąć o 200-300 milimetrów do 2050 roku.

Według prognoz dodatkowo do 2050 r. 70 proc. światowej populacji będzie mieszkać w miastach. Jednocześnie szczególnie szybko rośnie populacja megamiast przybrzeżnych, a wraz z nią ich masa. „W miarę jak populacja zbliża się do wybrzeża, osiadanie terenu, które występuje jednocześnie ze wzrostem poziomu morza będzie  dodatkowo zwiększało ryzyko powodzi.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

autor: Quark napisał: "To

autor: Quark napisał: "To samo dotyczy kwestii przeludnienia" Nie wiem, czy potrafisz ocenić twój tekst, ale tam u ciebie wszystko dotyczy mniej lub bardziej otwarcie, kwesti przeludnienia. Masz jakieś logiczne rozwiązania dręczącego problemu ? Być może problem przeludninenia jest prawdziwy, tylko jak go na już rozwiązać ? 

Portret użytkownika Quark

Bardzo prosto . Po pierwsze

Bardzo prosto . Po pierwsze przestać nawoływać do namnażania się (co u nas motywuje się rzekomym załamaniem się systemu ZUS ! i zachętą 500+) , po drugie wprowadzić globalne (w każdym kraju) ograniczenie max. liczby potomstwa do DWOJGA dzieci . Po trzecie zaprzestać ratowania za wszelką cenę każdej niedojdy (z urodzenia ) , która i tak nie jest  wstanie samodzielnie żyć  (ciągle są jakieś zbiórki pieniążków na jakieś chore dziecko..) Po czwarte należałoby wprowadzić reglamentację na rodzicielstwo (!) czyli eugeniczny certyfikat pozwalający bądź nie na rozmnażanie ( w każdym kraju) , żeby TYLKO osoby o najlepszym genomie (nieuszkodzonym) mogły się reprodukować - ludzkości nie potrzeba więcej przygłupów , kalek , niedorozwojów wszelkiej maści i osób z wadami genetycznymi w tym downów .. które to istoty powinny być z urzędu STERYLIZOWANE ! Po piąte trzeba wprowadzić prawo aborcji eugenicznej (płód z wadami do usunięcia) z zastrzeżeniem , że jeśli kobieta jednak zechce go urodzić to MUSI sobie radzić sama bez finansowej pomocy państwa . Po szóste , zaprzestać sztucznego podtrzymywania życia osób umierających , ci ludzie i tak cierpią leżąc na łóżkach miesiącami a mogą godnie odejść po jednym zastrzyku usypiającym. Po siódme zaprzestać pomocy humanitarnej (ja wiem to niehumanitarne) ale jeśli dana populacja głoduje to znak , że ziemia którą zamieszkuje nie jest w stanie wyżywić takiej ilości ludzi. Po ósme , osoby o ilorazie inteligencji poniżej 85 punktów , nierokujących poprawy przestępców , zwyrodnialców (wszelkiej maści) i jednostki pasożytujące należało by zlikwidować zastrzykiem usypijącym (jak chore zwierzę - bezboleśnie i tanio). Po dziewiąte trzeba by wprowadzić zasadę max. gęstości zaludnienia danego terenu uwględniając lokalne zasoby (gleby , wody , roślinność itp.) na takim poziomie aby po jego osiągnięciu zapanowała biologiczno - ekologiczna równowaga umożliwiająca zachowanie ekosystemu w stabilnym stanie - wszystkie te zmiany z czasem doprowadziłyby to obniżenia lokalnej populacji , którą potem wystarczyłoby kontrolować niedopuszczając do przekroczenia optymalnej liczebności. Póko co system gospodarczy opiera sie na piramidzie ludzkiej - więcej konsumentów , więcej produktów , więcej zysku ... aż do wyczerpania zasobów ! Czyli podsumowując najpierw trzeba pozbyć się wadliwej ludzkości a potem wprowadzić restrykcje uniemożliwiające jej nawrót (i zbędny przyrost) a na koniec pilnować aby się to nie powtórzyło.

Ja wiem , zaraz odezwą się głosy oburzenia , że to barbarzyństwo itd. ale jak ktoś prowadzi chodowlę zwierząt to dba oto by rozmnarzały się tylko najzdrowsze i najlepsze osobniki oraz by im niczego nie zabrakło (przestrzeni życiowej , żywności itd.) a także usypia się osobniki chore i zdegenerowane . W czym zatem zwierzęta są lepsze od ludzi , że się o nie dba a ludziom pozwala się DEGENEROWAĆ , gnieździć na małej przestrzeni i głodować ? 

Naturalna selekcja ludzkości już nie dotyczy (!) i dlatego musimy SAMI dbać o naszą rasę , żeby pewnego dnia nie okazało się , że statystyczny człowiek wyglada tak ...https://www.google.com/search?q=down+atleta&rlz=1C1PRFC_enPL918PL918&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=bS_RwZHAQbRtmM%252CS8kCQWN0JxQM6M%252C_&vet=1&usg=A...

Portret użytkownika baca

admin nie wiem czy grozi mi

admin nie wiem czy grozi mi powódź bo się san francisko wgniata w ziemię o milimetr rocznie ale z informacji na twojej stronie dowiedziałem się że w mojej okolicy atrakcyjne kobiety po 40 mogą mi za darmo wydłużyć penisa...
dzięki za te wszystkie ważne dla mnie informacje...

 

Portret użytkownika Odwazniak

Zawsze zastanawiał mnie

Zawsze zastanawiał mnie proces ludzkiego górotwórstwa i skutki wydobycia ropy naftowej. Czyżby przez otwarcie żył ziemi nie zmieniła się aby energia Lay Lines? Tak jak 150 mil złota w tunelu Watykan-Jerozolima zmieniają energię?

Portret użytkownika Quark

Wątpię aby to odkrycie

Wątpię aby to odkrycie kogokolwiek zmobilizowało do zaprzestania osiedlania się na wybrzeżach a już napewno nikt nie zacznie "odciążać" miast zabraniając dalszych budów ani nie rozpocznie wyburzeń .. ludzie są na to zbyt GŁUPI i bogaci , żeby w porę zareagować zanim systuacja się pogorszy . To samo dotyczy kwestii przeludnienia , wylesienia , zużycia zasobów naturalnych itd. I choć pojawiają się promyki nadziei w niektórych krajach to jednak ignorantów jest zdecydowany nadmiar.

Skomentuj