Ciepły prąd morski spowodował śmierć dziesiątek tysięcy ptaków

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Według nowych badań, milion ptaków morskich zmarło w ciągu niecałego roku w wyniku gigantycznego, ciepłego prądu na Oceanie Atlantyckim. Badanie opublikowane przez University of Washington wykazało, że ptaki prawdopodobnie zmarły z głodu między latem 2015 r. a wiosną 2016 r. Wzdłuż wybrzeży Alaski, Waszyngtonu, Oregonu oraz Kalifornii znaleziono 62 tys. martwych ptaków, jednak naukowcy szacują, że całkowita liczba może sięgać nawet miliona.

Ciepły prąd powstał w wyniku fal upałów występujących niemal co roku oraz zjawiska El Niño, które przyspieszyło ocieplanie się oceanów. Kolejnym winowajcą jest zjawisko znane jako antycyklon, który powstaje, gdy masa powietrza ochładza się, kurczy i staje się bardziej gęsta, zwiększając ciężar atmosfery i ciśnienie powietrza. Od 2013 roku mapy ciepła pokazały rosnącą czerwoną kroplę o powierzchni niemal miliona km2.

Badanie wykazało, że ptaki prawdopodobnie głodowały na śmierć. Ptak morski musi zjadać połowę swojej masy ciała, aby przeżyć, ale pożywienia brakowało w obliczu silnej konkurencji ze strony innych stworzeń. Ocieplenie wód oceanicznych spowodowało przyspieszenie metabolizmu u ryb takich jak łosoś i halibut, powodując zmniejszenie ilości małych ryb.

 

Badacze odkryli także inne skutki, w tym rozkwit szkodliwych glonów wzdłuż zachodniego wybrzeża USA. Śmierć poniosły także inne zwierzęta, w tym lwy morskie, maskonury, fiszbinowce oraz alki. Badacze twierdzą, że skala wymierania jest alarmująca, a populacje nie mają szans odrodzić się w szybkim tempie.

Obecnie badacze odkryli kolejny ciepły prąd u wybrzeży Waszyngtonu i w Zatoce Alaskiej. Ich działania będą skupiać się na zminimalizowaniu strat wywołanych przez ocieplenie klimatu oraz na zapewnieniu zwierzętom jak najlepszych warunków do odbudowania populacji.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Skomentuj