Cieplarka laboratoryjna - co to jest i do czego służy?

Kategorie: 

Źródło: lutech.com

W laboratorium wykonuje się szereg badań, które wymagają specjalistycznego sprzętu. Cieplarka laboratoryjna należy właśnie do tych sprzętów i stanowi podstawowe wyposażenie każdego laboratorium. Jako inkubatory wykorzystywane są w badaniach w laboratoriach klinicznych, mikrobiologicznych, przemysłowych.

Czym jest cieplarka laboratoryjna?

Cieplarka laboratoryjna to urządzenia, które wyglądają jak małe lodówki. Urządzenie ma za zadanie zapewnić stałe warunki do inkubowania próbek badawczych. Wnętrze cieplarki laboratoryjnej to komora, która składa się z półek. Na tych półeczkach składane są podłoża mikrobiologiczne. Zawartość komory może być zamykana pojedynczymi bądź podwójnymi drzwiami. Drzwi podwójne zbudowane są ze szkła, dzięki czemu pozwalają na podgląd zachodzących w nim reakcji chemicznych. Ważnym elementem cieplarki laboratoryjnej jest termostat, wchodzi w skład układu podtrzymywania temperatury. Ze względu na fakt, że w tym urządzeniu zastosowano wysokiej jakości przyrządy, znajduje się gwarancja prawidłowego działania oraz zapewnia dokładny oraz zgodny pomiar.  

Dzisiaj w sprzedaży znajdują się dwa rodzaje cieplarek laboratoryjnych. 

Pierwszy rodzaj charakteryzuje się naturalnym obiegiem powietrza, czyli z tzw. konwekcją naturalną. Urządzenia tego typu perfekcyjnie sprawdzają się podczas badań próbek przechowywanych przez dłuższy czas. Wykonana z wysokiej jakości komora cieplarki laboratoryjnej zapewnia brak występowania zakłóceń, dzięki czemu zapobiega powstawaniu wilgoci i skraplaniu wody w wewnątrz urządzenia.

Drugi rodzaj cieplarki laboratoryjnej występuje z wymuszonym obiegiem powietrza, czy tzw. konwencją wymuszoną. Ze względu na wymuszony obieg powietrza, urządzenie utrzymuje jednolitą temperaturę oraz wilgotność powietrza w całej komorze. Pozwala to na badanie gęsto umieszczonych próbek. 

Funkcje cieplarek laboratoryjnych

Ogólną funkcją cieplarek laboratoryjnych jest inkubacja próbek badawczych w stałych warunkach cieplnych, które zostały od górnie narzucone. Urządzenie wykorzystywane jest w celu przechowywania próbek, które wymagają wyższej temperatury niż temperatura otoczenia. 

Tańsze urządzenia zapewniają temperaturę tylko o kilka bądź kilkanaście stopni wyższą od temperatury otoczenia. Jeśli chodzi o bardziej zaawansowane cieplarki laboratoryjne mogą rozgrzać się nawet do 100˚C. Ta funkcja wykorzystywana jest w momencie badań, które sprawdzają na przykład wytrzymałość termiczną materiałów. Utrzymywanie wysokiej temperatury pozwala na samoistną sterylizację urządzeń, również także sprzyja procesowi odkażania urządzeń. Również te urządzenia pozwalają na wykonywanie badań w obniżonej temperaturze, lecz takie funkcje znajdują się tylko w takich, w których znajduje się zaawansowana technologia. 

Zalety cieplarek laboratoryjnych

W dzisiejszych czasach technologia jest na dość wysokim poziomie, więc urządzenia są ulepszane. Nowoczesne cieplarki laboratoryjne takie jak https://danlab.pl/nasze-produkty/urzadzenia-grzewcze/cieplarki-laboratoryjne/ umożliwiają precyzyjne sterowanie i utrzymywanie temperatury. Praca laborantów dzięki zastosowaniu mikroprocesorowych sterowników temperatury bądź paneli dotykowych w urządzeniu została w znaczący sposób ułatwiona.

Podsumowując cieplarki laboratoryjne to jedne z ważniejszych urządzeń, które powinny znaleźć się w każdym laboratorium. Dzięki jego funkcjom praca laborantów jest w znaczny sposób ułatwiona. 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Wungiel

Tak... teraz czekam na

Tak... teraz czekam na reklamę filcogumiaków... albo worków do odkurzaczy... albo wina marki "Łzy Sołtysa" lub wczasów w Krynicy. Bardzo bardzo użyteczne treści by to były, ja mam na przykład taki życiowy dylemat, czy na imprezę pod sklepem lepiej zaginać w adikach czy w gumofilcach, a tak to by się człowiek dowiedział i Ty byś zarobił autorze tekstu, i byśmy się pośmiali, bo teraz to nie wiadomo czy się śmiać, czy płakać.

Sentimus experimurque, nos aeternos esse.

Skomentuj