Ciąża przed dwudziestką zmniejsza ryzyko raka piersi

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Po ostatnich spektakularnych masektomiach jakie w błysku fleszów przeprowadziła na sobie celebrytka i gwiazda filmowa, Angelina Jolie, temat raka piersi na nowo zainteresował ludzi na świecie. Gdy ktoś tak znany robi coś takiego jak usunięcie własnych piersi to znaczy, że albo problem jest z psychiką pacjenta, albo ryzyko choroby jest rzeczywiście ogromne. Co ciekawe zamiast stosowac radykalne kroki lepiej po prostu postarać się o dziecko odpowiednio szybko.

 

Według naukowców ze Szwajcarii, w organizmie młodej, ciężarnej kobiety występują dwa rodzaje genów, których wzajemne oddziaływanie chroni ją przed rozwojem raka piersi. Jeśli dziewczyna urodzi dziecko w wieku poniżej 20 lat, to ryzyko rozwinięcią się u niej raka piersi zmniejsza się aż o połowę.

 

Aktywność dwóch genów - Wnt i Notch zapewnia niezawodną ochronę tkanki piersiowej przed powstaniem nowotworu złośliwego. Są one przeciwnymi składnikami systemu, który kontroluje rozwój komórkowy w organizmie człowieka. Badacze, z wykorzystaniem mikromacierzy, byli w stanie wykazać, że aktywność pierwszego genu (którego proteina jest białkiem feminizującym), po ciąży uległa znacznemu zmniejszeniu. Jednocześnie białka genu Notch wykazywały znacznie większą aktywność. Naukowcy dodają, że ciąża na trwałe zmienia proporcje sygnalizowania Wnt/Notch w komórkach macierzystych tkanki piersiowej.

 

Według autorów badania, do aktywacji komórek rakowych dochodzi, gdy aktywuje się gen Wnt, dlatego potrzebna jest kontynuacja badań, ponieważ kontrolując aktywność tego genu będzie można zatrzymywać rozwój charakterystycznych dla raka tkanek.

 


Artykuł pochodzi z portalu jejportal.pl

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Roni Tornado

Jak kobiety przestaną głupio

Jak kobiety przestaną głupio chodzić do lekarzy na prześwietlenia piersi, to zmniejszą ryzyko raka piersi. Rak to komórki o wypaczonej informacji. Ludzkie DNA jest wadliwe.
I to ma być temat zmian na ziemi ? Lol. Niektóre artukuły są nieadekwatne do tematyki tej strony.

Portret użytkownika b@ron

Roni Tornado cyt."I to ma być

Roni Tornado cyt."I to ma być temat zmian na ziemi ? Lol. Niektóre artukuły są nieadekwatne do tematyki tej strony."...hmm ...a ty dalej przeciwko wszyskiemu?...widzisz skoro strone prowadzi admin ,to postaraj się zrozumieć że to on decyduje który temat jest adekwatny na jego stronę ...tak jest na każdej stronie ,a to że coś cię nie interesuje nie oznacza że nie powinno tu być...no nie???

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika lalala

Ludzie, opanujcie się!!! Jak

Ludzie, opanujcie się!!! Jak można sobie wyobrażać życie ciągle myśląc co zwiększa a co zminiejsza takie czy inne ryzyko. Jak nie to  to co innego i całe mnóstwo rzeczy o których bladego wyobrażenia nie mamy!!!
Moja śp. mama urodziła mnie w wieku 20 lat. Zmarła w wieku 56 lat na zupełnie inny nowotwór.
Oczzywiśc ie - ja wiem statystyka, ale statystycznie to my ludzie głupi jesteśmy. Na to też są wyniki badań.
 

Portret użytkownika Zenek

"Ciąża przed dwudziestką

"Ciąża przed dwudziestką zmniejsza ryzyko raka piersi"
 
- w sumie dobrze, że nie przed "dziesiątką" bo by się zaraz stada wypostniałych "mistrzów duchownych" wraz z "przewodnikami życia po yewropejsku" rzuciły na przedszkolaków uświadamiać ich w ich seksualności a także czynić miłe budźetowi państwa "pomnażanie dziatków" dziś jeszcze antysemicko penalizowane jako pedofilia. A i w judaiźmie i w islamie i już w katolicyźmie współżycie płciowe dziecmi i jest miłe bogu (yahwe) jak i dopuszczone do "religijnego" praktykowania jako sakrament "namaszczenia boską ...".

Strony

Skomentuj