CIA uważa, że Huawei jest finansowany przez chiński wywiad

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Zgodnie z najnowszymi wyciekami, CIA oskarżyła firmę Huawei o bycie finansowaną przez rząd Chin, a w szczególności krajową sieć wywiadowczą. Zarzut miał już rzekomo zostać przekazany urzędnikom w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii, łącząc tym samym wcześniejsze oskarżenia skierowane przeciwko gigantowi technologicznemu.

Doniesienia o sprawie zostały opublikowane w weekend przez brytyjską gazetę The Times, która twierdzi, że otrzymała informacje od wiarygodnego źródła w Zjednoczonym Królestwie. Według raportu, CIA przekazała informacje brytyjskim urzędnikom, którzy następnie mieli ujawnić rzekome finansowanie firmy Huawei przez chińskie służby wywiadowcze.

Wiadomość pojawiła się w momencie, gdy Huawei szykował się już do globalnej ekspansji swojego sprzętu, potrzebnego do uruchomienia sieci komórkowych 5G. Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych wielokrotnie w przeszłości zgłaszali swoje obawy, że technologia Huawei może być wykorzystywana przez Chiny do szpiegostwa. W kuluarach mówi się, że Amerykanie zablokowali próbę zainstalowania przez Huawei sieci bezprzewodowej na stadionie drużyny futbolowej, Washington Redskins.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat Huawei musiał się mierzyć z wieloma oskarżeniami dotyczącymi bezpieczeństwa użytkowników, lecz firma konsekwentnie zaprzeczała doniesieniom. Stany Zjednoczone nie są jedynym krajem, który kwestionował w przeszłości wiarygodność giganta technologicznego. W 2013 roku Australia wprowadziła zakaz, który uniemożliwiał używanie telefonów Huawei w krajowej sieci szerokopasmowej. Państwo poważnie rozważało również zablokowanie Chińczyków z uczestnictwa w budowie sieci 5G. 

 

Pomimo wszelkich zarzutów i wątpliwości otaczających Huawei, reputacja firmy jako jednej z największych globalnych marek technologicznych jest niepodważalna, a jej smartfony cieszą się dużym uznaniem klientów. Tak wielki rozwój chińskiego przedsiębiorstwa dla wielu jest niewątpliwie sporym zaskoczeniem. Jeszcze w 2004 roku jedna z brytyjskich firm telekomunikacyjnych naśmiewała się z Huaweia, nie wróżąc mu sukcesu i sugerując, że bardziej odpowiednia byłaby nazwa "Whoarewe". 15 lat później o tej angielskiej firmie nie słyszał prawie nikt, a "Whoarewe" odgrywa kluczową rolę we wdrażaniu technologii 5G na całym świecie.

Ocena: 

Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika SurvivorMan

Coż za chichot historii :-)))

Coż za chichot historii :-)))) Agencja rządowa USA, która od ponad pół wieku wysyła ekonomistów od brudnej roboty do wybranych krajów świata, z propozycją nie do odrzucenia niczym włoska mafia, zniewalając i zadłużając kraje, stawia komuś zarzuty ROFL

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Xcv

To samo mi się nasunęło, i

To samo mi się nasunęło, i dostałbym że saddam miał bron chemiczna której do tej pory nie odnaleziono.

Ja obstawJao  że to duża konkurencja dla zgnilezg jabłka po angielsku. I to wiele wyjaśnia, co aple nie potrafi obsłużyć 5g boi się konkurencji :) 

 

Nie zdążyli z patentem na 5g to pewnie złożą na 6 7 i 8G Biggrin

Skomentuj