CIA ujawnia. Bohater Ukraińców i morderca Polaków, Stefan Bandera, był nazistowskim agentem!

Kategorie: 

Źródło: Public domain

Elektroniczna biblioteka CIA, opublikowała kilkadziesiąt odtajnionych dokumentów (293 strony dokumentów) dotyczących Stefana Bandery, lidera Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

 

Dokumenty pojawiły się w elektronicznej formie 10 lat temu, jednak zostały ujawnione dopiero niedawno. W dokumentach CIA Stefan Bandera nazywany jest faszystą, hitlerowcem, niemieckim szpiegiem, podkreślana jest  także jego odpowiedzialność za zbrodnie dokonane przez UPA z polecenia kierownictwa partyjnego OUN.

 

W dokumentach potwierdza się działalność szpiegowska na rzecz III Rzeszy pod pseudonimem operacyjnym Consul II . Jednocześnie z dokumentów wynika, że po wojnie Bandera został współpracownikiem CIA.

 

W jednym dokumencie, sprawozdawca CIA nie bez wyrazów pogardy relacjonuje, stosunki panujące w OUN, opisując brutalne walki wewnętrzne ścierających się frakcji. Po zakończonych czystkach i przechwyceniu władzy w OUN, sprawozdawca CIA określił Banderę jako faworyta hitlerowskich władz na Ukrainie. Poniżej jeden z ujawnionych dokumentów. Stefan Bandera nazwany w nim jest zawodowym szpiegiem Hitlera o pseudonimie Consul II

Dla CIA było jasne, że Bandera był Niemcom potrzebny na Ukrainie jako narzędzie represji wobec mniejszości etnicznych. Zaznaczono także, że w tej kwestii był zupełnie bezużyteczny w centralnej i wschodniej Ukrainie gdzie był zupełnie nieznany.

 

Jeszcze gorzej opisane jest w tym samym dokumencie, odrodzone pod kierownictwem Bandery "państwo", które nazwane tam zostało jako "mongrel state" "skundlonym państwem". Podkreśla się, że 5 tygodni istnienia tej efemerydy, charakteryzowało się wysokim poziomem okrucieństwa i bezprawia. Autor raportu stwierdził nawet, że element prawa i legalności obecny w najgorszych nawet totalitaryzmach był kompletnie nieobecny w "państwie" Bandery.

 

Autor wspomina też, że w ciągu 5 tyg istnienia "mongrel state" ludzie Bandery zdążyli zamordować 15.000 Żydów, 3000 Ukraińców i kilka tysięcy Polaków. Na zakończenie raportu autor stwierdza, że apologeci "jednodniowych wakacji" jak określił krótkie istnienie samostijnej Ukrainy. Polegają na ułomności ludzkiej pamięci,  przedstawiając ten epizod jako heroiczny i bohaterski fragment historii Ukrainy.

 

Zdaniem autora powinno być dokładnie na odwrót. Zwłaszcza ruch dążący do utworzenia w przyszłości wolnej Ukrainy, powinni wymazać ze swojej historii ten "haniebny hitlerowski, faszystowski epizod, który przyniósł tylko wstyd, hańbę i cierpienie". 

 

Poniżej link do omawianego dokumentu.

https://www.cia.gov/library/readingroom/docs/BANDERA%2C%20STEFAN_0018.pdf

A tu link do elektronicznego archiwum CIA gdzie można przeglądać inne dokumenty CIA o Banderze.  

https://www.cia.gov/library/readingroom/search/site/bandera%20consul%202

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
Opublikował: leszekczarny
Portret użytkownika leszekczarny

Komentarze

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Zbrodnicze filozofie

Zbrodnicze filozofie zaczynają się od pojedynczej myśli wystarczy, że jednostka stwierdza w swoim egoizmie ''jaki jestem genialny,'' albo ''jaki ja jestem wielki.'' Naśladowcy też chcą być wielkimi geniuszami. Dziwicie się potem, że taki jest ten świat. Zamiast codziennie zadawać sobie pytanie: Co zrobiłem-zrobiłam dla dobra społeczeństwa. Nie podoba wam się żarcie GMO w marketach? To przestańcie tam chodzić na zakupy by karmić potwora GMO. Nie podoba się bandycka władza zagraniczna? To siekiery i kosy w dłoń.

Portret użytkownika gość111

zadna to tajemnica że

zadna to tajemnica że ukraińcy kochają niemców do dziś a Polaków tylko wykorzystują do własnych celów. jeszcze za to kiedys zapłacimy. a nasz durny rząd śle tam pieniadze chyba ze strachu, te pieniadze są z naszych podatków i są bezpowrotnie stracone. jak Ukraina chce kasy, to niech idzie do swoich oligarchów albo banku światowego. och durny rządzie! dlaczego przewalasz nasze podatki i jeszcze płacisz ukraińcom emerytury z naszego ZUS??

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Strony

Skomentuj