Kategorie:
W tym roku złożyło się tak dziwnie, że Wielkanoc prawosławna jest w tym samym czasie kiedy obchodzą ją Katolicy i Protestanci. Taki zbieg można nazwać wyjątkowym. Wielkanoc to czas wspominania ostatnich chwil życia Jezusa Chrystusa.
Jest to kulminacja tak zwanego Wielkiego Tygodnia. W całej Polsce odbyły się uroczyste śniadania, podczas których kultywowano te same, co zwykle rytuały. Stukamy się jajkami i życzymy sobie wszystkiego najlepszego.
Jutro czeka nas dzień zwany śmigusem dyngusem. Jest to oczywiście zwyczaj prasłowiański. Śmigus pierwotnie polegał na biciu witkami wierzby lub palmami po nogach i oblewaniu się zimną wodą, co symbolizowało oczyszczenie z zimowego brudu i chorób. Na śmigus nałożył się zwyczaj dyngusowania, dający możliwość wykupienia się pisankami od lania.
Zwyczaj taki nazywał się włóczebnym i polegał na odwiedzaniu innych osób. Dyngus wywodził się od wiosennego zwyczaju składania wzajemnych wizyt u znajomych i rodziny połączonych ze zwyczajowym poczęstunkiem, a także i podarunkiem, zaopatrzeniem w żywność na drogę. Do dzisiaj Słowianie w ten dzień zwykle odwiedzają rodzinę.
Wesołych Świąt!
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
Najwłaściwsza droga życiowa to ta, którą wyznacza i oświetla, gwiazda naszej intuicji"
So 1:14 BT "Bliski jest wielki dzień Pański, bliski i rychły on bardzo; głos dnia Pańskiego okrutny; wtedy z rozpaczy zakrzyknie i mocarz."
Trzy etapy poznawania prawdy: najpierw wyśmiewana, później zaprzeczana a na końcu oczywista. Arthur Schopenhauer
Strony
Skomentuj