Chorwacki generał popełnił samobójstwo pijąc truciznę podczas rozprawy w Hadze

Kategorie: 

Źródło: Youtube/TRT World

Chorwacki dygnitarz wojskowy zmarł po tym, jak wypił w sądzie śmiertelną truciznę. Mężczyźnie jakoś udało się przemycić niewielką fiolkę z zabójczą substancją, bezpośrednio na salę sądową.

Generał Slobodan Praljak podczas odczytywania werdyktu, potwierdzającego skazanie go na 20 lat więzienia za zbrodnie wojenne, wypił niewielką fiolkę z trucizną po czym wykrzyknął „nie jestem zbrodniarzem wojennym!”. Proces dotyczył zaangażowania mężczyzny w zbrodnie we wschodznim Mostarze popełnione w czasie wojny w Bośni i Hercegowinie w latach 90. XX w.

 

Serbski prawnik, który często bronił zbrodniarzy wojennych, powiedział, że łatwo jest wnieść truciznę do Trybunału w Hadze. Przed wejściem na salę sądową zabierane są metalowe obiekty oraz telefony komórkowe, jednak zakaz nie dotyczy niewielkich ilości płynów, czy tabletek.

 

Po zażyciu trucizny przez Slobodana Praljaka, jego obrończyni zwróciła się do sędziego słowami – „Praljak wypił truciznę.”. Obrady przerwano, w pomieszczeniu pojawili się lekarze. Kilka minut później, skazany został zabrany z sali. Po godzinie 13:00, informowano, że stan mężczyzny jest ciężki. Przed godziną 15:00, 29.11.2017 roku, chorwackie media przekazały, że mężczyzna zmarł. Przyczyną było zażycie trucizny.

Slobodan Praljak dobrowolnie wstąpił do chorwackich sił zbrojnych. Walczył przeciwko ludności muzułmańskiej w Bośni, a po podpisaniu chorwacko-bośniackiego porozumienia w Sarajewie, jednoczącego obie strony w walce przeciwko Serbom, także z siłami Armii Jugosłowiańskiej i Republiki Serbskiej w Bośni, po czym został mianowany do stopnia generała. Praljak trafił do Hagi w grupie sześciu zbrodniarzy, ich proces zaczął się w 2006 roku i był najdłużej trwającym procesem przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze.

Do najsłynniejszych "osiągnięć" Praljaka należy też zniszczenie zabytkowego mostu w Mostarze, który był wpisany na listę dóbr kultury UNESCO.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Przenikliwość

A może to przedstawienie dla

A może to przedstawienie dla naiwnych tak jak widowisko tv znane jako Obrady Okrągłego Stołu. Teraz się ogoli i ufarbuje włosy i może pić Martini z Janem bez Ziemi co ma "Kluczyk" od skarbczyka. Nikt się nie domyśli przecież na oczach wszystkuch się otruł...

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

"... Do najsłynniejszych

"... Do najsłynniejszych "osiągnięć" Praljaka należy też zniszczenie zabytkowego mostu w Mostarze, który był wpisany na listę dóbr kultury UNESCO. ..."  No,...istotnie to zbrodnia wojenna.. Tak naprawdę nie wiemy gdzie jest prawda, ale desperacki krok oskarżonego mógłby świadczyć, że został ofiarnym kozłem. Tak naprawdę nie wiemy o co chodziło w Jugosławi, ale wiemy,. że usrańcy mieli apetyt na tę wschodnią część Europy by tam się zainstalować... Co się zresztą im udało.... Kadafi tez był zbrodniarzem wojennym... Smile

 Nie wiem dlaczego, ale wszelkie informacje, jakimi byliśmy raczeni w ubiegłych dziesięcioleciach interpretuję  w perspektywie czasowej w dziwny sposób z niedowierzaniem...

 Rozbicie jednorodnej i żyjącej w jedności multikulturze Jugosławiańskiej nie byłoby możliwe, gdyby wówczas Rosją rządził Putin.. Natomiast pijak Jelcyn był za słaby w jajach i właściwie miał to w dupie... Rozbicie Jugosławi to był potężny cios strategiczny w FR.

Portret użytkownika euklides

Nie za wszystkim co się

Nie za wszystkim co się dzieje na świecie stoi USA. Wojna w Jugosławii była w interesie państwa niemieckiego, by przeciwstawić się idei Heksagonale. Zobacz sobie kto rwał się do uznania niepodległości Chorwacji. Państwo niemieckie uznało niepodległość Chorwacji przed parlamentem samej Chorwacji! Oczywiście USA wydało wtedy zgodę i wsparło działania Niemców. Od tego czasu sporo się zmieniło w relacjach pomiędzy tymi państwami.

Portret użytkownika Arysjki Muslim

Skoro tak zbrodniarzy tropią,

Skoro tak zbrodniarzy tropią, to niech obame, busha, clintonów i kissingera też osądzą (brzeziński uniknął kary niestety..). Za zbrodnie w Iraku, Jugosławi, Afganistanie, Pakistanie, Somalii i.... (więcej nie pamiętam). Chociaż 2 strony konfliktu były to Mladić, Praliak i Karadzić są ścigani że walczyli z podjudzanym przez SZA żydowskim dżichadem i sie zwą bohaterami w swoich krajach w przeciwieństwie do rezydentów białego domu co są gnojeni aferami u siebie

Portret użytkownika Słowianka

Śmiem twierdzić, że masz

Śmiem twierdzić, że masz rację.

Dodatkowo, zazwyczaj zbrodniarze wojenni są tchórzami i jeśli nie grozi im nic straszniejszego (tortury itp), to nie mają odwagi strzelić samobója. Obawiam się, że był to bohater, tyle, że już pewnie nigdy się o tym nie dowiemy.
Jak można sądzić jednego człowieka za zbrodnie a innych wielbić i obstawiać nimi najważniejsze stanowiska na świecie? Nigdy tego nie zrozumiem....

Sanktuarium mojej duszy stoi niewzruszone w świetle Bytu Bytów.

Skomentuj