Choroby weneryczne mogą się stać poważnym zagrożeniem dla ludzkości

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Trwający obecnie wyścig zbrojeń między ciągle mutującymi się bakteriami, a antybiotykami spowodował wzrost zachorowań na odporną na leki rzeżączkę.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ogłosiło, że w ostatnich miesiącach odnotowano wzrost liczby zachorowań na odporną na leki rzeżączkę. Udokumentowano trzy nowe przypadki w Europie i Australii w okresie od lutego do marca.

 

Rzeżączka jest jedną z najczęstszych infekcji przenoszonych drogą płciową. Około 10 procent mężczyzn i 50 procent kobiet przechodzi ją bezobjawowo, ale wiele osób doświadcza nieprzyjemnych objawów. Nieleczona choroba może prowadzić do zapaleń narządów rodnych u kobiet i niepłodności u obu płci.

Ta infekcja bakteryjna zazwyczaj jest leczona dwoma powszechnie stosowanymi antybiotykami, azytromycyną i ceftriaksonem. Wydaje się jednak, że coraz więcej szczepów bakterii wyewoluowało i stało się odporne na te leki. Rzadziej stosowane antybiotyki posiadają pewną skuteczność, jednak nie potrwa ona już długo.

 

Przez ponad 70 lat ludzie silnie polegali na antybiotykach i środkach przeciwdrobnoustrojowych, aby zwalczać infekcje bakteryjne. Z powodu tego powszechnego nadużywania leków, wiele zakaźnych organizmów dostosowało się i rozwinęło odporność na leki, czyniąc je mniej skutecznymi.

 

Do 2050 roku infekcje te mogą zabijać ponad 10 milionów ludzi każdego roku na całym świecie. Co roku notuje się wzrost zachorowań na odporne na leki mutacje chorób. Jednym z trzech najważniejszych zagrożeń jest Neisseria gonorrhoeae, bakteria odpowiedzialna za rzeżączkę.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika alojzy

Jeżeli okno jest czarne to

Jeżeli okno jest czarne to można napisać tekst w notatniku, skopiować go (ctrl+c), a potem wkleić (ctrl+v) go do tego czarnego okna. Jeśli chce się zobaczyć co się wkleiło to klikamy myszką na czarne okno i podświetlamy wszystko (ctrl+a).

Portret użytkownika alojzy

Niektóre choroby weneryczne

Niektóre choroby weneryczne potrafią naprawdę ostro zryć mózg i układ nerwowy.
Ciekawe jak obrzezanie wpływa na podatność na takie choroby, bo sadząc po ostatnich wydarzeniach na świecie wydaje się, że dramatycznie ją zwiększa.
 

Skomentuj