Choroby cywilizacyjne – ciemna strona postępu w XXI wieku

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Obecne czasy to okres, w którym rozwój cywilizacyjny wchodzi na nowy poziom. Rozwój gospodarki i postęp przemysłu następują dzisiaj szybciej niż kiedykolwiek. Jednocześnie to moment, gdy głośno wypowiadamy zwrot  „choroba cywilizacyjna”. Co to oznacza w kontekście naszego zdrowia i jakie niesie ze sobą zagrożenia?

 

Choroby cywilizacyjne są definiowane jako globalnie występujące schorzenia, do których pojawienia się przyczynił się rozwój cywilizacyjny. Wiele z tych schorzeń ma bardzo poważne następstwa i może prowadzić do znacznego pogorszenia jakości życia i zdrowia. Główne choroby cywilizacyjne to m.in.: nowotwory, otyłość, nadciśnienie, osteoporoza, alergie, cukrzyca czy miażdżyca. Do nich zaliczają się także problemy psychologiczne, takie jak depresja, pracoholizm i liczne uzależnienia. 

 

Główna przyczyna zgonów

Choroby cywilizacyjne to nie tylko powszechnie występujące schorzenia. To także przyczyny ponad 80% wszystkich zgonów - można wybrać tylko kilka powyższych chorób, których roczne „ofiary” stanowią ponad połowę ogólnej liczby zgonów. Choroby XXI wieku są odpowiedzialne za większość kosztów społecznych, pogorszenie jakości życia oraz skrócenie jego długości.

 

Statystyki dotyczące zachorowalności i umieralności spowodowanej przez choroby cywilizacyjne nie kłamią! W Polsce za wcześnie chorujemy i umieramy z powodu: zawałów mięśnia sercowego, wylewów krwi do mózgu, nowotworów: u mężczyzn rak płuc, u kobiet: rak szyjki macicy. Za dużo palimy i pijemy napojów alkoholowych. Prowadzimy siedzący tryb życia. Nie zwracamy uwagę na sposób odżywiania.

Mechanizmu ich pojawienia się należy szukać w warunkach życia jakie narzucają wysoko rozwinięte cywilizacje i stylu życia jaki wymuszają ich zdobycze oraz tempo postępu. Do głównych bezpośrednich przyczyn występowania chorób XXI wieku można zaliczyć nieprawidłowe żywienie, małą aktywność fizyczną oraz palenie papierosów. Pośrednie przyczyny chorób cywilizacyjnych to postępujące uprzemysłowienie, urbanizacja, wzrost napięcia nerwowego i sytuacji stresowych, skażenie środowiska i hałas oraz promieniowanie (głównie jonizujące).

 

Łatwo umiejscowić w przedstawionym środowisku przeciętnego współczesnego człowieka i wyobrazić sobie jego styl życia: w ciągu dnia siedzący tryb pracy w stresującym otoczeniu, jedzenie na szybko bez zastanowienia, w towarzystwie papierosa, a wieczorem alkohol. Taki przeciętny Polak może umrzeć we względnie młodym wieku (jak na dzisiejsze czasy) z powodu zawału, wylewu albo nowotworu płuc.

Błędne koło chorób

Prawdziwym dramatem chorób cywilizacyjnych jest zamknięte koło jakie tworzą wspólne przyczyny i wzajemnie napędzające się powikłania. Przyglądając się schorzeniom i przyczynom je wywołującym zauważymy, że większość chorób wywołuje następną i na odwrót. Oznacza to, że zachorowanie na jedną z chorób cywilizacyjnych znacznie podnosi ryzyko zachorowania na następną. Tak tworzy się błędne koło.

 

Przykład otyłości dokładnie pokazuje tworzenie się tych współzależności. Otyłość prowadzi do nadciśnienia, które samo w sobie jest już chorobą XXI wieku, ale także jedną z przyczyn miażdżycy i choroby wieńcowej. Jednocześnie nadwaga prowadzi wstępnie do nietolerancji glukozy, a później do oporności na insulinę i cukrzycy. Wysoki poziom cholesterolu napędza machinę miażdżycowych zmian tętnic powodując dolegliwości sercowe. Nadciśnienie pogarsza miażdżycę, chorobę wieńcową, a ostatecznie prowadzi do udaru lub zawału, które kończą się śmiercią lub kalectwem.

Profilaktyka i leczenie

Po analizie objawów, przebiegu, rokowania i leczenia chorób cywilizacyjnych można odnieść błędne wrażenie, jakoby medycyna XXI wieku była bezsilna wobec tych zagrożeń. W rzeczywistości poczucie bezsilności służby zdrowia wynika z faktu, iż leczenie i opieka to jednie 10% zdrowia. Aż 53% sukcesu to nasz styl życia, 21% stanowi środowisko, a jedynie 16% genetyka.

Dlatego tak ważna jest polityka prozdrowotna, oraz promocja prawidłowego stylu życia. Tylko systematyczne i długofalowe dbanie o zdrowie, które ma swój początek już w okresie dzieciństwa, może przynieść długotrwały oczekiwany efekt. Wielu ludzi podjęło już walkę z własnymi nawykami żywieniowymi i nałogami, uzyskując doskonałe efekty i poprawę stanu zdrowia.

 

Mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Co więcej - taniej jest zapobiegać. Dlatego warto wprowadzić w swoim codziennym życiu parę zmian. Oto pomysły na polepszenie swojego stanu zdrowia:

- Ograniczanie używek. Należy tutaj mieć na uwadze to, że kawa również zaliczana jest do używek, a jej nadmierne spożywanie powoduje między innymi wypłukanie magnezu i żelaza z organizmu.

- Zdrowe odżywianie. Warto pamiętać o częstszym jedzeniu warzyw i owoców a rzadszym mięsa. Niektórzy nie wyobrażają sobie obiadu bez schabowego czy chociaż smażonej piersi z kurczaka. Trzeba pamiętać również o tym, żeby ograniczyć spożywanie soli i cukrów.

- Aktywność fizyczna. Jak znaleźć chwilę na dotlenienie organizmu? Czasami wystarczy kilka prostych ćwiczeń dziennie, aby poczuć się lepiej. Pomogą także spacery na łonie przyrody.

- Regularne badania. Dobrze pamiętać o sprawdzeniu poziomu glukozy we krwi, jeśli ktoś w rodzinie chorował na cukrzycę. Warto mierzyć regularnie ciśnienie. Dobrze pamiętać o okresowym wykonywaniu morfologii - dzięki jej wynikom lekarzom o wiele łatwiej jest postawić diagnozę a co za tym idzie, szybciej wprowadzić odpowiednie leczenie.

 

Podsumowując, człowiek nie jest bezradny wobec chorób cywilizacyjnych. Ponad połowa sukcesu zależy od prowadzonego stylu życia. Należy pamiętać przede wszystkim o profilaktyce - zdrowym odżywianiu się, aktywności fizycznej, okresowym wykonywaniu badań. Dzięki wprowadzeniu drobnych zmian każdy może skuteczniej uchronić się przed typowymi chorobami cywilizacyjnymi.

 

Źródła:

http://www.punktzdrowia.pl/choroby-i-dolegliwosci/choroby-cywilizacyjne

https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroby_cywilizacyjne

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Preston
Portret użytkownika Preston

Komentarze

Portret użytkownika Gibki

Jeżeli nie są to warzywa

Jeżeli nie są to warzywa genetycznie modyfikowane, to są dwie możliwości otrzymania zdrowych warzyw

a) kupujesz organiczne, 

b) przed zjedzeniem wrzucasz warzywa do zlewu, zalewasz letnią wodą, wsypujesz sodę oczyszczoną (2 łyżeczki na litr wody) do tego ocet jabłkowy (1 łyżka na litr), po trzech minutach wyjmujesz, opłukujesz pod bieżącą wodą i cieszysz się organicznymi warzywami po taniości :) 

Portret użytkownika Gibki

Zanim pojawią się komentarze

Zanim pojawią się komentarze o bzdurności przedstawionej metody, wyjaśnię jak to działa. Wszystkie pestycydy i herbicydy robione są na bazie oleju, ponieważ zapobiega to zmywaniu przez deszcz. Soda doskonale zmywa tłuszcz, nie będąc toksyczną dla organizmu. Ocet z kolei wyciąga toksyczne związki ze środka i neutralizuje je. Jak pierwszy raz zobaczyłem, że po myciu sałaty aż oka z tłuszczu na wodzie pływały, to mi kopara opadła. Teraz myję tak wszystkie rośliny spożywcze.

Portret użytkownika Gibki

Od siebie dodam, że najlepsze

Od siebie dodam, że najlepsze dla zdrowia jest wyeliminowanie całkowicie produktów odzwierzęcych z diety. Ponadto rezygnujemy z tłuszczów rafinowanych (czyli margaryn i olejów rafinowanych). Żeby pozbyć się toksyn, które są w nas wpychane (np. chemtrailsami) bardzo polecam duże ilości chlorofilu, czyli dużo rośli ciemnozielonych (jarmuż, szpinak), a jako suplement można stosować chlorofil w płynie lub chlorellę (sproszkowana alga morska). 

Portret użytkownika Gibki

Jestem zaprzeczeniem tego, o

Jestem zaprzeczeniem tego, o czym piszesz. A moja grupa krwi to 0Rh-, czyli ta najbardziej mięsożerna. Odkąd przeszedłem na weganizm, mój stan zdrowia (i ducha) poprawił się diametralnie. Robiłem badania przed i po i wraz z czasem na diecie (stylu życia bardziej) wegańskiej, wyniki są coraz lepsze. Ale pomijając już bzdurne normy medyczne, po prostu wiem jak się czuję i wiem, jak się czują osoby, które przeszły na ZDROWY weganizm. Nie propaguj więcej tego typu informacji proszę, bo tylko szkodzisz. 

Portret użytkownika tomasz26

nie wspierać morderców to

nie wspierać morderców to jest zasadnicza sprawa ,każde zwierze odczuwa tak jak człowiek strach radość itp ...poza tym ze ich nie rozumiemy nie znaczy ze mamy je mordować pożywienia dla ludzi na planecie rośnie na tyle dużo żeby wszystkich wyżywić nie ma sensu mordować:)warto to przemyśleć wspierając przemysł oprawcy
jest tez naukowo udowodnione ze przejście na pożywienie wegańskie bądź wegetariańskie uzdrawia blokowana szyszynkę..przez co świadomość poznawcza wzrasta

Portret użytkownika Sprawdźcie

I to niedługo nastanie !

I to niedługo nastanie ! Smile

http://zbawienie.com/dobra-nowina.htm

Ukrywany jest Boży plan wyzwolenia Narodu Wybranego!

Bóg posiada od wielu wieków plan wyswobodzenia Słowian, czyli rzeczywistego Narodu Wybranego,  oraz zaprowadzenia go najpierw na sąd na pustynię. Po 3.5 letnim oczyszczeniu Słowian z religijnego kąkolu i grzeszników zostaną oni wprowadzeni do Ziemi Obiecanej czyli miejsca, które zajmuje obecny fałszywy Izrael. Obecny Izrael zostanie przez Boga oraz Syna z pomocą wojsk anielskich siłą usunięty. Obecny Izrael - w jego granicach oraz poza granicami Biblia nazywa... synagogą szatana.

Apokalipsa 3:9 Oto sprawię, że ci z synagogi szatana, którzy podają się za Żydów, a nimi nie są, lecz kłamią, oto sprawię, że będą musieli przyjść i pokłonić się tobie do nóg, i poznają, że Ja ciebie umiłowałem.

Plan ponownego zjednoczenia 12 pokoleń Izraela to temat całej Biblii - który religie chrześcijaństwa ukrywają przed swoimi wiernymi!

Nie jest to jakaś nowa teoria oparta na jednym, niepewnym, być może błędnie przetłumaczonym wersecie biblijnym.

A wszystko to oparte jest na Panu Bogu, Isusie (Jezusie) Chrystusie i na Ich słowach w Biblii

Wpis może szokujący - ale jeżeli chcecie być szczerzy wobec siebie to sprawdźcie te informacje.

Tym bardziej, że patrzcie co ostanio było, zresztą był na zmianach przecież artykuł o tym..

https://www.youtube.com/watch?v=Vn9tDOMF96w

Portret użytkownika And

Skoro autor tych tekstów na

Skoro autor tych tekstów na tej stronce korzysta jedynie z biblii jako źródła, dlaczego napisał, że lucyfer to szatan? Pojęcie 'lucyfer' znajduje się w biblii tylko raz i wcale nie jest tam porównany do złego.

Śmielej można natomiast stwierdzić, że Jezus to lucyfer. Znaleziono na to wiele poszlak, jedna z nich np. że Jezus to syn człowieczy, który wieszczył prawdę, prawda to wiedza zgodna z rzeczywistością, czyli światło. Zdrowy człowiek szuka światła czyli prawdziwej wiedzy.

Jak więc można się wyrazić o człowieku, który głosi wiedzę? Człowiek niosący światło.

Druga sprawa. Ziemie narodu wybranego to ziemie Kanaan, współczesne ziemie Polski, Białorusii oraz Czech. Złodziejaszki z dołu przybyli tutaj i ogłupiali religiami spokojnie żyjących ludzi tych rejonów. Ochrzcili Polskę. Wszystkie państwa Europy były ochrzczone czy tylko z Polaków zrobili frajera?

Ta strona to zwyczajny muchomor dla serc.

Prawie się zatrułem. Siedzi taki koleś w Australii i pisze bo ma za dobrze w życiu i nie ma nic do roboty. Leniom zawsze się przewraca w głowach i stają się biblijnymi bajkopisarzami, którzy udają, że wielbią Jezusa, ale nic o nim nie wiedzą a jedynie stają się uczonymi w piśmie faryzeuszami.

Nie wspominając o tym, że Biblia owszm, zawiera prawdę (nieco zmienioną przez złych ludzi, bo przecież mieli taką możliwość to czemu by nie skorzystali, aby ogłupić ciemny lud i nim manipulować? Bóg nie przeszkadza im dziś, to czy przeszkodził im wtedy?), ale dzieje na temat Jezusa były spisane wiele lat po jego śmierci.