Cholesterol odgrywa kluczową rolę w rozwoju choroby Alzheimera

Kategorie: 

Źródło: tg

Cholesterol okazał się kluczowym regulatorem produkcji toksycznych blaszek białkowych, tj. głównych cech neurodegeneracji. Odkrycie to wskazuje na nowe możliwości leczenia demencji, która obecnie pozostaje chorobą nieuleczalną.

 

Zespół naukowców z Instytutu Scripps dostarczył nowych informacji na temat natury choroby Alzheimera. Ich praca wykazała, że agregację białek beta-amyloidowych w mózgu reguluje cholesterol. Eksperymenty przedkliniczne wykazały, że cholesterol działa jako sygnał do produkcji beta-amyloidu, a także kontroluje jego ilość.

 

Te odkrycia między innymi wyjaśniają, dlaczego genetycy wiążą zwiększone ryzyko choroby Alzheimera z białkiem transportującym cholesterol apolipoproteiną E (apoE).

„Wykazaliśmy, że cholesterol reguluje produkcję białek, więc nie jest zaskakujące, że transportowanie cholesterolu przez apoE do neuronów wpływa na ryzyko choroby Alzheimera” – tłumaczy Scott Hansen współautor badań.

Dalsze eksperymenty na mysich modelach z demencją wykazały, że wyłączenie produkcji cholesterolu w astrocytach zmniejszyło produkcję beta-amyloidu do prawie normalnego poziomu i odwróciło istniejące wcześniej objawy choroby. Naukowcy twierdzą, że chociaż cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania neuronów, celowanie w ten sam mechanizm u ludzi może otworzyć nowe możliwości terapii neurodegeneracyjnej.

 

Do podobnych wniosków na temat roli cholesterolu w naturze neurodegeneracji doszli już wcześniej inni naukowcy. Ich praca wykazała, że przeniesienie cholesterolu tam, gdzie jest potrzebny w organizmie, ma pozytywny wpływ na wiele procesów fizjologicznych i może pomóc w oczyszczeniu toksycznych białek gromadzących się w mózgu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Cholesterol to cholesterol

Cholesterol to cholesterol tamto ... a wystarczy sobie wziąć do ręki konserwę dla ludzi i taką dla kotów , przeczytać etykietę i porównać ich skład żeby zobaczyć , że w tej dla człowieków są konserwanty , barwniki , polepszacze (ciekawe co polepszają ?) , zagęstniki , wzmacniacze smaku i zapachu , emulgatory oraz soli od cholery ! A w tej dla kota oprócz mięsa , witamin i minerałów ... nic nie ma . Biedne te nasze kociska ... żadnych dodatków nikt im nie chce dodawać do paszy ... nikomu "nie zależy" na ich zdrowiu ?  

Portret użytkownika Michal20

To prawda, na rynku witamin

To prawda, na rynku witamin jest identycznie. Sam kupuje witaminy dla koni. Bo nie mają tych dodatkowych śmieci jakie są w witaminach dla ludzi. W tym sklepiku masa komentarzy z których wynika, że jedzą to ludzie i zachwalają czyli jeszcze nikomu nie zaszkodziło.

O witaminach dla koni mówił dr Czerniak, że jak by koniowi dać takie witaminy ze stearynianami, zabielaczami, słodzikami to by koń "wyciągnął kopyta".

Przykład witamin które kupuję.

Opis

Witamina D3 + K2 MK-7 10.000 IU 

Opakowanie: 100 szt. tabletek z witamin D3+K2 pochodzenia naturalnego.

Dodatki: (w 1 tabletce):
  3a671 - Witamina D3 (cholekalcyferol z lanoliny) - 10.000 IU
  551b - Krzemionka - 4 mg
Skład: (w 1 tabletce):
  Ekstrakt z Natto fermentowanej soi zawiera Witaminę K2 MK-7
  7.8.2 celuloza sproszkowana
  13.3.1 skrobia
  11.1.1 węglan wapnia 
Skład analityczny: Witamina K2 MK7 250 mcg, włókno surowe 6%, skrobia 1%, wapń 0,1%

Stosowanie: 1 tabletka na 60-90 kg wagi ciała dziennie

Tabletki można dzielić

Mieszanka paszowa uzupełniająca dla zwierząt domowych

Produkt wolny od: stearynianu magnezu, dwutlenku tytanu, laktozy, glutenu, konserwantów, antyzbrylaczy, soli, cukru, syntetycznych słodzików, aromatów i barwników

 

Portret użytkownika Michal20

Dziwny przypadek, że starszym

Dziwny przypadek, że starszym ludziom zachwalają i śpiewają w reklamach jakie to margaryny są super, nawet wariant cardio jest. Pigulki na cholesterol wytarczy jedna dziennie. Dodatkowo te lekarzyny jeszcze im statyny przepisują i terroryzują, że jak podniesie się poziom cholesterolu to umrą.

Portret użytkownika mw

W Watykanie mieszka około 800

W Watykanie mieszka około 800 osób. Wykryto 27 przypadków zakażenia koronawirusem. 34 tysiące to liczba przypadków na milion, czyli gdyby w Watyanie mieszkało milion osób, przypadków koronawirusa proporcjonalnie powinno być prawie 34 tysiące. Nikt nie umarł, ponieważ zakażeń było niewiele, więc biorąc pod uwagę stosunkowo niską śmiertelność prawdopodobieństwo zgonu wśród tych 27 przypadków było niskie, ale np. w Vanutau, gdzie wykryto 4 przypadki zdarzył się 1 zgon.

Portret użytkownika kl

Szkoda ze dopiero teraz to

Szkoda ze dopiero teraz to "odkryli". Ziemba o tym mowil od lat.

Sprawdzilo mi sie to na przykladzie mojej babki - cale zycie odmawiala sobie roznych rzeczy bo ma "wysoki cholesterol". Cale zycie brala leki zeby go zbijac. Efekt jest taki ze od 15 lat ma bardzo zaawansowanego Alzhaimera. Cholesterol jej nie zabil, wlasna glupota i slepa wiara w lekarzy i ich madrosci. 

Skomentuj